Ekonomik Kriz ve İletişim Sektörü

0
125

Dolar yükseliyor, euro uçuyor, altın akrabaya takılmayacak kadar değerli seviyelere geldi, borsa dibi gördü… Son dönemde internette, gazetelerde, televizyonlarda hatta günlük sohbetlerimizde bile bunları konuşur olduk. Ekonomistler tartışma programlarında,büyükler aile sohbetlerinde gençler geyik muhabbetlerin arasında dolar düşer mi tartışması yapıyor.

Sadece bunlar değil tabi. Marketlerde ürünler zamlanıyor. Bazı ürünlerde fiyat sabit kalsa bile satın alırken topkek paketi açınca yokkek haline gelebiliyor. Ekonomik durumun nasıl düzeltileceği siyasilerin ve ekonomistlerin işidir. Mevzunun bu kısmı hakkında ahkam kesecek değiliz. Ancak olayların bizleri ilgilendiren kısımları hakkında konuşmamak olmaz.

Ekonomik sıkıntılar her sektörü farklı etkiliyor. Maliyetleri döviz satışları tl üzerinden olan şirketler zor günler geçirirken, maliyetleri tl satışları döviz üzerinden olan şirketler şuan oyun havası açmış durumdalar. Tabi zor durumda olanların sayısı şuan için çok daha fazla. Ekonomik dar boğazlarda işletmelerin giderleri kısması oldukça mantıklı bir karardır. Ancak ülkemizdeki işletmelerin sürekli düştükleri bir hata var. Bizim iş adamlarımıza göre kriz durumunda ilk feda edilecek sektör nedir ?

Tabii ki İLETİŞİM !

Eğer şirket bünyesinde bir kurumsal iletişim departmanı varsa çalışanların ardından el sallanır. Şirketin dışarıdan aldığı iletişim hizmetleri vb varsa ajanslardan çok büyük indirimler talep edilir yahut yollar ayrılır.

Peki iletişim ilk feda edilecek alan mıdır ?

ASLA !

Aksine kriz dönemlerinde sağlıklı iletişim çalışmalarına duyulan ihtiyaç katlanarak artar. Özellikle günümüzde sosyal medya gibi bir silah varken şirketlerin her an haklarında yapılacak karşıt propagandaya cevap verebilmesi lazım. Aksi takdirde ekonomik değil iletişim krizi yüzünden iflas verebilirler. Söylediklerimizi temellendirmek açısından son dönemde yaşanan olaylara bakmakta fayda var.

İlk örneğimiz ülkemizin en büyük şirketlerinden birine ait. Hatta bu şirket kendi alanında dünyada ilk beş şirketten biri. (Bu bilgiyi güç ne kadar büyük olursa olsun kullanamadığınız da bir işe yaramadığını göstermesi açısından veriyorum)

Zam yapmak yerine ürünlerini küçültmüş ancak sosyal medyadan kaçamamış. Toplam etkileşim sayısı 80 bini aşkın. Böylesi bir twitin minimum görüntülenmesi 4-5 milyonu bulur. Hatta geçebilir.

gramaj düşürme

Bu sosyal medya paylaşımının altında hem bu ilgili şirket hem de diğer işletmeler eleştiri yağmuruna tutulmuş. Sadece sosyal medya değil tabi. Bu ve benzer firmalar son dönemde bazı TV kanalları tarafından açıkça hedef gösteriliyor. Buna karşı yapılan bir iletişim hamlesi var mı peki ? Açıkçası biz henüz görmedik. Hatırlarsanız aynı şirket geçen yıl bir iletişim kriziyle daha gündeme gelmişti.

Şimdi bu şirket kadar büyük olmayan daha kendi halinde bir örneği ele alalım.

uykusuz dergisi

30 bini aşkın etkileşim almış. Kendi yaptıkları paylaşımın yanında pek çok sosyal medya hesabı tarafından bu görsel paylaşılarak tebrik edilmiş bir post görüyorsunuz. Altında bulunan yorumlarda oldukça büyük bir kitle tarafından desteklenmiş. Durumu kendi kitlesine kendi üslubuyla açıklamış. Yaptığı zamma birde helal olsun almış bir işletme görüyorsunuz. Burada sihirli değnek iletişim oluyor. Doğru ve etkili iletişim kurmayı becerirseniz yaptığınız olumlu/olumsuz davranışların tümü kitlenizde sizin lehinize sonuçlara döner. Ancak sizler iletişimi doğru kullanamaz yahut inkar ederseniz yaptığınız olumlu davranış bile ters tepebilir.

Tabi bunlar sadece popüler diye paylaştığım örnekler. Yarın hangi şirketin neyle karşılaşacağı belli olmaz. İletişim düşen uçaktan atılacak ilk eşya değildir. İletişim bir yük veya angarya değildir. Sizi uçuran yegane araç iletişimin kendisidir. Umarız şirketler bunun farkına varır umarız meslek örgütlerimiz bu konunun önemi ve iletişim çalışanlarının haklarının korunması konusunda çaba gösterir.

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin