Etkileyici Reklam Afişleri

0
438

Sokaklarda, caddelerde, gazetelerde, dergilerde, kısacası hemen her mecrada karşılaşırız afişlerle. Grafik tasarımın da işin içine girmesiyle farklı bir boyut kazanan afişler, günümüzde de iletilmek istenen mesajı geniş kitlelere yaymada oldukça etkilidir. Fransız reklamcı Jacques Segulanın tarifiyle “Gazetecilikte birinci sayfa, dergicilikte kapak ne ise reklamcılıkta da afiş odur. Afiş, mesajın iletilmesinde bir yumruk, bir darbe gibidir. Bir artistin sinema ekranına gelip yırtınması gibi, afiş de duvarı delip geçmelidir.”

Afişin kullanış amacı, tüm teknolojik gelişmelerle değişen ortamlara rağmen bir farklılaşma ya da kaybolma yaşamamıştır. Evden kaçan kölesini arayan adam ile başlayan serüven, geleneksel özelliklerini koruyarak devam etmektedir.

Giderek görsel unsurların önem kazandığı günümüzde yazılar okunmuyor hatta reklam afişinde itici bir unsur olarak görüşüyor. Özellikle ülkemizde insanlar bilgi almak için okuyacakları gazetelerin bile renkli olanını tercih ediyor. Durum böyle iken afişlerin etkileyiciliğini artırmak adına mesajlar hedef kitleyi etkileyecek şekilde tasarlanıyor.

Bu yazıda ise belki de hepimizin gördüğü klişeleşmiş afiş örneklerinden ziyade yurtdışında ses getiren birkaç örnek vermek istiyorum.

Aynı zamanda yazımızın kapak fotosu olan bu afişte Burger King hamburgerlerinin büyüklüğü işlenmiştir. Ürünün niteliklerini somut olarak değil de bu şekilde düşünmeye sevk edici şekilde sunduğunuzda akılda kalıcılığı daha yüksek olmaktadır.

Olympus fotoğraf makinelerinin sarsıntıyı minimize eden yeni model fotoğraf makinesinin tanıtımı oldukça başarılı görünüyor.

Dünya üzerinde 40’a yakın ülkede yayın yapan spor kanalı ESPN, unutulmaz karşılaşmaları yayınladıkları ESPN Classic kanalının tanıtımını da unutulmaz hale getirmiş. Bizde bu tarz bir şeyin yayınlanması sonrasında çekeceği tepkiyi tahmin bile edemiyorum. Hz. İsa ya benzetilen sporcunun afişi hem tövbe hemde helal be dedirtiyor.

Dünya Doğayı Koruma vakfı tarafından hediyelik eşya olarak egzotik hayvan ürünlerinin satın alınmaması konusunda uyarı yapılan afiş, vakfın diğer işleri gibi etkileyici olmuş.

Sırada ise AutoDepot isimli bir araç muayene istasyonunun afişini görmekteyiz. İlk bakışta bir lastik firmasının reklamı gibi gözüken bu afişte “Kış, aracınızı kontrol ettirmek için mükemmel bir zaman” denilerek hayati bir konuya değinilmiş.

TOTAL’in sponsor olduğu ralli takımının Sebastien Loeb ile yakaladığı başarının konu olduğu afişte, bizim çokça aşina olduğumuz “tarih yazdı” sözlerine yer verilmiş. Görselle konuya farklı bir tat katılmış.

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin