Ülkemizde ilaç sektöründe Birinci Dünya Savaşından beri faaliyet gösteren Bayer dünyanın sayılı şirketlerindendir.  Ağustos 1863’te Almanya’da Friedrich Bayer ve Johann Weskott tarafından boya üretmek için kurulan şirket büyük bir başarı ile 1883’de Amerika, Rusya ve Fransa’da fabrika açmıştır. Şirket 1912’de Leverkusen şehrinde bir fabrika satın almış ve şirket merkezide buraya taşınmıştır.

Şirketi önemli hale getiren şey ise reklam ve tanıtım faaliyetleridir. 1904 yılında Leverkusen şehrinde kurulan Bayer Leverkusen futbol takımı, şirketler tarafından kurulan spor kulüplerinin ilk örneklerindendir. 1988 yılında UEFA Kupasını kazanan ve 2002’de Şampiyonlar Ligi finaline kadar ilerleyen kulüp, şirketin tanıtımında büyük işlere imza atmıştır. Bir şirketin 1904 yılında futbol kulübü kurması büyük bir vizyonerliktir. Konu ile karıştırılmaması için Bayern Münih’in şirket ile bir alakasının bulunmadığını ifade etmek gerekmektedir. “Bayern” ismi “Bavyeralı” anlamına gelmektedir.

Kulüp 2000’li yıllara kadar forma göğüs sponsorluğunu ürünlerine yaptırarak tanıtım yapmaktaydı.

Bayer üretimlerini ilaçlara yönlendirdiği 1900’lü yıllardan itibaren dünyanın farklı yerlerine yayılmıştır. Ülkemizde de Birinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından faaliyetlerine başlayan şirket gazetelere özellikle kış aylarında reklamlar vermiştir. Ağırlıklı olarak Aspirin’in tanıtımı yapılmıştır. 1912 yılında kurulmuş olan yerli ilaç firmamız Abdi İbrahim daha piyasaya girememişken Bayer gelişimini tamamlayıp reklam vermeye başlamıştır. Aşağıda Bayer’in gazetelere verdiği reklam afişlerinden bir derleme yapılmıştır.

Spirosal romatizma ağrılarına karşı kullanılmak üzere geliştirilmiş bir nevi yağdır. Afişler oldukça sade ve resimdeki insanların acı çektiği gayet açık şekilde anlatılmıştır.

“Romatizmadan mustarip bütün hastalar için sükünet ve şifa!”

Üstelik tıbbi bilgilerde verilerek güven sağlamayı amaçlamıştır.

Bu reklam afişi ise oldukça ilginçtir. Şirket iki ürününü birden pazarlamaktadır. Açıklama kısmında “ Romatizma seni müztarip ederken başka bir şey tecrübe etme! Hemen dahilden Aspirin al ve hariçten de ağrıyan aksamı Spirosal mamulü ile ıriksiyon yap. Az zamanda ağrılar zail olurlar. Aspirin ve Spirosal, Bayer firmasının ürünüdür. Bayer ürünleri haç şeklindeki logosu ile kolayca ayırt edilir.” yazmaktadır.

İnşallah “ bu resmin olmadığı yerler bayimiz değildir” diyen çiğköfteci abimizi anlamışsınızdır.

Krezival ilacı ise öksürük şurubu olarak adlandırılabilir. Şuanda üretimi bulunmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Ve ağrı kesici adının yerini alan Aspirin ilacına geldik. Baş ağrısı, bel ağrısı, omuz, boyun, adele ve daha nice ağrılara iyi gelen, adeta ölümsüzlük iksiriymiş gibi pazarlanan bir ilaç. Asprin bir dönem leblebi niyetine alınan ağrı kesicilerin sultanıdır.

Diğer ilaçlarla karıştırılacak olunmasından öyle korkulmuş ki her afişte “bu ilaç çok faydalı ancak” ile başlayan “Bayer marka hakiki ambalajlara dikkat ediniz ve diğerlerini reddediniz” veya “Yalnız kırmızı bandrollü hakiki Bayer ambalajına dikkat ve bu markayı muasıren talep ediniz” ibarelerine yer verilmiştir.

1933 yılında Hitler’in Almanya’da iktidara gelmesiyle şirketin faaliyetleri yavaşlamıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı döneminde neredeyse hiç reklam verilmemiştir. Savaşın bitmesiyle de toparlanamayan Bayer 1950’li yıllarda tekrar kendine gelmiştir. Bu afiş ise Bayer’in Türkiye’de 1950 yılında çıkardığı ürünü Tonik için yapılmıştır. Kuvvet, sıhhat ve güç verdiği söylenerek enerji içeceği niyetine kullanılmıştır. Bayer’in Türkiye piyasasında savaş döneminde olmayışı Gripin ve Nevrozin gibi yerli firmaların doğuşuna neden olmuştur. Ağrı kesici alanında Gripin büyük bir atak yaparak Bayer’i farklı ürünler pazarlama arayışına itmiştir.

Görüldüğü gibi Bayer şirketinin bu günlere gelmesi uzun soluklu bir çalışmanın sonucudur. Yaptığı faaliyetlerde reklam ve tanıtımlar büyük öneme sahip olmuştur.  Bayer Almanya’nın en büyük, dünyanın ise en büyük 14. İlaç firmasıdır. Bayer sadece tıbbi ilaç değil ayrıca kimyevi madde ve tarım ilacıda üretmektedir. Şirket, Türkiye’de geçen yıl 557 milyon euro satış geliri elde etmiştir. Bayer Türkiye’yi Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya’da yapılacak yatırımlar için üst olarak kullanmaktadır. Ayrıca ülkemizde bulunan 2 fabrikasından 40’a yakın ülkeye ihracat yapmaktadır.

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin