Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, milletimize kutlu olsun ! 23 Nisan vesilesiyle pek çok marka reklam filmleri hazırladı. Bizde günün anlam ve önemine binaen bu reklamların bazılarını sizler ile paylaşmak ve bir tanesini takdir etmek istiyoruz. Markaların özel gün iletişimi konusuna blogumuzda daha önce pek çok kez zaten değinmiştik. Zaman ilerledikçe bu konu daha önemli bir hal almaya başladı.

Aslında özel günler her zaman markalar için anılacak yahut promosyon yapılacak zamanlar olmuştur. Ancak sosyal medyanın ortaya çıkışı ve insanların bu günlerin hatırlanmasına büyük önem atfetmesiyle birlikte bu konu adeta yarışa dönüştü. Önceleri bir anma-kutlama cümlesi yahut resimli post paylaşan markalar artık ajanslara akın edip en ilgi çekici en civcivli fikri hayata geçirmek için para akıtıyorlar.

Normal reklamlardan daha etkili ve insanlar tarafından paylaşılmaya müsait bu içeriklerin oluşturulması müşterilerde markaya bağlılık oluşturulması açısından müthiş bir araç. Örneğin son iki yıldır insanlar Filli Boya bu yıl kadınlar gününde nasıl bir reklam yapacak diye beklemeye başlıyor. Ardından hazırlanan içerik on birlerce kişi tarafından paylaşılıp markaya övgüler düzülüyor. Normal bir reklam filmini kim profilinde paylaşıp o markaya sayfalarca övgüler düzer ?

Özel günlerde yapılan işlerin sosyal sorumluluk tarafının bulunması ayrıca önemli. Çünkü insanların duygularını kabartan ve mantıklı düşünmekten uzaklaştıran asıl bu eylemler oluyor. Bu kadar reklamcı ağzıyla yazdıktan sonra bu sene yapılan birkaç güzel örneğe geçelim.

Türk Hava Yolları 23 Nisan’da da güzel bir etkinliğe imza atmış. Hiç uçağa binmemiş, hiç deniz görmemiş çocukları hayallerine taşımışlar.

thy reklam

Ing bank duygusal bir reklam yapmış.Çocuklara hayallerini sormuş. Toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bir yönü var ayrıca..

ing 23 nisan

NEF sosyal sorumluluk yanı çok güçlü bir projeye imza atmış. Futbol kulüplerine sponsorluğu ile bilinen marka bu sefer gücü değil hayalleri dev olan bir takıma sponsor olmuş.

nef reklam sponsorluk

Ancak beni bu yazıyı yazmaya teşvik eden ve bir reklamcı olarak fikri ve filmi mükemmel bulduğum bir iş var. Reklamın amacı satıştır, marka bilinirliğidir, marka bağlılığı oluşturmaktır. Muhtemelen bu reklam ile markaya bağlılığı oldukça arttırmış olmalılar.

Huawei barış manço  

Bir neslin üzerine büyük etkisi olan ülkemizin en büyük sanatçılarından birini anıp bir yandan reklam yapabilmek ve bunu insanları tiksindirmeden yapmak muazzam olmuş. Reklamı izlerken bir yandan duygulanmamak elde değil. Huawei markasını tebrik ediyorum…

Reklamın linki burada sizlerinde yorumlarınızı bekliyorum : https://www.youtube.com/watch?v=fVPUG0tIK6w

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin