Günümüzde her şey dijitalleşiyor. Ekonomi, eğlence, sohbetler, insan ilişkileri ve aklınıza gelebilecek tüm alanlar bu dijitalleşme hamlesinden nasibini aldı. Düğüne daveti mesaj yoluyla bildirene çeyrek altın resmi atanların olduğu bir dünyada yaşıyoruz artık. Bütün gelenekler hızla dijitalleşiyor ve birinciliği bayram harçlığına verdiler.

Evet, BAYRAM HARÇLIĞI !

Hani şu parayla işi olmayan çocuklara bolca verilen açlıktan sosyalleşemeyen üniversite öğrencilerinden esirgenen harçlık var ya tam da ondan bahsediyoruz. Markalar amansız rekabet ortamında hizmetlerini çeşitlendirmenin yollarını arıyorlar bu yollardan sonuncusu ise baya ilgi çekici.

BKM Express “Harçlık Avı” adıyla duyurduğu inovatif kampanyası ile bayramlarda harçlık isteme geleneğine farklı bir boyut kazandırarak “Dijital Harçlık” dönemini başlattı. Kullanıcılar, bayramda ziyaretine gidemedikleri aile büyüklerinden BKM Express’in “Para İste” özelliğini kullanarak harçlık isteyebilecek. BKM Express’in “Para İste” özelliğini kullananlar, cep telefonları üzerinden akrabalarından harçlık talep edebilecek. Kullanıcılarının tek yapmaları gereken diledikleri bayram harçlığı tutarını belirleyerek SMS, WhatsApp ya da e-posta aracılığıyla akrabalarına iletmek.

Bu kampanyanın tanıtımı içinse BKM Express Youtube hesabından; ” Nasıl harçlık istenir? “, “Harçlık isteme taktikleri “gibi içerikler oluştururken, Whatsapp’ta ise hazırladıkları özel Gif’lerle sizlere bu noktada kampanyayı tanıtarak bu özelliği nasıl daha iyi kullanabileceğiniz yönünde tavsiyelerde bulunuyor. Ayrıca ilgili kampanya sitesinde harçlığı kimden isteyeceğinizi seçebildiğiniz ve seçtiğiniz kişiye sizi öven videolar oluşturarak bu videoları gönderebileceğiniz bir uygulama da var.

BKM Express dikkat çekici bu kampanyasıyla gençleri iyi analiz ederek onların bayramda uzakta olan, ziyaretine gidemedikleri akrabalarıyla da iletişime geçmesini ve bu geleneğin dijitalde de olsa devam etmesini sağlıyor.
Kurumların, markaların klişe bayram kampanyaları ve mesajlarından sıkılan kullanıcılar her alanda olduğu gibi bu alanda da yenilik ve inovasyon ile sıradanlığın dışına çıkan kampanyalara ilgi gösteriyorlar. Bu sebeple kurumlar, markalar ve işletmelerin buna benzer kampanyaları arttırarak daha inovatif ve daha yenilikçi davranmaları gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde kullanıcılarla iletişime geçebilir ve bir fark yaratarak diğer markaların-işletmelerin arasından sıyrılabilirler. Bu da onların kullanıcıların akıllarına kazınmış bir marka olmasını sağlar.

Tabi fikir her ne kadar ilginç olsa da uygulama kısmında ne derece başarı göstereceği şuan için meçhul. Harçlık talebinize yanıt olarak amcanızdan beş bayramdır neredesin hayırsız yahut halanızdan şerbeti sarmaya karışan baklavalı bayram tabağı fotoğrafları alabilirsiniz.
Yinede mizahi olan her kampanyanın sosyal medya üzerinde hızla yayılma gücü olduğu düşünülürse BKM süreci doğru yönettiği takdirde bu kampanyanın imaj ve satış artışı olarak onlara döneceği inancındayız.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Halkla İlişkiler, Dijital ve Sosyal Medya, Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim sektörü alanında yazılar yazmaktayım. Sosyal sorumluluk, girişimcilik ve teknoloji odaklı projeler ile “Vestel”, “Kalder”, gibi önemli şirket ve derneklerle beraber çalışarak çeşitli kazanımlar ve deneyimler elde ettim. Kurucusu olduğum İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü’nün başkan yardımcısıyım ve “Sosyal Girişimcilik” üzerine çalışmalar yürütüyorum. Güncel olarak iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarıma ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin