Cola Turka Kime Yaradı?

0
1499

 Cola Turka, Yıldız Holding tarafından 25 Haziran 2003 tarihinde piyasaya sürülen gazlı içecek firmasıdır. Firma piyasaya girdiği andan itibaren reklam ve tanıtım faaliyetlerine yoğunluk göstermiştir. Piyasaya sürüldüğü haziran ayında yayınlanan ilk reklam büyük ilgi görmüştür. Cola Turka’nın bu ilk reklamında Amerikalı aktör Chevy Chase oynamıştır. Bu ilk reklam Cola Turka’nın ortaya çıkış hikâyesini özetler niteliktedir. Orta sınıf bir Amerikalı olan Chevy bir dizi garipliklerle karşılaşır. Bu garipliklerin nedeni ise Cola Turka içen insanların Türk gibi davranmasıdır. Chevy ilk başta buna bir anlam veremez ancak Cola Turka’yı içtikten sonra o da durumu anlamıştır. Yeni çıkan bir ürüne dair oldukça iddialıdır. Ülkemizde faaliyet gösteren diğer kola firmalarına karşı “yerlilik” özelliğini öne çıkaran Cola Turka, tüketiciden de destek görmüştür.

Kolaya karşı yıllardır bir tutum oluşturmuş olan insanların düşüncelerini değiştirmede yerlilik faktörü iyi seçilmiş bir temadır. Ülkemizde kola üreticisi yabancı firmalara karşı çeşitli spekülasyonlar üretilmiştir. Bu spekülasyonlar genel anlamda kolanın zararlarına yönelik oluşmuştur. Kolanın kısırlık yaptığı, genleri bozduğu, kimyasallarla yapıldığı vb iddialar uzunca bir zaman konuşulmuştur. Ayrıca kolanın üretim aşamasında maruz kaldığı iddia edilen fare ve böcek gibi tüketiciyi kesin şekilde üründen uzaklaştıracak söylemler kola ile tüketici arasındaki mesafeyi açmıştır. Tüm bu söylemler yerli bir firmanın piyasaya girişiyle azalmıştır. Cola Turka adeta bu iddiaları unutturmuştur. Bu iddialar sadece Cola Turka’nın üzerinden değil Coca Cola ve Pepsi’nin de üzerinden kalkmıştır. Burada faydalıdır zararlıdır tartışmasından çok iddia edildiği gibi mi olduğunu düşünmek daha iyi sonuçlar verecektir.

Cola Turka ile kola içmeyen insanlar içmeye başlamış ve bunu alışkanlık haline getirmişlerdir. Ayrıca Ülker gibi Türkiye’de oldukça geniş bir dağıtım ağına sahip markanın desteğiyle Cola Turka ülkenin dört bir yanına başarıyla dağıtılmıştır. Hızla büyüyen Cola Turka tüketici tarafından tercih edilen bir ürün haline gelmiştir.

Cola Turka’nın piyasaya çıkışından önce Coca Cola %66’lık, Pepsi ise %22,9’luk bir pazar payına sahipti. Cola Turka iki sene gibi kısa bir sürede, yaptığı atılımla, 2005 yılında kola segmenti içinde 2. marka olmuştur.

Coca Cola ve Pepsi ise pazar paylarını korumak için çeşitli stratejiler geliştirmiştir. Her iki firma da ürün fiyatlarında %10’luk düşüşler yapmıştır. Ayrıca hediye olarak çeşitli içecekler tüketiciye sunulmuştur. Çekirdek, tuzluk, kutu mendil, bardak ve tabak gibi çeşitli promosyon ürünler verilmiştir.

2005 yılının ortalarına gelindiğinde ise kolanın üretim safhasında, rekabet kurallarına uymayan hareketleri nedeniyle Ülker’e yüklü bir ceza kesilmiştir. Hali hazırda düşük fiyat politikasıyla Cola Turka markasını tutundurmaya çalışan Ülker global şirketlerle agrasif bir şekilde rekabet edemeyeceğini anlamıştır. 2010 yılında ise Ali Ülker “ Global bir oyuncu ile rekabet edip kolada para kaybetmek yerine, güçlü olduğumuz bisküvi ve çikolataya odaklanmalıyız” diyerek Cola Turka’nın eskisi gibi olmayacağını net bir şekilde söylemiştir. Daha sonrasında Cola Turka satılmıştır. 2018 itibari ile de varlığını her geçen gün yitirmektedir.

Cola Turka hikâyesinde asıl dikkat çekici olan şey ise pazarlama stratejilerinin çok dışında gerçekleşmiştir. Kolaya karşı olumsuz düşüncelere sahip, tabiri caizse Anadolu insanını kolaya alıştıran ve tercih edilen bir meşrubat haline getiren Cola Turka, piyasadan silindikten sonra tüketici de kolayı bırakacak mı? Elbette hayır. İnsanlar keşfettikleri bu içecekten vazgeçmemiştir. Kola tüketimi gün geçtikçe artmaktadır. Cola Turka’nın başarı hikâyesi ise diğer kola firmalarının yeni tüketicileriyle tanışmasıyla sona ermiştir.

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin