1946 Genel Seçimi Propagandaları

0
483

Türkiye’de 1908 yılında Meclis-i Mebusan’ın oluşturulması için yapılan seçimleri 1912, 1914 ve 1919 seçimleri izlemiştir. Daha sonrasında tek partilide olsa seçimler yapılmış ve nihayet Cumhuriyet döneminin ilk çok partili seçimi 1946 yılında gerçekleştirilmiştir. Ancak böyle bir seçim geçmişine sahip olmamıza rağmen siyasi afişler 1950 seçiminden sonra görülmektedir. Bu tarihten önce devlet politikaları için CHP tarafından çeşitli görseller hazırlanmıştır lakin bunlar seçim afişi sayılmamaktadır.

Seçim afişlerinin 1950 seçiminden sonra görülmesinin altında daha önceki seçimlerde demokratik siyasal sistemin gerekliliklerinin yapılmaması yatmaktadır. İktidarı verdiği oyla belirleyen seçmen, seçimleri kazanma da önemli bir unsur haline gelmesiyle siyasal reklamcılığın ve seçim afişlerinin ortaya çıktığını görmekteyiz.

1946 yılının başlarında Demokrat Partinin kurulması ve teşkilatlanmaya başlamasıyla birlikte siyasi ortam hareketlenmiştir. O dönem de iktidar olan Cumhuriyet Halk Partisi seçim kanunlarında değişiklik yaparak 1946 seçimini erkene çekmiş ve DP’nin teşkilatlanma çalışmaları sekteye uğramıştır. Demokrat Parti teşkilatlanma çalışmalarını yarıda bırakarak seçim hazırlıklarına başlamıştır. Teşkilatlanmasını tamamlayamayan DP seçimlere iktidar olmak için değil olabildiğince çok vekil ile meclise girebilmek için katılma kararı almıştır.1946 seçimiyle alakalı tartışma konusu olan başka bir olay da “Açık oy, gizli tasnif” ilkesinin benimsenmesidir. Bu çağ dışı uygulama seçimlerde hile ve yolsuzluk yapılmasına imkân vermiştir. Devlet görevlilerinin belli bölgelerde şiddete başvurduğu da o dönemi yaşayanların hatıratlarından öğrenilmektedir.

Böyle bir ortamda seçim propagandasından bahsetmek oldukça güçtür. Yine de o döneme ait CHP’nin bir seçim afişinde, çok partili hayata geçişle güç kaybedecek olan CHP’nin Atatürk’ün imajını kullanma çabasında olduğunu görmekteyiz.

21 Temmuz Pazar günü yapılan seçim sakin başlamıştır. Gerek sandık başında yaşanan olayların yayılması gerekse seçim sonuçlarının açıklanmasında yaşanan gecikme DP tarafından ağır eleştiri ve itirazlara sebep olmuştur. Seçim sonrasındaki üç günün gazete manşetleri şu şekilde:

22 Temmuz
23 Temmuz
24 Temmuz

 

Ülke genelinde 6 siyasi partinin katıldığı seçimlerde 465 milletvekilinin 395’ini CHP, 64’ünü DP ve 6’sını bağımsız adaylar kazanmıştır. Seçimi %84 ile CHP kazanırken %11 ile DP ikinci parti olmuştur.

Bu kadar büyük bir fark olmasına rağmen İstanbul, İzmir ve Ankara merkezlerini DP’nin kazanması büyük bir başarı olarak görülmüştür. (İstanbul, İzmir ve Ankara’yı kırsaldaki oylarla birlikte CHP kazanmıştır)

1946 seçimleri siyasi reklam ve propaganda açısından güzel örnekler sunmamaktadır. Yaşanan olaylar demokrasi için üzüntü verici olmakla beraber DP bunu 1950 seçimlerinde fırsata çevirmiştir. DP 1950 seçimleri için yaptığı propaganda ve reklamlarda 1946 seçimlerinde yapılanları sıkça vurgulamıştır.

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin