Atatürk’ün Oynadığı Reklamlar

0
1128

Günümüzde reklamlarda sıkça, ünlülerin oynadığını görmekteyiz. Şarkıcılar, oyuncular, futbolcular ve topluma mal olmuş, herkes tarafından tanınan insanlar, reklam filmlerinde oynamaktadır. İnsanları satın alma davranışına sürüklemeyi amaçlayan reklamlarda, hedef kitle aşina olduğu yüzleri marka ile bağdaştırdığında süreç daha hızlı ve etkili olmaktadır. Bu durum her ne kadar avantajlı gözükse de bazı durumlarda tersine etki yaratabilmektedir. Ünlü ismin, markanın önüne geçmesi veya güncel yaşanan bir olayla ünlünün prestijini kaybedebilme olasılıkları reklamda ünlü oynatma durumunun dezavantajlarıdır. Ünlü Fransız reklamcı Jacques Seguela, reklamlarda oynatılacak ünlüyü “ Ünlü beğenilir, bu onun için doğaldır. Kendini gösterdiği zaman peşinden gideriz. O aynı zamanda satış yapar. Çok yönlü satabilir, o doğru maldır. Onun görüntüsü, sesi hatta anıları bile para eder. Her kullanıldığında eksilmez artar. Daha çok istenilir. O, tek kurumayan, tükenmeyen enerjidir.” şeklinde tanımlamaktadır.

Doğrusuyla yanlışıyla (genelde yanlışıyla) her yapımcı ve firma ünlü kullanımını biliyor ve bir şekilde uyguluyor. Türkan Şoray’dan, Hülya Avşar’a, Tarkan’dan Küçük Emrah’a, Özcan Deniz’den Acun Ilıcalı’ya kadar birçok isim reklamlarda oynamıştır. Ünlülerden satış ve kampanya reklamlarında faydalanıldığı gibi imaj reklamlarında da ünlü isimlere başvurulmaktadır.

Reklamlarda ünlü kullanımı alışılagelmiş ve normal bir durum olmakla beraber belli dönemlerde gördüğümüz reklamlar farklı bir değerlendirme gerektirmektedir. Ülkemizin milli değerleri olan 30 Ağustos, 23 Nisan ve 29 Ekim gibi günlerde, günün anlam ve önemine vurgu yapılan reklamlar dışında bu günleri kutlayabildiğimiz için Atatürk’e olan minnettarlığımıza vurgu yapılan reklamlarla da karşılaşmaktayız. Bu reklam filmleri arşivlerden çıkartılan Atatürk’e ait görüntü ve seslerden oluşabildiği gibi manevi değerleri idrak edebilmemiz açısından duygusal temaların işlenmesi de gayet doğal ve etkili bir durumdur. Ancak özellikle 10 Kasım’larda karşılaştığımız makyaj ve farklı tekniklerle Atatürk’e benzetilmeye çalışılan oyuncuların oynadığı reklamlar farklı tepkilere neden olmaktadır. Atatürk’e fiziksel olarak benzetilen oyuncuların Atatürk rolünde oynaması reklamın samimiyetine gölge düşürmektedir. Ayrıca bu tarz reklamların Atatürk gibi topluma mal olmuş bir liderin sembolik değeriyle alakalı sıkıntılar doğurabileceği de bir geçektir. Tüm bu konuları aşağıda verilen Atatürk temalı reklamları izleyerek değerlendirebilirsiniz.

Koç Holding tarafından yapılan 10 Kasım Atatürk temalı bu imaj çalışması, Atatürk temalı reklamların en güzellerindendir. Bazı borçlar vardır ödeyemezsin sözüyle başlayan bu reklam, Atatürk konusunda duygusal temaların işlendiği reklamlarında ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir.

Yakın dönemde televizyonda gördüğümüz Metro Toptancı Marketin reklamı tema olarak Türk mutfağını almış olsa da “Sonra bir akşam bu ülkenin geleceğine bakarken onun yanındaydık” sözünden sonra hissettirilen Atatürk simgesi, reklamlarda Atatürk konusunun işlenmesine verilebilecek güzel bir örnektir.

Bu ve benzeri çalışmalar elbette ki çoğaltılabilir. Şimdi ise Atatürk’ün oyna(tıl)dığı reklamlara örnek verelim. Bu örnekler İş Bankası ve Anadolu Sigortaya aittir. Bu iki büyük şirket her fırsatta kuruluş dönemlerindeki Atatürk ile olan bağlarından haklı olarak faydalanmak istemektedir.

İş Bankası Atatürk Reklamı

Anadolu Sigorta Atatürk Reklamı

Yazının sonuna gelirken fiziksel olarak benzerliği olan ve makyaj ile benzetilmeye çalışılan oyuncuların canlandırdığı Atatürk reklamlarıyla ilgili yorum hakkını merhum Levent Kırca’ya bırakıyorum. Onunda dediği gibi “Üç kuruş fazla kazanacaksınız diye meze edilecek adam değil Atatürk.”

 

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin