Avva Reklamı ve Murat Boz

0
216

Normalde kişiler ve markalar üzerinden direkt eleştiri yazıları yayınlamak tarzımız değil. Ancak bazı reklamlar var ki insan izlerken dayanamıyor. Dilimiz dursa kalemimiz durmuyor. Yakın zamanda bir bankanın;

NEDEN ?

NEDEN ?

NEDEN ?

diye kulaklarımızın pasını zımparalayan başrolünde ülkemizin en iyi (!) 2 dizi oyuncusunun bulunduğu reklamı hatırlarsınız. O reklamı sosyal medyadan iğneleyip bırakmıştık. Ancak birinin bu duruma dur demesi lazım. Eminim iletişim fakültesinde eğitim almış birinin Murat Boz’un son reklamını gördüğünde verdiği tepki pek olumlu olmamıştır.

Reklamda ünlü kullanımı konusu yıllardır tartışılıyor. Farklı zamanlarda farklı konular üzerinden biz de bu olaya değindik. Ünlü kullanımının çok dikkatli yapılması gerekiyor. Reklamda önceliğiniz fikir olmalı. İş ünlü kullanımı, eski müzikleri allayıp pullayıp tekrar yedirmeye kaldıysa fikir konusunda başarılı olamadınız demektir. İlla ünlü kullanılacaksa seçilecek ünlü çok dikkatli seçilmeli. Sadece markayla-ürünle o ünlünün uyumu önemli değildir.

Seçilen ünlünün geçmişte yaptıkları ile hedef kitlenizin bu konulara bakışı son derece dikkatle irdelenmeli. Aksi takdirde oluşabilecek krizlerden markanız ağır maddi ve manevi kayıplara uğrayacaktır. Bütün bunlara dikkat ettik ve ünlüyü seçtik diyelim. Hala her şey bitmiş değil. Hazırlanacak reklamda amacınız satış ise ürün, amacınız imaj ise marka ön planda olmalı.

Peki Avva markasının Murat Boz ile hazırladığı reklam filmini izlerken ben bir tüketici olarak ne düşünürüm ?

reklama hayır

Reklamı televizyonda ilk kez gören ve Avva markasını hiç duymayan biri olarak aklıma direkt kendilerinin gömlek, ceket vb değil Murat Boz sattıklarını düşünürüm. Reklamı hala izlemediyseniz bana hak vereceksiniz.

Murat’ın gömleği avvv

Murat’ın kemeri vaaa

Murat’ın şapkası avvv

Murat’ın kankası vaaa 

Bu reklam metinlerini kim yazdı ?

Bu reklamı kim onayladı ?

Bu reklamı hangi patron kabul etti ?

Sizler giyim markasısınız, şarkıcı menajeri değil. Murat Boz oldukça popüler bir figür olabilir. Sevenleri de olabilir. Ancak onun her dediğini her yaptığını yapacak ve sizlerin ürünlerini alabilecek ekonomik duruma sahip kitle kaç kişidir ?

5 bin ?

10  bin ?

taş çatlasın 20 bin ?

Emin olun daha fazla değildir. Hal böyleyken koskoca bir markanın kendisini bir ünlünün gerisine konumlandırması ne derece mantıklıdır sorgulamak istiyorum. Madem sokağa atacak kadar çok paranız var birazda biz saçmalamak isteriz. Öyle ajanslar gibi çuvalla parada istemiyoruz. Bir iskender ısmarlarsanız ödeşiriz.

Markanın imajı avvv

Markanın peyzajı vaaa

Markanın bilançosu avvv

Reklamı yapan kimin kayınçosu vaaa

Nasıl reklam metni ama ? Yazmak için tam 30 saniye emek verdim !

Ülkemizde 70 civarı iletişim fakültesi var. Dünya kadar iletişim mezunumuz var. Henüz okuyan mezun olmamış zehir gibi çocuklar var. Buna rağmen markalar, oksijensiz plazalarında Beşiktaş-Kadıköy-Şişli üçgeninden çıkamayan ülkenin 80 milyonluk devasa bir kitleye sahip olduğunu idrak edemeyen ajanslara iş yaptırıyor.

Sonuç ?

Televizyon karşısındaki adam bu ne diye izliyor.

murat boz reklam anlaşması

Basit bir hesapla anlaşma 1 milyon liralık yapıldıysa bu paraya:

bardağı 2 liradan 500.000 kişiye çay ısmarlanabilir,

paketi 10 liradan 100.000 kediye mama ısmarlanabilir,

tanesi 20 liradan 50.000 kişiye iskender ısmarlanabilir,

kişi başı 500 liradan 2.000 öğrenciye burs verilebilirdi.

İşin esprisi bir yana koskoca markanın sosyal medya yönetimi de içler acısı.

murat boz avva reklamı

Pop müziğin ünlü ismi Murat Boz ! Şu cümleyi gözlerim kapalıyken birinden duysam herhalde pazar magazin başlıyor derim. Devamında Etiler’de bir gece kulübünde görüntülendi sözünü beklerim. At cümleden “Pop müziğin ünlü ismi” kısmını tekrar oku bakalım herhangi bir sorun var mı ?

murat bozl sosyal medya

Sosyal medya postlarından birinin altına gelen yorumlar kampanyanın tüketiciler tarafından ne kadar beğeniyle karşılandığının bir nişanesi gibi parlıyor. Reklam filminde başarı yok, marka konumlandırmasında başarı yok, sosyal medya yönetiminde başarı yok. Kardeşim siz bu gömlekleri satmak istemiyor musunuz ?

Eleştirilerime burada son verirken Avva markasına iletişim konusunda en içten duygularla başarılar diliyorum…

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin