Bir Stres Kaynağı Olarak Sponsorluk

0
653

Düzenlenecek herhangi bir etkinliğin biricik kahramanlarıdır sponsor firmalar. Özellikle devlet üniversitelerinde öğrencilerin düzenleyeceği bir etkinlik varsa ilgili öğrenciler tarafından etkinlik dosyası eşliğinde birkaç şirketin ziyaret edilmesi hatta gerekli görüldüğü takdirde şirketin kapısının aşındırılması beklenen ve olması gereken bir davranıştır. Ayni veya nakdi yardım talebiyle gittiğiniz kapıdan kovulmakta var sevgiyle karşılanmakta. Eli boş dönmekte var, beklentiden fazlasını almakta. Sponsorluk anlaşmalarında iki taraftan birinin profesyonelliği elden bırakmasıyla ise yaşanacaklar korku filmi veya fıkra…

Özellikle küçük şehirlerimizde işletmelerce yapılan sponsorluk görüşmelerinde hissedilen algı işletmenin öğrenciye iyilik yaptığı yönünde olur genelde. Fakat işin aslı hiçte öyle değildir. A işletmesi etkinliğe bir şekilde sponsor olur, karşılığını ise tanıtım olarak alır. Afişte logosu vardır mesela veya etkinlik boyunca bilmem kaç kere A’ ya teşekkür edilir. Tanıtım olanakları tanınır, stant kurma şansı sunulur. Hatta A’ nın temsilcileri protokolde bile ağırlanır. Yani şirketin iyilik olarak yaptığını iddia ettiği şey tam anlamıyla reklam ve itibar kazanma faaliyetidir.

Buraya kadar bir sorun yok. Her iki tarafta anlaşmadan fayda sağladığı taktirde adına ister iyilik deyin isterse sponsorluk…

Ama ya A iyilik olarak gördüğü sponsorluktan yeterince iyilik yaptığına inanıp veya sevaba ihtiyacı olmadığını düşünüp vazgeçerse…

Profesyonelliği elden bırakmakla kastettiğim tam olarak bu.  Özellikle kurumsallığını tamamlayamamış veya kurumsallığa bakış açısı tam olarak gelişmemiş firmalarla yapılacak anlaşmalarda, sponsorluk algılarının tam olarak gelişmediği varsayımıyla hareket etmek ve ihtiyatlı davranmak gerek. Hatta gerekli görüldüğü yetkilinin kulağına yaklaşıp sponsorluktan sağlanacak faydayı net ifadelerle anlatmak gerek. Anlaşma metnini imzaladığından emin olmak gerek. Paranın veya sponsordan talep edilen yardımın tam zamanında elimize geçeceğine dair sözleşme maddeleri koymak gerek.

Özellikle sözleşme sizin daha güvenli adımlarla etkinliğin maliyet planlaması yapmanızı sağlayacaktır. Gerçi bizim sevgili A firmamız kurumsal değilse sözleşmeyi görünce verecekleri tepki az çok şu şekilde:

  • Çocuklar sözleşmeye gerek yok biz söz verdik yaparız. Yinede hatırınıza (!) imzalayayım.
  • Biz buraya imza atacağız ama üstüme şirket falan açmazsınız dimi ehehe..
  • İmzaya gerek yok arkadaşlar. O gün bir şey olur size yardım edemem falan. Sonra ben sıkıntıya düşerim.
  • Tamam, siz sözleşmeyi bırakın şöyle ben bir ara imzalarım.
  • Arkadaşlar ben etkinliği tabi ki destekliyorum ama imza yetkim yok. Bence anlaştık ama sözleşmenin merkez şubemize teslim edilip orada değerlendirilmesi gerekli. Yöneticimiz değerlendirmeye alıp kabul ettiği takdirde talep ettiğiniz miktar …(Sayın görüştüğüm kişi yetkili değilsen neden bana zaman kaybı yaşatıyorsun)

A firması herhangi bir şekilde imza atma işini geciktirdiyse size tavsiyem nasılsa imzalar diyerek kendinizi güvende hissetmeyin. Çünkü alacağınız miktar veya lojistik yardım gecikebilir hatta hiç gelmeyebilir. Böyle bir durumda başka firmalarla görüşme hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Sponsor firmanın size ödeyeceği bedelin veya sağlayacağı hizmetin gecikmesi hatta iptal olması durumunda yaşacaklarınızı anlatayım birazda; haberi aldığınız ilk anda vücudumuzun stres hormonundan sorumlu üretim mekanizmaları tam mesai ile çalışmaya başlayacaktır. Uzun süreli beklemelerde uykusuzluk, iştahsızlık, kötü ihtimali düşünme gibi konularda deneyim kazanırsınız. Sponsorluk alanında deneyim kazandığınızı düşünürken reaktif kriz yönetimini uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. Yani bir anlamda savaşmaya başlarsınız. Ya da etkinliği iptal ederek önümüzdeki zamanlarda bir daha bu işlere bulaşmamayı tercih ederek hayatınıza devam edebilirsiniz.

Etkinlikler bir PR ‘cının tüm yetenek ve yetkinliklerini kullandığı alanlardan biri. Sonucu her ne olursa olsun bir tecrübe kazanacağınız kesin. Hiç olmazsa anlatacak bir hikâyeniz olur. Hatta deneyimin kötüsü öğrencilik zamanında karşımıza çıkmazsa hatalardan ders alma felsefesi gereğine uygun hareket etmek mantıklı ve şık bir hareket olacaktır.

Bu yazıyı neden mi yazdım bunları nerden mi biliyorum? Sponsorluğun iptali konusunu neden işleme gereği duydum? Eee şey bir arkadaşım anlattı… Bende sevgili arkadaşımın deneyimini size aktarıyorum.

1995 yılında İstanbul’da doğdum. Lise eğitimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne başladım. Bu yıl Halkla İlişkiler öğrenciliğinde üçüncü yılım. Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Atölyesi’nde kısmi zamanlı olarak çalışıyorum. Aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesinde stajyerim. Mesleğimi seviyorum ve bu yönde yaptığım tüm çalışmalar benim için eğlenceden ibaret.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin