Futbolun Kitleler Üzerine Etkisi

0
643
futbolun kitleler üzerine etkisi

Futbol yüzyıldır dünyanın en çok sevilen ve kitleler tarafından ilgi gören sporu olma konumunu koruyor. Dönen paraların ve medyada aldığı yerin büyüklüğü dudak uçuklatır. Malum bu akşam ülkenin büyük çoğunluğunu ekrana kilitleyen olay Galatasaray-Fenerbahçe derbisi var. Ülkemizde hayatı durduran bu olayın kitleler üzerine etkisine dair birkaç kelam etmek istedim.

Futbol kar amacı güden, spor olmaktan çıkıp ticari endüstri haline gelmiş bir alandır. Futbol için özel medya kanalları, gazeteler vardır. Kulüpler holding gibi yönetilir. Başkanları adeta büyük şirketlerin yöneticileri gibidir. Rant kavgaları oldukça yüksektir. Süper ligde oynayan ortalama bir futbolcu yüzlerce insanın yıllık gelirinden fazlasını bir senede kazanır. Kulüp başkanlarının kitleler üzerindeki gücü yadsınamaz. Örnek vermek gerekirse 3 temmuz sürecinde devletin pek çok yerine sızmış fetöcülere karşı direnişi Fenerbahçe başlatmıştır. Kulüp yöneticilerinin dik duruşu bu yapıya zamanla büyük darbe vurmuştur. İnsanlar Fenerbahçe için sokaklara çıkmış direniş başlatmıştır. Peki herhangi bir sanatçı yada patron insanlara sokaklara çıkın direnin dese bu kadar ses getirebilir mi ?

gs fb derbisi

Gündemi belirlemek ve ona yön vermek tarih boyunca iktidar erkleri için fazlasıyla önemli olmuştur. Örneğin normal şartlarda gündeme oturacak bir olay GS-FB derbisi olan gün medyada kendine çok fazla yer bulamaz. İnsanlar o olayı konuşmaz. Derbide verilen haksız bir penaltı ülkenin bütün insanlarını etkileyen vergi zammından daha fazla konuşulabilir. Yani futbol ülke gündeminde gizlenmek istenen yahut geri plana atılmak istenen şeyler içinde kullanılabilir.

erdoğan spor atkısıyla

Bütün bunların haricinde belli kesimlerin sempatisini toplamak için futbol ve futbolcular kullanılır. Pek çok siyasetçi bir şehre gidince o şehrin takımının atkısını boynuna asarak miting yapar. Bunun insanların sevdikleri ortak paydada buluşma eğilimidir. Bende sizler gibiyim bende sizin sevdiğinizi seviyorum mesajı çoğu zaman işe yarar.

kılıçdaroğlu spor atkısıyla

Simon Kuper’in dediği gibi “Futbol sadece futbol değildir” her zaman daha fazlasıdır. Bir zümrenin yada grubun tepkisini ortaya koyma, sesini duyurma aracıdır futbol. İspanya’da Katalan özerk bölgesinin durumunun dünyaya duyulmasını sağlayan en önemli olay Barcelona kulübü olmuştur. Bir ülkenin reklamının yapılmasında, turist çekilmesinde, tepki koyulmasında ve aklınıza gelecek pek çok olayda futbol çok önemli bir silahtır. Bu yüzden güçlü futbol kulüplerine sahip olmak bizler için oldukça elzemdir.

barcelona

Futbol tarih boyunca propaganda aracı olarak ta sık sık kullanıldı. Örneğin 30’lu yıllarda dünya kupasını kazanan İtalyan oyuncular şampiyonluğu rejimin üniformalarını giyerek kutladılar. Mussolini bu başarıları İtalyanların üstün olduğu tezini doğrulamak için güzelce kullandı. Dünya üzerinden kulüp başkanlığından gelip siyasette başarıya ulaşmış örnekler (İtalya-Arjantin)bulmak mümkün. Buda insanlara ulaşmada futbolun gücünü gösteriyor.

italyan dünya kupası

Kısacası futbol günümüzün önemli silahlarından birisidir. Ülkenin herhangi bir yerine gidip bir grup erkeğe “bu hafta x takımı ne oynadı be” derseniz muhabbeti devam ettirme olasılığınız oldukça yüksek. Futbolun gücü ve insanlar üzerine etkisi doğru kullanılırsa insanımızın eğitilmesinde ve spor kültürünün oluşmasında büyük rol oynar.

çarşı yardım

 

Bu akşam iyi olan kazansın 🙂

 

 

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin