Diş macunu ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Günümüzde diş ve diş etini koruma, ağız kokusunu giderme, bakterileri yok etme ve dişleri beyazlatma gibi bir çok özelliğin bir arada sunulduğu bu ürünler, kişisel bakımın temel taşlarındandır.

Diş macunu, ülkemizde her ne kadar kullanılmamakta ısrar edilse de, hem sağlığımız hem de toplumsal ilişkilerimiz açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre her iki kişiye ortalama bir diş fırçası düşmektedir. Ülkemizde sadece %5’lik bir kesim dişlerini düzenli fırçalamaktadır. Kişi başına düşen yıllık diş macunu tüketimi İsrail’de 570 gram, Almanya’da 380 gram, Fransa’da 375 gram, Rusya’da 290 gram iken Türkiye’de 75 gramdır. Sektör açısından bakacak olursak Türkiye’deki diş macunu pazarı 140 milyon lira civarındadır. Pazarda İpana %30, Colgate %25, Signal %18, Sensodye %13 ve Paradontax %7’lik bir paya sahiptir.

Diş macununun keşfi ile ilgili birkaç farklı bilgi bulunmaktadır. Bunlardan ilki diş macununun milattan önce 5. Yüzyılda Mısırlılar tarafından kullanıldığına dairdir. Tuz, nane ve karabiberden oluşan bu karışım diş macunu kavramından oldukça farklıdır. Napoli’de 1802 yılında diş hekimleri sudaki fluorid maddesinin diş çürümesine karşı olduğunu keşfetmiştir. Fluorid ve balın karışımından yapılan macun modern anlamdaki ilk diş macunu kabul edilmektedir. 1900’lü yılların başında ise Amerika’da bir diş hekimi, bölgelere göre insanların diş çürüme oranının değiştiğini tespit etmiştir. Bunun sebebi aranırken, bölgeler arasındaki şebeke suyu farkı, suda bulunan floid maddesinin keşfine neden olmuştur.

Ülkemizde ise 1927 yılında Necip Avni Akar tarafından ilk yerli diş macunu üretilmiştir. “Necip” markasıyla sunulan bu macun ülkemizde ilk olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde yerli üretimi 1927 yılına dayanan diş macunu, ilk zamanlarında ilgi ile karşılanmıştır. İlk diş macunu üretiminden 2 sene sonra birçok farklı firma piyasada bot göstermiş ve tatlı bir rekabet başlamıştır. Gazete arşivlerinden sizler için derlediğim diş macunu reklamlarını tarihi sırası ile aşağıda bulabilirsiniz.

1940’lı yıllara kadar çok farklı teşebbüslerin olduğu görülmektedir. Kolynos, Benedictins ve Odol gibi diş macunu üreticileri ülkemizde faaliyet göstermiştir. Özellikle 1929 ve 1930 yıllarında faaliyetlerine hız veren bu firmalar, kısa sürede diğer firmalar karşısında tutunamayarak piyasadan silinmişlerdir. Kolynos 1995 yılında Colgate tarafından satın alınmıştır. Satın alınmadan önce Güney Amerika’da büyük bir pazara sahip idi. Odol ise günümüzde ağız içi ve gırtlak bakımına yönelik ürünler sunan bir Alman firmasıdır.

Yerli bir marka olan Hasan Dantos ise ürününe fazlasıyla güvenmektedir. Reklam afişinden aynen aktarıyorum “Dişleri yüz sene yaşatır ve çürümekten vikaye eder. Dişleri inci gibi beyazlatır, diş etlerini kuvvetlendirir ve kanamaktan men’eder. Dişlerin arasında kalan tefessuhatı ve ufuneti izale eder. Diş ağrılarına, nezlelerine mani olur. Ağızda gayet latif bir serinlik ve rayıha bırakır. Mikropları imha ve ağızdan gelecek her türlü hastalıkların sirayetine mani olur. Avrupada birinciliği diplomalarla musaddıktır. En büyük mükafatı almıştır…”

 

İlk dönem diş macunu reklamlarında Bioks’a ayrı bir yer ayırmak gerekmektedir. Yerli bir girişim olan Bioks, reklamlarında eğlenceli bir dil kullanmıştır.

Bioks, diş macunlarının içinde bulunan oksijeni hemen her reklamda işlemiş ve başarısını temellendirerek inandırıcılığını artırmıştır.

1950 yılından sonraki reklamlarda diş macununun içeriği ön plana çıkmıştır.

1927 yılında ilk yerli diş macununu üreten Necip Akar, Necip Diş Macunları’nın adını ve içeriğini değiştirerek tekrar piyasaya sürmüştür. Güzel bir reklam ve tanıtımdan sonra, ürün oldukça iyi bir satış gerçekleştirmiştir.

Radyolin, Ferit ve Dentol gibi diş macunları bir döneme damgasını vurmuştur. Küresel şirketlerin ülkemizde faaliyet göstermeye başlaması ile bu ürünler belli derecede piyasadan silinmiştir. İpana, Signal ve Colgate kadar eski bir geçmişe sahip olan yerli ürünlerimizin günümüze kadar gelememiştir.

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin