Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Önemi ve Örnekleri

0
642

Real time marketing yahut Türkçe adıyla gerçek zamanlı pazarlama sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte oldukça popüler olmuş bir pazarlama yöntemidir. Markaların anlık olaylara yaptığı akılcı göndermeler ile hedef kitlesine ulaşması ve onların dikkatini olumlu yönde üzerine çekmesi mantığına dayanır.

Yurtdışında oldukça sık görülen bir pazarlama yöntemi olan gerçek zamanlı pazarlama özellikle son yıllarda Türk markaları arasında da yaygınlaşmıştır. Bu yöntem sosyal medya üzerinden doğru şekilde uygulanıldığında reklam bütçenizden muazzam derecede tasarruf etmenize olanak sağlar. Sosyal medya iki ana temel üzerine kurulmuştur. Bunlardan biri beğenmek diğeri ise paylaşmaktır. Sizlerin ürettiği pazarlama içeriği gerçekten başarılı ise hedef kitleniz bunu beğenecek dahası kendi arkadaş listesi ile paylaşacaktır. Buda markanızın imajının güçlenmesine ve ücretsiz olarak tanıtımınızın bizzat müşterileriniz tarafından yapılmasını sağlayacaktır.

Son dönemde yapılmış birkaç başarılı örnek üzerinden gidelim ki konu daha net anlaşılsın.

Sosyal medyanın en çok konuşulan isimlerinden Şeyma Subaşının fenomen olmuş sözüne yapılan bir atıf, pek çok sosyal mecrada ses getirdi. Pegasus yaptığı bu hamle ile belkide kucak dolusu paralar dökerek izletemediği reklamını milyonlarca kullanıcıya ulaştırmayı başardı.

Yine geçtiğimiz günlerde bir twitter hesabından paylaşılan çikolata verilen geyiğin daha sonra ailesi ile beraber geri gelmesi twitine atıf yaparak oldukça beğeni toplayan yemeksepeti.com örneğini aşağıda görebilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama amaçlı paylaşımlar yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur paylaşımın sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekecek mizahi ögeler barındırmasıdır. İnsanlar bu mecralarda hem kendileri komik içerikler üretiyor hem beğendikleri içerikleri paylaşıyorlar. Yani ciddi ve mizahtan uzak bir dille gerçek zamanlı pazarlama yapılamaz.

Kısa bir zaman önce benimde çok özlediğim bir lezzet olan Eti Bumbo tekrar üretime başlandı. Lakin bir neslin özlem ile beklediği bu ürünün tanıtımı maalesef düzgün bir şekilde yapılamadı. Normal şartlarda sosyal medyada çok ses getirmesi gereken bu ürün araya kaynadı ve unutuldu. Aşağıda göreceğiniz üzere yirmi gün önce yapılmış paylaşımın etkileşim sayısı bini bile bulmuyor.

Halbuki yine aynı dönemlerde efsane bir dönüş gündemi meşgul ediyordu. Doğru bildiniz Fatih Terim’in Galatasaray’a dönüşü ve bu olay üzerine attığı twit sosyal medyada etkileşim rekorları kırıyordu. Sadece “Nerede kalmıştık…” yazılı bir twit binlerce kez paylaşıldı. Böylesi bir orta gelmişken Eti’nin sosyal medya yöneticilerine düşen bu efsane dönüşe en güzel şekilde vurup topu kaleye yuvarlamaktı.

Yapılacak böylesi bir paylaşım Eti için mükemmel bir pazarlama örneği olacaktı. Bumbo için belki de reklam bütçesi bile ayarlamasına gerek kalmazdı belkide bu paylaşımı yapsaydı. Uzun lafın kısası gerçek zamanlı pazarlama için zamanlama, ürün olay bağlantısı ve tabi ki mizah en gerekli unsurlardır. Şuan twittera girip tt listesinin en üstüne bakınca karşımıza Hakan Atilla çıkıyor. Demek ki insanlar bu konuyla ilgileniyorlar ve bu konu üzerine üretilecek içerikleri bekliyorlar. Eğer markanız anı yakalar ve bu konu üzerine paylaşıma uygun bir içerik hazırlamayı başarırsa reklam bütçenizin bir kısmını yanınıza kar kalmış sayabilirsiniz. Tabi ki Hakan Atilla ve dava süreci siyasi bir olay ve markaların bu konu üzerine içerik üretmesi beklenemez ancak yukarıda defalarca anlattıktan sonra canlı bir marketing örneği vermek istedim.

Bu yazı içerisinde Hakan Atilla, Halkbank, dava, Amerika gibi sözcükler geçince an itibariyle sosyal medya ve arama motorlarında en çok aranılan konular oldukları için yazımız üste çıkacak buda bizim naçizane pazarlama hamlemiz olsun genç halkla ilişkilerciler olarak.

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin