Donald Trump Temalı Konut Reklamı

0
285

Adabı vardır reklam filmi çekmenin önce hangi şirkete çekeceğini bileceksin sonra kime çektireceğini… Bu iğrenç girizgahın sebebi geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve ABD başkanı Donald Trump temalı konut reklamı filmi. Göreve geldiği günden beri dünyanın gündeminden bir an olsun inmeyen biri Donald Trump. Özellikle son 3 aydır ülkemizin dış mihrak ihtiyacını tek başına karşılıyor. Hal böyle olunca bazı reklamcılar bu ortayı gole çevirelim demiş. Ancak çıkan sonuç gol mü ofsayt mı buyurun beraber karar verelim.

Reklam filminden ofisinde oturan başkana danışmanları haberlerin kötü olduğunu ve bizi durduramadıklarını söylüyor. Ardından evlerin taksitli satış fiyatlarından bahsediyor. Başkan ise yaptığımız onca şey işe yaramadı mı şeklinde onları azarlıyor. Ardından başkanın ağzından reklam filminin sloganı olacak o kelimeler dökülüyor ; “Kuzey Şehir Koru Tanrım Sen Bizi Koru”.

donald trump reklam

Peki ben bunu niye özetledim ?

Çünkü vakti değerli olanlar olabilir. Biraz gülmek isteyenler aşağıdaki linkten reklam filmini seyredebilir : https://www.youtube.com/watch?v=jZB33htwo-8&feature=youtu.be

Reklam prodüksiyon açısından pek bir şey vaat etmiyor. Başkanın makyajı ve oyunculuklar eldeki imkanlar ölçüsünde yapılmış. Sanıyorum bu reklamı hazırlayanların da bu tarz dertleri yok. Ancak metinlerde ilkokul müsameresi tadında.

Kuzeyşehir koru Tanrım sen bizi koru ! 

Size var benim soru Where is Kuzeyşehir Koru ?   

Reklamı izleyince aklımda iki ihtimal canlandı.

1- Ajans son dönemde yaşanan gelişmelerin gazına gelip markaya böyle bir reklam filmi teklifiyle geldi. Onlara bu konunun çok konuşulduğunu ve bu popülaritenin etkisiyle projelerinin oldukça duyulacağını söyledi.

2- İnşaat şirketinin sahibi haber kanallarını gezerken muazzam fikir buldum parası neyse verip ben bu reklamı yaptırayım dedi.

Her iki ihtimalde de düşünülen şey Donald Trump ve dış güçler meselesinin oldukça revaçta olduğu ve bu sayede reklamlarının çok işe yarayacağı düşüncesiydi. Reklam filmi komik bulunacak sosyal medya üzerinden yayılacak, geleneksel medya kanalları haber yapacak ve bingo ! Hatta belki dış basında bile yapılan reklam filmi gündem olacaktı…

Reklam henüz çok yeni olsa bile internet üzerinden biraz araştırma yapınca beklenilen sonucu vermediği oldukça açık bir biçimde anlaşılıyor. Reklamcılıkta çok tartışılan bir konu var. Bir reklam ne zaman başarılı olmuş sayılır ? Herkes reklamı konuştuğu zaman mı yoksa reklamı yapılan ürün çok sattığı zaman mı ?

Her iki yönden olaya bakalım. Eğer bu reklamın amacı bilinirliği arttırmak ise yeterince başarılı olamadı. Çünkü şirket normal bir konut reklamı çekseydi de aşağı yukarı bu kadar kişiye fiyatlarını duyurabilirdi. Geleneksel medya ve sosyal medya üzerinden istenilen etki oluşturulamadı. İşin satış kısmına dair bir veriye sahip olmasam da Donald Trump esprisine gülüp 10 yıllık konut kredisi çekecek insanlarımız olmadığına inanıyorum. ( Yoktur değil mi ?)

Peki bu reklam nasıl başarılı olurdu ?

başarı

Ben bu reklamı ulusal bir kanalda ve prime time denilen zaman diliminde gördüm. Yani şirketimizin bütçesi küçük değil. İlk yapılması gereken şey reklamın prodüksiyonun daha kaliteli olmasıydı. Ardından müsamere tadının dışında daha akılcı espriler barındırması sosyal medya üzerinden yayılmasını kolaylaştırırdı. Tabi sadece bunlar yetmez. Televizyona verilen reklamın yanında :

1- Ekşi sözlük, Onedio gibi gündemin yakından takip edilip tartışıldığı platformlara TV ile aynı anda reklam girmeliydi. Hatta bu reklam viral olursa tadından yenmez.

2- Sosyal medya fenomenlerinden seçeceği birkaçına reklam filminin yayına girmesiyle eş güdümlü olarak paylaşım yaptırmalıydı. Hatta mümkünse bu fenomenler paylaşımlarında tartışma çıkaracak sözler kullanmalı. Bu sayede insanlar konu hakkında fikir belirtme ihtiyacı hissedip olaya dahil olacaktı.

3- Bu alanda tecrübeli bir ajans ile çalışıp yabancı sosyal ağlara reklamı mutlaka yaymalıydı. (REDDİT, 9GAG vb) Bu sayede dışarıda gündem olan reklam iç basında kesinlikle geniş yer bulacaktı.

4- Yazılı basında mutlaka Donald Trump haberinin bir sonraki sayfasına tam sayfa ilan çıkmalıydı.

Bütün bu saydıklarım eş zamanlı olarak planlanıp yapılırsa reklamı yapılan konut projesi ve şirket ülkemizde ve dünyada duyulurdu. Peki evler satılır mıydı ?

Dedim ya reklamda Trump görüp ev almaya kredi çekecek insanlar olduğuna inanmak istemiyorum…

 

 

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin