Alışverişe Acıktıran Reklamlar

4
1146

Hepimiz izlediğimiz reklamlarla alışverişe acıkmadık mı? Reklamları izledikten sonra gelen “Benim de olsun da mutlu olayım.” duygusunu bize empoze etmedi mi bunlar? Her şey biraz daha tüketmek üzerine kurulmadı mı?

Tüketim, mutluluk…

Ne kadar tüketim yaparsak o oranda da mutlu oluruz; bize mutluluk satar reklamlar. Örneğin kadınlar iki bunaldılar mı hemencecik alışverişe atarlar kendilerini; çünkü satın almak onları tatmin eder. Bir çeşit botox gibidir ilk yapıldığında şahane hissettirir etkisi geçince eskisinden daha kötü! Kelebek etkisi .

Maybelline markası bunu iyi biliyor olmalı ki şöyle reklamlar yapmış:

Özgüveni yüksek bir kadın olmak için Merve gibi olun, ya da “Senin Modun Ne Renk” adlı kampanyaları…

Depresyon modu yok mu ya?

Peki ya şu Gratis’ in “Güzel Bak Kendine” kampanyası…

Güzel olmak için Gratis’e koşun.

Bu adamlara yazık değil mı anacım?

Veya erkekler; öyle kaptırırlar ki reklamların cazibesine, arabalarını hemen bir üst modelle değiştirmek için can atarlar. Durum öyle vahimdir ki satın alma gerçekleştiği zaman onları “kızım, kedi, yavrum” gibi isimlerle severler.

 

Hatta buna örnek olarak Duster arabasının kullanıcıları verilebilir. Bunlar işi çok ciddiye almışlardır. Arabalarına ” Ne yaparsan aşk ile yap! ” mottosuyla yaklaşırlar. Facebook’ ta on binleri aşan grupları vardır. Öyle ki kendi içlerinde “sobe” dedikleri bir akım başlatmışlardır. Biri bir Duster görünce fotoğraflayıp gruba yükler ve “sobelendin” yazar. Sobelenen sobeleyene çay ısmarlar.

 

 

 

Bir üst modeli çıkınca insanlar reklamı izleyip daha hiç görmedikleri arabaya erken ulaşabilmek uğruna binlerce tl ödemişlerdir. Bakınız onları almaya koşturan reklam;

Bir de kız tavlamak için alınan arabalar var, o son model spor arabaya hangi kadın hayır der ki !?

Bununla ilgili sanat eserimiz(!) bile var:

İsmail Yk ‘ nın “Bas Gaza” adlı video klibi.

Yk bey pardon erkeklerin yaşam koçu bey diyor ki klipte : ” Sıfır kilometre yeni bir araba alırım, mahallede kızlara ben havamı atarım.”

Bizim gençler son model araba almasın da n’apsın!

 

Dünyamız enformasyon çağındayken her an her yerde karşımıza çıkan reklamlar bizlere öncelikle eksik olduğumuzu bununla birlikte tamamlanabilceğimizi aşılar; satın alarak.

 

 

Reklamlar bize ele geçirme gücünü verir. Yükseklere uçmayı vaadeder hem de bunu sizin alçaklarda oldugunuzu hissettirerek yapar. Bizden önce düşlerimizi alır sonra bize düşlerimizi satarlar. Bizi olmak istediğimiz durumla oldugumuz durum arasında bir yere koyarlar. Ve satın alırsak olmak istediğimiz yerde oluruz, almazsak da diğerlerinden eksik oluruz. John Berger’ in çok sevdiğim Görme Biçimleri kitabında bahsettiği gibi: “Reklamın yaptığı yalnızca, bize kıskanılır duruma daha gelmediğimizi -ama gelebileceğimizi- söylemektir.”

Reklamlar bireyleri ve toplumu öyle etkiliyor ki sürekli almaya aç hale getiriyor.

Peki bunu nasıl yapıyorlar? Tabi ki çekicilik sayesinde. Çekici olan kıskanılandır. Kıskanılan  tatmin ettirendir. -bu sembolik bir tatmin olmaktan öteye gidemez- Şayet satın alma aşaması gerçekleştirilmezse tüketicide sıradanlık yahut daha kötüsü olan küçüklük hissi devreye girer.

Gerçekten acıktıran reklamları da unutmamak lazım, Burger King “Nazar Değmesin” adlı reklamı :

Bak “Kıskanıyolar seni! ” demeye varıyor. Hem mideni hem egonu doyuruyor onu yemek!

Yahu kardeşim nasıl bir zayıflık bu! Iphone 7′ in var 8 çıkmak üzere belki tonlarca borcun var, bakkal Hüseyin amcadaki veresiye defterini kabartan sen değilmiş gibi Iphone 8′ i almak için günler önceden sıraya giriyorsun.

 

İşin özü reklamlar hükmediyor, toplum tüketirken tükeniyor…

1998 senesi İstanbul doğumluyum. 2016' da liseden mezun olup 2017 senesinde İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümüne girdim. Üç senedir Yeşilay gönüllüsüyüm. Daha önce TRT Haber- Akıllı Tercih Programı'nda organizasyon sorumluluğu ve sosyal medya uzmanlığı yaptım. Şu anda fakültemizin bünyesinde bulunan Ajans İstanbul İletişim'de sosyal medya ve organizasyon işiyle meşgulüm. Hali hazırda Sosyal Girişimcilik Kulübü' nde başkan yardımcılığı görevini üstlenmekteyim. Hepsine ek olarak çini sanatı ve butik pastacılık ile ilgileniyorum. Anatolian PR'da pazarlama, reklamcılık ve kültür sanat ile ilgili yazılar yazmaktayım.

4 Yorumlar

  1. Harika bir yazı olmuş. Bir reklam bölümü öğrencisi olarak faydalı ve güzel bilgiler verdiğini düşünüyorum. İlgi çekici noktalara değinmişsin. Başarılarının devamını dilerim

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin