Blog Açma Kılavuzu

0
720

Blog yazmak yaklaşık yirmi yıllık geçmişe sahip bir internet aktivitesidir. Şuan yaşları 15 ila 30 arasında olan pek çok kişi mutlaka hayatının bir döneminde gizli veya açık ücretli veya ücretsiz hizmet tabanlı bir blog açıp yazılar yazmıştır. Bu yazımda sizlere elimden geldiğince neden blog yazmanız gerektiğini ve blog yazmaya yönelik önemli ipuçlarını anlatmaya çalışacağım. Baştan belirtmeliyim ki yazı biraz uzun olacak çayınızı kahvenizi alın sabırla okumaya başlayın.

(Not: Hiç teknik bilgim yok peki bende blog açabilir miyim diyorsan evet sende blog açabilirsin)

Yazının İçindekiler:

Neden blog yazmalısınız ?

Blog yazma devri kapandı mı ?

Teknik bilgiler ( Domain-Hosting)

Ücretsiz Blog Açmak

Blog Konusu Seçmek

Blog ve Sosyal Medya

Bloglara Hit Çekme Yolları

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazmanın Avantajları

Eğer yazının tamamıyla ilgilenmiyorsanız yukarıda bulunan içindekiler kısmından ilgilendiğiniz konu başlığını seçip onu okuyabilirsiniz. Ancak sizlere tavsiyem konu bütünlüğü açısından yazının tamamını okumanız yönünde.

Neden Blog Yazmalısınız ?

blog yazmak

Bu soruya verilebilecek onlarca cevap var. Herkesinde kendine göre cevapları var. İnternet üzerinden online bir cv sunabilmek blog yazmanın en geçerli sebeplerinden biridir. Can sıkıntısı, içindekileri dökmek, anonim olmak, bildiklerimizi insanlara aktarmak diğer blog yazma sebepleridir. Okuduğunuz bölüm yahut yaptığınız meslek hakkında bir şeyler karalamak sizlere iş veya staj fırsatlarının kapısını aralayabilir. Hepsi bir kenara sevdiğiniz yabancı dizi hakkında bir blog açarsanız sizler gibi o diziye hayran diğer insanlara ulaşıp sohbet etme şansı bulabilirsiniz.

Ancak insanların en çok istediği şey blog yazarak para kazanmaktır. Günümüzde çoğu kişiyi blog yazmaya teşvik eden olay işin sonunda para kazanma ihtimalinin olmasıdır. Peki gerçekten blog yazarak para kazanılabilir mi ?

EVET !

Bloglar üzerinden para kazanmak mümkün. Üstelik bunun pek çok yolu var. Yazının ilerleyen kısımlarında bloglar üzerinden hangi yollar ile para kazanabileceğinize değineceğim.

Blog Yazma Devri Kapandı mı ?

Günümüzde internet ve iletişim üzerine uzman olan bazı kişiler blog yazmanın artık gereksiz bir uğraş olduğunu insanların blog okumak yerine video izlemeye yöneldiğini söylüyorlar. Aslında özellikle son 5 yılda video izlemenin ve görsel içerik üretmenin dünyayı saran bir uğraş olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu görüşü savunanların atladığı bir şey var o da blog yazan ve okuyan kitlenin hali hazırda bahsettikleri video bağımlısı kişilerden farklı kişiler olmasıdır. Blog yazmanın modasının geçtiğini savunanlar televizyonun bittiğini kazananın ise You tube olduğunu söylüyor. Genel kanı böyle olsa bile maalesef istatistiklere baktığımızda ülkemizde böyle bir durumun olması için yaklaşık 20 yıla ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. (You tube trendlerde televizyon içeriklerinin liste başına oynaması da ayrı bir olay)

Teknik Bilgiler (Domain ve Hosting)

domain nedir, hosting nedir

Eğer ücretli ve profesyonel görünümlü bir blog açmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken ilk şey domain ve hostingin ne olduğudur. Ben bu yazımda elimden geldiğince her konuyu basite indirerek anlatmaya çalışıyorum. Bu yüzden teknik bilgiye boğmak yerine herkesin anlayacağı şekilde örneklendireceğim.

-Domain nedir ?

Domain açacağınız web sitesi için alacağınız isimdir. Nasıl ki bugün bir kasap dükkanı açacak olsak bir tabela yaptırıp dükkanın adını yazıyoruz bu da aynı şey demek. Siteye girdiğinizde adres çubuğunda yazan anatolianpr.com bizim domainimizdir. Domain .com, .net, .org gibi uzantılara sahip olabilir. Bu uzantıların birbirlerine üstünlüğü yoktur. Ancak .com uzantısı her daim insanların aklında daha kolay yer edinir.

Çoğu firma hosting paketiyle beraber domaini bedava olarak sizlere verir. Yok eğer ben ayrıca alacağım yahut şimdiden ayırayım sonra güzelim fikrimi kimseler kapmasın diyorsanız 20 lira gibi bir ücrete 1 yıllığına alan adını satın alabilirsiniz.

-Domain alırken nelere dikkat etmek gerekir ?

Domain sitenizin yani dükkanınızın ismi olacağından blog açarken özenle üzerinde durulması gerekir. İsminizin akılda kalıcı, kolay hatırlanabilen ve kaba tabirle ağza oturan bir isim olması sizlere kazandırır. Onedio ismini düşünün çok basit ama insanı ve hafızasını yormayan bir seçim. Kesinlikle üzerinde ince düşünülmüş.

Eğer açacağınız blog niş bir hedef kitleye hitap edeceksen blog isminiz bizzat yapacağınız iş olmalı. Yani insanlar o konu hakkında arama yaptığında arama motoruna ne yazacaksa isminizde o kelimelerin geçmesi sizlerin yararınadır. Örneğin son dönemde en çok popüler olan alan yabancı dizilerdir. Sizde bu konu üzerine bir blog açacaksanız yabancıdiziizle.com (muhtemelen çoktan alınmıştır) alan adını almanız sizler için çok faydalı olur. Çünkü arama motorları sizleri listelerken önceliği içerikle alakalı başlık ve isme sahip sitelere verecektir. Eğer açacağınız blog daha genel ise örneğin edebiyatla alakalı her konuda paylaşımlar yapacaksanız kitaprıhtımı.com tarzı bütün olayı kapsayan bir alan adı almanız yeterlidir.

Hosting nedir ?

hosting nedir

Hosting sitenizin barındırılacağı yerdir. Yukarıda kasabı açmak için tabela yaptırmıştık ancak kasap açmak için sadece tabela değil malları içine koyacağımız bir dükkan gerekiyor. İşte bu dükkanın internet alemindeki ismi hostingdir. Her şey gerçek hayatta olduğu gibi yürür. Hosting alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler vardır. Bunlar alanın büyüklüğü, aynı anda siteye girebilecek insan sayısı, sitenin açılma hızı vb’dir.

Eğer gerçekten çok sayıda okuyucuya ulaşabileceğinize inanıyorsanız yüksek bir hosting almalısınız. Tabi seçeceğiniz hosting firması da önemlidir. Çoğu firma köklü değil ve amatör kişiler tarafından idare ediliyor. Uyanıp bir sabah sitenizin açılmadığını farkediyorsunuz ancak karşınızda ne bir muhatap ne de size teknik olarak yardımcı olacak insan bulamıyorsunuz. İnternet üzerinden küçük bir araştırma yaparak sağlam firmalara ulaşabilirsiniz ben reklam yapmış olmak istemiyorum.

Şuan domain+hosting aldığınızda minimum 120 lira gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekir. Gerçekten güzel içinize sinecek bir siteye sahip olup her sorunuzda karşınızda muhatap bulacağınız bir şirketle çalışmak isterseniz bu rakamı 300-400 lira olarak düşünseniz iyi edersiniz. Aslında blog yazmanın getirilerinin yanında 1 yıl için böylesine bir masraf çok büyük değil. 300 lira yıllık masrafı olan bir blogun aylık masrafı 25 tl eder. Bir paket sigaraya 10 lira dersek şaka şaka bu konuya hiç girmiyorum devam edelim.

Domain ve hosting nasıl satın alınır ben hiç bu işlerden anlamam peki satın aldık siteyi nasıl kurarız diye endişe etmenize hiç gerek yok. Blog nasıl açılır şeklinde arama motorunda küçük bir search yaptığınızda karşınıza adım adım blog açma rehberi gelecek. Türkçe olan bu kaynaklar sadece bilgisayarı açıp kapatabilen ve story atmayı başaracak beceriye sahip her insan evladının blog sahibi olabilmesini sağlıyor. Korkmanıza gerek yok yazılım vb bilmenize hiç gerek yok artık blog açmak sadece belli yerleri düzenleyerek oluyor ve o adımların hepsi internette Türkçe kaynak olarak mevcut.

Ücretsiz Blog Açmak

Her şeye rağmen kendinize güvenemediniz veya şuan için para vermek istemiyorsunuz. O zaman ücretsiz blog açıp hiç bir külfet altına girmeden 5 dakika içinde yazılarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz blog açmak için sizlere tavsiye edebileceğim 2 ana kaynak var. (Selam ben Utku diyen arkadaşı tavsiye etmiyorum)

1-Wordpress ücretsiz blog : Wordspress’in sunduğu bu ücretsiz blog açmak eylemi tıpkı bir sosyal mecraya kaydolur gibi bir kaç dakika içinde kayıt olunup basit tema vb seçimin ardından faaliyete geçen bir sistemdir. Açtığınız blog üzerinden wordpress istediği reklamları yayınlar. İlerleyen dönemde ücretinizi ödeyip bir köle olarak azat olabilirsiniz. Kolay index alır yani arama motorları yazılarınızı göstermeye başlar.

2-Blogger ücretsiz blog : Belkide tüm dünyanın bildiği Google’a ait ücretsiz blog servisidir. Gmail hesabınız olduğu takdirde 1 dakika içinde isminizi, blogunuzun başlığını yazıp temanızı seçersiniz ve yayına başlarsınız. Eğer yazılarınız özgünse kısa süre içerisinde indexlenir ve Google sizi arayıcılara gösterir.

ücretsiz blog açmak

Ben kesinlikle ücretsiz blog açacak kişilere bu hizmeti öneriyorum. Google size ait bloglarda kendi reklamını gösterip sitenizin içine etmez. Blogunuz biraz gelişip büyüdükten sonra Google’ın kendi reklam servisi olan Adsense’ye başvurup reklam alabilirsiniz. Bu sayede ücretsiz olarak açtığınız blogda gelen ziyaretçiler reklamlara tıkladıkça para kazanırsınız. Ayrıca kullanımı basit bir arayüze sahiptir. Herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymazsınız.

Ücretsiz blog ve ücretli blog arasındaki farklar :

Mutlaka para verilen her şey bir tık daha önde oluyor. Örneğin bu siteye girdiğinizde anatolianpr.com yerine anatolianpr.blogspot.com yazsa profesyonel bulur muydunuz ?

BULMAZDINIZ !

Okuyucuların üzerinde isim, blog tasarımı vb özelliklerin oldukça etkili olduğu biliniyor. Ücretsiz bloglar bu konuda diğerlerine göre bir tık sınıfta kalıyor. Bu dezavantajlarını kapattıkları yer ise içerikler ! Eğer gerçekten kaliteli blog içerikleri hazırlayabilirseniz insanlar zarfa değil mazrufa odaklanacak ve sizin blogunuzun müdavimi olacaktır. İsmini veremem ancak benim bu blog işlerine girerken yaptığım araştırmalarda sürekli karşıma çıkan bir blog vardı. Merak ettiğim hangi cümleyi arama motoruna yazsam karşıma .blogspot.com uzantılı olan o blog çıkardı. Sizde o arkadaş gibi kaliteli yazılar yazarsanız emin olun Google sizleri ödüllendirip en başa çıkaracaktır.

Blog Konusu Seçmek

Ücretli veya ücretsiz ne tür bir blog açacağımıza karar verdikten sonra yapmamız gereken şey blogumuzun konusunu seçmektir. Yazımızın başında sizlere insanların hangi gerekçelerle blog yazma hevesinde olduğundan bahsetmiştim. Sizlere tavsiyem yirmili yaşlarında bir insansanız üç gün sonra sıkılacağınız kimsenin okumayacağı aşırı kaotik edebiyat parçalayan bloglar açmaktan geri durun. İnternetin çöplüğünde bu tarz bloglardan milyonlarca mevcut. Siz size fayda sağlayabilecek bir blog açın.

blog konusu seçmek

1-İlgilendiğiniz bir konu üzerine blog açın. Örneğin yabancı diziler sizden mi sorulur e o zaman durmayın o konu üzerine bir şeyler karalayın. Yorumlar yapın ve o dizileri arayan insanlar size ulaşsın. Yorum yapsınlar ve sizler mutlu olun.

2- Okuduğunuz bölüm hakkında bir şeyler yazın. Örneğin gastronomi öğrencisi olduğunuzu varsayalım. Tıpkı deftere not tutar gibi derslerde öğrendiğiniz püf noktaları ve insanların ilgisini çekeceğini düşündüğünüz şeyleri yazın. Bu sayede hem güzel bir okuyucu kitlesine sahip olursunuz hem de bu alan ile ilgilenen insanlar size ulaşma fırsatı yakalar.

3-Yaptığınız iş ile alakalı bir blog açın. Varsayalım bir avukatsınız insanların arama motorları üzerinden en çok arattığı hukuki konuları tespit edin ve çok fazla detaya girmeden o konularda insanları aydınlatın. Bu size saygınlık ve potansiyel müşteriler kazandıracaktır. Ayrıca bedava reklam yerine geçer. Bilgi almak istediği konuyu arama motoruna yazdığında sizin blogunuza ulaşıp yazılarınızı beğenen insanlar iletişim kısmından sizler ile irtibat kurmak isteyecektir.

4-Para kazanma amaçlı bir blog kurabilirsiniz. Bazı alanlar vardır (halkla ilişkiler bunlardan biri değil maalesef) bu alanlarda içerik üretirseniz ciddi paralar kazanabilirsiniz. Para kazanma başlığında bu konuya değineceğim için girmiyorum. Ancak salt olarak para kazanma amaçlı bir blog açmak istiyorsanız konu hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Blog yazmak sürekli içerik üretmeyi gerektiren bir süreçtir.

Kafanızda belli başlı konular belirledikten sonra yapmanız gereken şey açacağınız blog ile alakalı bir piyasa araştırması yapmak olmalı. Yani sizin açmak istediğiniz blog konusu talep görüyor mu, değeri yüksek mi, almayı düşündüğünüz alan adı o iş için uygun mu gibi şeyleri güzelce araştırmalısınız. Aksi takdirde plansız başladığınız bir iş hüsranla sonuçlanacaktır. Bizler anatolianpr.com adresini almadan önce Google’da arattık ve gördük ki bizlerin bir rakibi yok. Yani arama motorlarından yukarı sıralara çıkmakta zorlanmayacaktık. Elimizden geldiğince kaliteli içerik üretmeye çalıştık ancak fazla kaliteli içerik üretmesek bile anatolianpr kelimesinde pek rakip olmadığı için direkt olarak arama motoruna ismimizi yazanlar bizi bulabilecekti.

Diyelim sizler yabancı diziler üzerine bir blog açmaya karar verdiniz. Yabancıdiziler.com alan adını satın alacaksınız. İlk yapmanız gereken bu alan adını arama motorunda aratmak olmalı. Eğer sizden yıllar önce alınmış yabancıdizi.com isminde bir blog varsa işiniz zor. Eğer gerçekten kaliteli içerik üretirseniz o rakibinizi elbette geçme şansınız var ama bu size sağlam bir çalışma ve yüksek bir bütçeye patlar. Biz en iyisi semtin kırk yıllık kasabının karşısına açacağımıza daha doğru bir yere açalım dükkanımızı.

İyi güzel söylüyorsun da ben bunları nereden öğreneceğim dediğinizi duyar gibiyim. İnternette her şeyin bir çözümü var. Rakip araştırmasını zaten arama motoruna yazarak basitçe yapabilirsiniz. Devamı için yakın zamana kadar Google Adwords olarak bilinen şuan yeni ismi Google Ads olan reklam servisini kullanacağız. Google ads’ye nasıl kayıt olurum diye korkmayın. Gmail hesabınız varsa bir kaç dakikalık bir iş. Okuma yazma bilmeniz yeterlidir.

Google Ads hesabımıza girdikten sonra karşımızı şöyle bir ekran çıkacak. Araçlar yazan yere tıkladığınızda açılan yerde sol üstte bulunan “Anahtar Kelime Planlayıcı” seçeneğine tıklayın.

google ads nasıl kayıt olunur

Karşınızı böyle bir ekran gelecek. Resimde ok ile işaretlediğim yere tıklayın.

anahtar kelime planlayıcı

Açılan kutucuğa hakkında bilgi almak istediğiniz anahtar kelimeleri yazın. Ben günümüzün en popüler konularından biri olduğu için yabancı dizi kelimelerini araştırmayı tercih ettim. Aklınıza gelen her kelimeyi Google Ads üzerinden araştırıp ücretsiz olarak bilgi alabilirsiniz.

google ads kelime

Arama yapmak için tıkladığınızda karşınıza bir kaç saniye içinde böyle bir ekran gelecek. 1 numara ile işaretlediğim alan insanların sorguladığınız kelime ve o kelimenin türevleri hakkında yaptığı aramaları gösteriyor. Yani Google Ads size sadece aradığınız kelimeyi değil onun ile ilişkili ve sizin aklınıza gelmeyen diğer kelimeler hakkında da bilgi veriyor. Bu çok muazzam bir olay çünkü biz insanların Google üzerinden hangi kelimeleri kullanarak arama yaptıklarını bilemeyiz.

İki numara ile gösterilen kısım bu kelimelerin ayda ortalama olarak kaçar kez arandığını gösteriyor. Bu bilgi blog konunuz veya blogunuza yazacağınız yazıların alacağı talebi ölçmek açısından önemlidir. Örneğin 2. sırada bulunan dizi izle kelimesi aylık 1 ila 10 milyon arasında bir search edilme rakamına sahip. Bu muhteşem bir trafik demek. Eğer kaliteli içerik üretebilirseniz siteniz ziyaretçi doyacak demektir.

3 Numara ile gösterilen kısım ise bu kelimeler üzerin olan rekabeti gösteriyor. Bloglar üzerinden para kazanma yollarından en bilineni bloga reklam alıp insanların o reklamlara tıklamasını beklemektir. İşte o reklamlar üzerindeki rekabet bu kelimelerin gücünü gösteriyor. Özellikle finans, eğitim ve sağlık alanında bulunan kelimelerde rekabet yüksektir. Bu güzel para kazanabileceğinizi ancak arama motorlarında ilk sayfada çıkmanın çok zor olduğunu gösterir.

4 numara ile gösterilen kısım ise blog sitenize alacağınız reklamlara insanlar tıkladıkça ortalama olarak tık başına kazancınızı gösterir. Türkçe bloglar üzerinden tık başına yüksek ücretler kazanmak çok kolay değildir. Bu sebeple farklı para kazanma yöntemlerine yönelmek mümkündür.

google adwords değişti

Şimdiye kadar blogumuzun ücretli mi yoksa ücretsiz bir blog mu olacağını seçtik. Domain ve hosting alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendik. Kelime ve rekabet analizi yapmayı öğrendik. Blog konumuzu neye göre seçeceğimizi anladık. Öyleyse blogumuzu artık açtığımızı varsayıyorum. Sıra geldi diğer konulara buyurun devam edelim yada önce bir çay tazeleyin.

Bloglar ve Sosyal Medya

Sosyal medya mecraları hayatımızın bir parçası. Hatta internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu sadece sosyal medyayı kullanıyor. İnternet deyince aklına Facebook, Twitter ve tabi ki üstad Instagram geliyor. Blog açan bir insanın ilk amacı okunmaktır. Okuyacak insan kitlesinin sosyal medya üzerinde sabit olduğunu tespit ettiğimize göre blog açıldıktan ve gerekli düzenlemeler yaptıktan sonra yapacağımız ilk iş bloga ait resmi sosyal medya hesaplarını açmaktır.

bloglar ve sosyal medya

Benim size tavsiyem Google Plus, You tube falan karıştırmadan yönetebileceğiniz kadar sosyal medya hesabı açmanız. Örneğin anatolianpr sitesinin Twitter ve Instagram mecraları oldukça aktifken Facebook sayfamız maalesef terkedilmiş şehir gibi. Çünkü bizim kitlemiz o bölgede bulunmuyor. Sizlerde üreteceğiniz içerikle ilgilenen kitle hangi mecra üzerinde aktifse ona odaklanın. Aksi takdirde gücü bölmek çok doğru bir yaklaşım olmuyor.

Sosyal medya hesaplarınızı açtığınızda kendinize bir dil belirleyin. Örneğin mesaj atan kullanıcılara samimi mi yoksa resmi bir dille mi yanıt vereceksiniz ?

Mizahi paylaşımlara yer verecek misiniz yoksa sadece link ve duyuru tarzı paylaşımlar mı yapacaksınız ?

Kullanıcılar ile diyalog içerisine girecek misiniz ?

Hesaplarınız için doğal veya yapay takipçi kasacak mısınız yoksa insanlar elbet bir gün beni fark edecektir kafasıyla mı iş yapacaksınız ?

Bütün bunlar duruma göre doğru veya yanlış olabilir. Sizin yapmanız gereken gideceğiniz yolu en baştan çizmek olmalı.

Bloglara Hit Çekme Yolları

Blog açıyorsak amacımız okunmaktır demiştik. Çoğu kişinin blog açtıktan 1 hafta sonra sıkılmasının sebebi okuyucu olmamasıdır. İnsanlar istiyorlar ki bugün blog açayım yarın insanlar onlarca yorum atıp benim ne kadar güzel yazdığımdan bahsetsinler. Maalesef böyle bir şey mümkün değil. Ancak sizler için süreci hızlandırmanın bir kaç yolu var.

Sahip olduğunuz blog için okuyucu çekmenin ilk yolu herkesin bildiği gibi sosyal medyadır. Doğru bir sosyal medya kullanımı sizlere ciddi okuyucu kitlesi getirecektir. Ancak bu kalıcı bir kitle değildir. Yani sizin linkinizi görür ilgisini çekerse girer okur ve çıkar. Tek karınız girecek yüz kişiden birinin sahip olduğunuz blogu beğenip abone olmasıdır. Ancak blog işinde müdavimcilik esnaf lokantası işletmek kadar zordur. (yazının bu bölümlerine doğru acıkmaya başladım hala okuyanlara helal olsun ama daha güzel bilgiler var sabredin)

Twitter üzerinden hastaglere oynamak büyük okuyucu kitleleri çekmeye yarar. Derbi günü Galatasaray-Fenerbahçe derbilerine yönelik hazırlayacağınız güzel bir içeriği o an Türkiye gündeminin en üst sırasında bulunan hastag ile beraber paylaştığınızda insanlar hemen tıklayacaktır.

bloga okuyucu çekmek

Aynı şekilde Instagram üzerinden yapacağınız etiketleme, tag kullanımı vb insanların önüne düşecektir. Zamanla takipçi sayılarınız yükselecek ve ulaştığınız insanlar artacaktır. Ancak okuyucu çekmenin en getirisi yüksek yolu Facebook üzerinden faaliyet gösteren gruplardır. Diyelim otomobiller üzerine yazılar hazırladığınız bir blogunuz var. Hemen Facebook hesabınızla (yoksa açıverin bir tane fake) otomobil tutkunlarının gruplarına giriyorsunuz. İkinci eli en kolay satılan on araç başlıklı yazınızı 4-5 grupta paylaşıyorsunuz ve bana duacı oluyorsunuz.

Bunlardan başka okuyucu çekme yöntemleri de mevcut. Örneğin pilav nasıl yapılır diye bir yazı yazıp paylaştınız. Hemen başlığınızı arama motoruna yazıp aratıyorsunuz. İlk sayfada bloglar, haber siteleri ve büyük ihtimal forum siteleri çıkacak. Bunlara üye olarak (çoğu zaman Facebook ile giriş yap seçeneğini kullanarak) konu hakkında bir kaç şey yazın. Örneğin pilav yapımını çok güzel anlatmışsınız burada bende elimden geldiğimce bir şeyler karaladım vs yazıp paylaşın. Bu sayede sizin yazınız ilk sayfada çıkmasa bile ilk sayfada bulunan içeriklerin yorum kısmından görüp gelenler olacaktır.

Ücretli olarak Facebook, Instagram ve Google arama ağına reklam vererek kullanıcı çekebilirsiniz. Ancak bunun maliyeti çok düşük olmayacaktır. Kişisel sosyal medya hesaplarınızdan link paylaşıp arkadaşlarınızdan size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

En çok okuyucu gelen yerlerden birisi de sözlük tabanlı sitelerdir. Başta Ekşi sözlük olmak üzere, uludağ, inci, instela gibi sözlük platformlarına üye olup yazılarınızı reklam izlenmimi vermeden paylaşabilirsiniz. Bu sayede arama motorlarından çoğu zaman en başta çıkan bu sitelerden sürekli olarak kullanıcı akışı gerçekleşir. Ayrıca yüksek değerli bir sitede link bulundurduğunuz için arama motorlarının gözünde imajınız pekişir.

ekşi sözlük

Bu ve buna benzer pek çok, bloglar için hit çekme yöntemi mevcut. Ancak en garanti ve sürekli olan yol kaliteli içerik üretmektir. İlk başta canınız sıkılıyr pek okuyucunuz olmaz ancak zamanla arama motorları sizin içeriklerinizi fark eder. Bunun için ideal süre 3 ay diyebiliriz. O andan itibaren ilgili konular hakkında araştırma yapan birinin karşısına sürekli sizin blogunuz çıkar. Böylece müdavim diyebileceğimiz sadık okuyucu kitleniz ortaya çıkar.

Blog açmak ile alakalı verebileceğim en doğru tavsiyelerden biriside özellikle bölümünüz ile alakalı bir blog açacaksanız ekip halinde başlamanızdır. Yani sevdiğiniz ve yetenekli birkaç arkadaşınızla beraber açın blogunuzu. Hem maliyeti hem iş yükünü hem de sevincinizi paylaşın. Bu sayede biriniz yorulduğunda diğeri gaz vererek yıkılmamasını sağlayacaktır. Ayrıca bloglar içerik üretme konusunda süreklilik isteyen yapılardır. Örneğin tek başınıza ayda bir içerik girdiğinizi düşünelim. Bu durumda blogunuz çok güncel olmayacaktır. Ancak 3 arkadaş ayda birer içerik üretirseniz on günde bir yazılarınızı yayına alırsınız. Bu sayede takipçi kitleniz sıkılmaz. İyi olduğunu düşündüğünüz bir arkadaş sosyal medyayı yönetir bir diğeri tasarımları yapar bir diğeri teknik konulara yönelir. İş bölümü sizin yükünüzü azaltır ve ekip olma ruhunu yaşamanıza olanak verir.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Geldik herkesin merakla beklediği para kazanma konusuna. Aslında kimse haksız sayılmaz şöyle hatırı sayılır bir geliri sadece yazı yazarak kazansam kira, fatura düşünmesem demekte bir suç yok. Ancak blog yazarak para kazanmak çok kolay değil. Blog yazarak para kazanmak deyince akla gelen ilk yöntemle başlayalım.

1-Bloga reklam almak 

Para kazanmanın ilk şartı reklam almaktır. Nereden reklam alınacak ? Tabi ki iyilerin dostu kötülerin düşmanı

GOOGLE ADSENSE !

Blog yazıp aşağı yukarı 30-40 içeriğe eriştiğinizde Adsense’e başvurmanız uygundur. Yani üç kadar bir süre geçmesi ideal diyebiliriz. Aksi takdirde Google sizi reddedecektir. Peki Adsense’e nasıl başvurulur ? Çok basit eğer ücretsiz blogspot tabanlı bir blogunuz varsa tek tuşla başvurabilirsiniz. Çünkü Google kendi servisi olduğu için size böyle bir hak veriyor.

Aşağıda bir blogger paneli görüyorsunuz. Kazançlar sekmesine geldiğinizde tıklayıp size söylenen yönergeleri takip ettiğinizde işlem tamamdır. Gerisi Google’ın sizi inceleyip onay vermesine kaldı.

adsense başvuru

Eğer ücretli bir blog açtıysanız yine gmail hesabınız ile Google Adsense’e başvuru yapıyorsunuz. Ardından size bir kod verip sitenize koymanızı istiyor. Siz kodu yerleştirip beklemeye başlıyorsunuz onay gelirse sitenizde reklam gösterilmeye başlanıyor. Sitenizde bulunan reklamlara takipçileriniz tıkladıkça sizlerde Google Adsense’e panelinden kazandığınız paraları görebiliyorsunuz. Bu yöntem ile güzel para kazanmak için hit sayınızın yüksek olması gerekiyor. Sitenize çok kişi gelmezse alacağınız tık ile pek bir şey kazanmak mümkün değil. Ayrıca tıklama ortalaması denilen oranda çok önemli. Örneğin uçak bileti, banka kredisi gibi konuların getirisi yüksektir. İnsanlar bu tarz sitelere girince tıklama olasılıkları fazladır. Halkla ilişkiler konulu bir sitede ise düşüktür. Düşünün Almanya’ya gitmek istiyorsunuz ve bilet fiyatlarına bakmak istediğiniz siteye girince yanda çok uygun bilet olduğuna dair reklam gördünüz tıklar mısınız tıklamaz mısınız ?

Cevap malum. Yani sitenizin sadece çok kişi çekmesi değil çektiği kişilerin konuyla ilgili ve reklama tıklamaya müsait olmaları gerekir. Lakin hemen moraliniz bozulmasın internetten para kazanmanın tek bir yolu yok. Blogunuzdan farklı şekillerde de paralar kazanabilirsiniz.

2- Satış ortaklığı 

affiliate marketing

Çokça yapılan bir yöntemdir. Tık başı çalışmaya göre oldukça avantajlı kazançlar sağlar bu yöntem. Örneğin ayakkabı üzerine yazılar yayınladığınız bir blog sahibisiniz. Belli bir okuyucu kitleniz var ve ayakkabı türleri ile ilgili araştırma yapmak için arama motoruna anahtar kelimelerinizi yazanlar ilk sayfada hatta bazen ilk sırada sizin yazılarınızı buluyor. Tak bir anda mail adresinizde bir mail görüyorsunuz. Bir spor ayakkabı mağazası spor ayakkabılar üzerine yazdığınız yazının içerisine reklam almak istiyor. Yazınızın içeriğine reklam vermek isteyen kişilere ait bir link yerleştiriyorsunuz. O ayakkabıları tavsiye ediyorsunuz. Ardından yazıyı okuyup ilgili linkten alışveriş yapan kişi başına reklam verenden para alıyorsunuz. Ortalama %20 pay veriliyor. Yani sizin yazınızı okuyanlardan 20 kişi bir ay içerisinde o linke tıklayıp alışveriş yaptı. Farzedelim ki 5 bin lira harcadılar. (spor ayakkabı fiyatları ne olmuş öyle be) Bu paranın %20’si yani bin lira sizin hesabınıza geçiyor. Ülkemizde bu yöntem çokça kullanılıyor. Belli bir konu üzerine uzmanlaşır ve blog açarsanız bu teklifi bir yıl içerisinde almanız muhtemeldir.

3- Tanıtım yazısı satmak

tanıtım yazısı satışı  

Yeni açılan siteler ve şirketler kendilerini tanıtmak için bir nevi basın bülteninin online versiyonunu yayınlatmak isterler. Bunun için size belli bir para öderler ve sizlerde o arkadaşın yazısını blogunuzda yayınlarsınız. Burada kilit nokta konuların örtüşmesidir. Yani gıda üzerine yazılar yayınlıyorsanız yeni açılan bir kafenin tanıtım yazısını paylaşmak takipçilerinizi kızdırmaz. Sırf para var diye motor yağı reklam yaparsanız takipçi kaybetmeniz ihtimal dahilindedir. Ayrıca iletişim fakültesi, edebiyat fakültesi gibi alanlarda okuyorsanız ilgilenen kişiye yazıyı kendiniz yazmayı teklif edip alacağınız ücreti yükseltebilirsiniz.

4- Editörlük yapmak 

içerik üretmek, editörlük

En bilinen para kazanma yöntemlerinden biridir. Blogunuz beğenildikçe ve sevildikçe insanlar sizin sitenize daha çok gelecektir. Gelenler içerisinden bazıları yazı tarzınızı beğeneceği için sizlere ihtiyacı olan konularda yazılar yazdırmak isteyecektir. İçerik üreterek para kazanmak oldukça keyiflidir. Çoğu şirket bu iş için reklam ajansları veya direkt içerik üretim ajansları ile çalışır. Eğer sizler dikkatlerini çekerseniz düzenli gelir elde edebilirsiniz. Ortalama 500 kelimelik bir yazı bugün 100 lira gibi bir ücrete alıcı bulmakta. İnternet üzerinde ölücülük yapan çok kişi olduğu için kendinize bir çizgi belirlemenizde fayda vardır.

5-Sosyal medya uzmanlığı yapmak

sosyal medya uzmanı

Kimseyi hor görmek istemem ama sosyal medya uzmanlığı ülkemizde ayağa düşmüş bir meslektir. Ajanslar kendilerine gelen müşterilerin sosyal medya yönetimini jr yahut çaylak olarak tabir ettikleri stajyerlere yaptırırlar. Bunun karşılığında temiz bir para cebe indirirler. Sizler blog ile beraber dikkat çekecek güzel bir sosyal medya yönetimi yapabilirseniz insanlar sizden bu hizmeti talep edecektir. Minimum bin liradan başlayıp üst sınırı bulunmayan bu hizmet tamamen evden çalışmanızı sağlayabilir.

6- Danışmanlık yapmak

danışmanlık

Eğer içerik ürettiğiniz konular danışmanlık yapmaya müsait ise bu durumdan para kazanabilirsiniz. Yukarıda örnek verdiğim konuda bir nevi sosyal medya danışmanlığıdır. Avukatlık, görsel içerik üretimi, yazılım, iletişim danışmanlığı vb bu alanda ilk akla gelen konulardır. İnsanlar yazılarınızı okuyup beğendikçe sizin işin ehli olduğunuzu düşünecek ve sizlerle iletişime geçecektir. Bu sebeple bir blog açtıktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi iletişim kısmını oluşturmaktır.

Açılan blog üzerinden bu anlattıklarım ve benzeri pek çok yoldan para kazanabilirsiniz. Ancak asıl olan şey sabırlı olmak ve meyveyi yemek için minimum ağacın altı ay boyunca büyümesini beklemektir. Acele eder, sıkılır, umutsuzluğa kapılır ve olmayacağına inanırsanız sizde kaybedenler gibi internet çöplüğünde yerinizi alırsınız. İnanırsanız, planlı çalışırsanız, ekip olmayı başarırsanız ve araştırma yapmaktan korkmazsanız başarı size gelecektir.

Blog yazmanın avantajları

Gelelim finale…

Blog yazmak hakkında dünya kadar konudan bahsettik yazı neredeyse dört bin kelimeye yaklaştı. (hala sabırla okuyan arkadaşlar adreslerini yazsın plaket yollayalım) Şimdi blog yazmanın avantajlarından bahsedeceğiz. Para kazanmak en büyük avantajıdır. Yukarıda madde madde nasıl kazanacağımızı ortalama ne kadar kazanacağımızı açıkladım. Eminim internet üzerinden blog yazarak para kazanmak diye aratırsanız benim yazdıklarımdan çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Bunlar şuan için benim aklıma gelen yöntemler. Ancak blog yazmanın tek avantajı para kazanmak değildir.

Özellikle iletişim (yeni medya, halkla ilişkiler, reklam, sinema, gazetecilik) ve edebiyat üzerine eğitim alıyorsanız zaten yazmak zorundasınız ! Sizin işiniz bu, siz yazdığınız kadar var olabilirsiniz. Yazmak insanlara ulaşmak takdir edilmek, tenkit edilmek (hatta yer yer tebrik ve tevkif edilmek) sizlerin bir numaralı amacı olmalı. Yazdıkça kendinizi geliştirirsiniz. Ayrıca bu bölümleri okumasa bile yazmaya gönül vermiş bir insan için blog yazmak oldukça rahatlatıcı ve kendini geliştirici bir meşgaledir.

Blog yazmak size yeni kapılar açar. Örneğin bir iş veya staj başvurusu yaptığınızda alanınızla alakalı ilgi gören büyük bir blog sahibi olmanız sizi bütün adayların önüne geçirir.

Moda, yemek, sağlık, teknoloji gibi alanlar başta olmak üzere pek çok alanda markalar sürekli etkinlik düzenlerler. Sizler bu etkinliklere davet edilir, saygı görür, yedirilir içirilir ve güzel hediyelerle uğurlanırsınız. (şair burada şimdiki aklım olsa gurmelik veya moda üzerine blog açardım diyor)

blogger etkinlikleri

Takipçileriniz olur ve sürekli olarak sizi takdir edip yazılarınızı beğenen bir kitleye yayın yaparsınız. (bunun verdiği haz çok başka)

Yazdığınız yazılar ile insanların hayatlarına yön verirsiniz. Örneğin bir dönem YGS-LYS üzerine hazırladığım blogumda insanlar bana hocam diye hitap edip hangi bölümü seçmeleri gerektiğini soruyorlardı. (Kimsenin başını yakmadım halkla ilişkiler deyip)

Şuan aklıma gelmeyen ama sizin gelişiminize oldukça güzel faydalar sağlayacak daha birçok artısı vardır blog yazmanın. Eğer sevmekten kim usanır misali yazmaktan kim usanır diye düşünen yapıda bir insansanız bugünden tezi yok planınızı yapmaya başlayın. Kitlenizi, konunuzu belki ekibinizi belirleyin ve bu yola çıkın. Eğer aklınıza herhangi bir şey takılırsa ister yorum kısmından ister sosyal medya hesaplarımızdan isterseniz mail adresimizden bizlere ulaşıp sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin