Erkenci Kuş’tan Reklamcılığa

0
483

Bu günlerde gündemden hiç düşmeyen genci, yaşlısı demeden herkesi ekrana kitleyen Erkenci Kuş dizisini gelin bir de iletişimci gözüyle biz ele alalım.

Öncelikle nedir bu Erkenci Kuş dizisi? Herkesin çalışmak istediği ütopik bir ajans var ortada. Reklam ajansının sadece iyi yönlerini konu alan zorlu, stresli ofis ortamını komik bir şekilde yansıtan gerçekle pek ilgisi olmayan bir dizi diyebiliriz. Bu kadar büyük bir ilgiyle takip edilmesinin yanı sıra Youtube videolarının da çok izlendiği, bizim annelerimizin: “kızım da böyle ajansta çalışacak” diye severek izlediği bir dizi. Meraklı teyzeler sonunda mesleğimizi öğrenmiş olsalar da yanlış lanse edildiği için ne yazık ki hala gerçeği bilmiyorlar. Onlar gerçeği öğrenene kadar kısır günlerinde, Erkenci Kuş gibi ajansta mı çalışacaksın sorularını “he he” deyip geçmemiz gerekiyor.

Bu teyzelerimiz eskiden mesleğimizi söylediğimizde burun kıvırıyorlardı şimdi ise “Ay çok güzel mesleğin var, eğlenceli de Ceycey gibi birisi var mı gerçekten, sen de öyle bir yerde çalışacaksın dimi, çok şanslısın işte benim küçük torunda sizin mesleği istiyor bakalım hayırlısı” gibi cümleler duymaya başladık… En azından artık bizi “doktor, öğretmen olmayacak mısın şimdi, devlete girsen iyi olurdu” repliklerinden kurtardığın için teşekkürler Gold yapım ve Star Tv.

Bu diziyi izledikten sonra özenip çalışma ortamını beğendiği için bu mesleği yapabilir miyim diye düşünmeden, orada gördüğü gibi eğlenceli bir ortam var diye tabi her işin bir zorluğu olduğu akıllarına gelmeyen bir topluluk var. Dizilerde her şey olduğu gibi verilseydi zaten bu kadar izleyen olmazdı. Sadece güzel yönlerinin verilmesi izleyicide albenili bir etki yaratsa da bir de bunu bize sorun ajanslar da eksik olmayan bolca stres, zorlu yaşam koşulu, sürekli bir şeyleri yetiştirme telaşı ve son dakika yaşanan krizler olmazsa olmazlarımızdandır.

Bu diziyi izledikten sonra ajansta yapabilir miyim acaba bile demeden mesleğini değiştirmek isteyen arkadaşlar var. Arkadaşlar sizlere tavsiyem gördüklerinize fazla inanmayın, araştırın ve kafanızdan bu diziyi silin. Çünkü ne böyle bir ajans var, ne o teyzelerin favorisi komik Ceyceyler, ne de genç kızların hayali Can Divit gibi patronlar…

Unutmadan, böyle  ajans bulan varsa bize de söylesin hemen CV yollayalım.

1999 yılında İstanbul’da doğdum. 2017 yılında Beyoğlu’nda bir liseden birincilikle mezun oldum ve 9 ay gibi bir süre boyunca stajımı Beyoğlu Belediyesi Halkla İlişkiler biriminde tamamladım. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İletişim Fakültesi ajansı olan Ajans İstanbul İletişimde çalışıyorum. TRT Haber - Akıllı Tercih programında organizasyon kısmında görev aldım. Sosyal Girişimcilik Kulübü yönetim kurulunda yer almaktayım. Fotoğraf çekmek ve mesleki açıdan kendimi geliştirecek kitaplar okumakla ilgileniyorum. Anatolian Pr'da halkla ilişkiler ve reklamcılık alanlarında yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin