Gerilla pazarlama Jay Conrad Levinson tarafından 1984 yılında bulunmuş ve geliştirilmiştir. Jay bilindik, büyük kaynaklarda gerilla pazarlamasının mucidi olarak tanımlanmıştır. Gerilla stratejisi Avrupa ve ABD’de çok kullanılan bir sistemdir. Rekabet ortamının kızışması rakiplerinizi bir şekilde geçmenizi gerekli kılmaktadır. Yaptığınız ve yapacağınız reklam faaliyetinde farklılık yaratarak üst sıralarda olmanızı sağlayan sistem ise gerilladır. Bu yöntem, ulaşılmak istenen müşterinin aklında uzun süre kalınmasını sağlamaktadır. Ayrıca viral pazarlama ile benzerlik gösterebilmektedir. Büyük bir kısmı sokaklar ve alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlerde yapılmaktadır. En önemli şey ise hedef kitleyle sürekli olarak duygusal yönden bir etkileşim kurabilmektir.

Gerilla Pazarlamasının Mucidi Kimdir?

Adobe ve Apple Pazarlama ortağı “Guerrilla Marketing International” başkanıdır.  “Guerrilla Marketing” ve 30 farklı kitabın yazarıdır. Kitapları dünyada 15 milyondan fazla satılmıştır ve birçok dile çevrilmiştir. Jay 10 yıl boyunca Berkeley’de  guerrilla marketing konularında eğitim vermiştir.

Gerilla pazarlama kavramı, küçük işletmelerin büyüyebilmek ve istedikleri gibi ayakta kalmak için ufak bütçelerle gerçekleştirdiği pazarlama faaliyetlerini anlatmak için kullanılmaktadır. Yaratıcılığın sınır tanımadığı, yüksek bir bütçe gerektirmeden istenilen sonucu elde edebildiğimiz bir pazarlama taktiği olarak önümüze çıkmaktadır. Gerilla pazarlama dediğimiz şey en düşük maliyetle en çok geri dönüşü sağlamayı amaçlamata ve bunu çoğu çalışmada başarmaktadır. Bunun en belirgin sebebi de bu taktiğin geleneksel pazarlama anlayışından çok daha farklı olması ve tüketicilerin ilgisini çekebilmesidir.  Bahsettiğimiz pazarlama anlayışı, firmanın logosunu standart bir şekilde tanıtmak yerine fark yaratarak akılda kalmayı amaçlamaktadır.

Gerilla Pazarlamayı Geleneksel Pazarlamadan Ayıran Farklar

1.) Geleneksel pazarlama insanların aklını kolayca karıştırabilir, gerilla ise açık olarak gerçekleri anlatır.

2.) Geleneksel pazarlama büyük iş dünyasına yönelik yapılır, gerilla pazarlama ise küçük işletmelerle yapılır.

3.) Geleneksel pazarlama performansını yaptığı satışlarla ölçer, gerilla ise karlılığı önemser.

4.) Geleneksel pazarlama daha çok deneyim üzerine kuruludur, gerilla ise insan davranışlarına odaklanır.

5.) Geleneksel pazarlama birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışır, gerilla ise önce elinde olan işi tamamlayıp daha sonra başka bir şeye başlar.

6.) Geleneksel pazarlama satışı ön planda tutar ve daha sonra müşteriyi unutur, gerilla pazarlama ise müşteriyle her zaman ilgilenir.

7.) Geleneksel pazarlama her zaman kendini düşünür, gerilla pazarlamaysa “sen” der. Gerillanın her şeyi müşteri odaklıdır.

8.) Geleneksel pazarlama her zaman “ne satabilirim” der ve buna odaklanır, gerilla ise “müşteriye ne verebilirim” diye düşünür ve bunun üzerinde çalışır. Müşteriyi nasıl memnun edeceğinin planlarını yapar.

9.) Geleneksel pazarlama günümüz teknolojisiyle pek fazla ilgilenmez, gerilla ise elindeki teknolojiyi sonuna kadar kullanır.

10.) Geleneksel pazarlama büyük grupları hedefler, gerilla taktiği ise küçük grupları ve kişileri hedefler.

11.) Geleneksel pazarlama; pazarlama için paranın gerekliliğini vurgular. Gerilla ise; paran varsa yatırabilirsin, asıl önemli olan para değil yaratıcılık, risk almak, işe enerji harcamak ve hayal gücüdür diyerek farklılığını ortaya koyuyor.

Günümüz reklamcılığında yapılan çalışmaların çoğu birbirinden farklı değildir.  Bu yüzden TV, outdoor, radyo, gazete, dergi reklamlarının büyük bir kısmı aklımızda kalmamaktadır. Bilindiği üzere pazarlamanın bilinçaltına etkisi tahmin ettiğimizden de fazladır. Gerilla pazarlama dediğimiz şey ise, insanların karşısına beklenmedik zamanda, beklenmedik yerde ve beklenmedik şekilde çıkmakta ve bilinçaltında yer etmeyi amaçlamakta, kısacası psikoloji ve insan davranışları üzerine fazlasıyla odaklanmaktadır.

Kanada’da yapılan ilginç bir kırılmaz cam reklamıdır. “Kır camı, al parayı” sloganı ile camlarını kullanarak otobüs durağı hazırlanmıştır. Camdan yapılmış panolara 3.000.000 Usd  para koyulmuştur. Bu panoyu sadece el ve ayaklarını kullanarak kıranların 3 milyon doları alabileceğini söylenmiştir.

Bilindik bir çikolata markasının bu reklamı bir çok tüketiciye ulaşarak ilgi görmüştür. Sıradan bir TV reklamının yanı sıra gerilla tarzı pazarlamayı tercih etmeleri satışlarını elbette yükseltmiştir.

Oyuncak firmasının otobüs duraklarını kullanarak yapmış olduğu ilgi çekici bir reklam örneği.   Hedef kitlesi olan kız çocuklarına  piyasadaki yeni ürününü tanıtmak için yaratıcı bir gerilla pazarlama taktiği olarak sunulmuştur.

Bunun gibi birçok alanda yapılacak reklamlar ile insanların aklında etkili bir şekilde kalabilirsiniz. Eğer bütçeniz bu kadar şeye yeterli değilse daha düşük bütçeyle de etkileyici reklamlar yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi gerilla taktiğinde amaç düşük bütçeyle akılda kalıcı işler yapabilmektir.

Reklamınızı tüm şehre tanıtmak istiyorsanız da böyle bir tanıtımı tercih edebilirsiniz.

Elinizdeki olanakları kullanarak dikkat çekebilirsiniz.  Olan bir ürünün üzerine tasarımınızı ekleyebilirsiniz.

Hedef kitlesi kadınlar olan bir reklam kampanyası yapılmış ve oldukça yaratıcı. Gerilla pazarlama bu yönden hedef kitleyi kolayca etkisi altına alabiliyor.

Bazı güzel örnekler:

Gerilla Pazarlamanın Türleri

Uygulanma alanları ve uygulanma biçimleri yönünden belirli türlere ayrılır. Gerilla pazarlama konusunda örnek teşkil edebilen bazı çalışmalar vardır. Bunlar;

 • Çevre Pazarlama: Çevresel bir takım şeyleri kullanarak pazarlama çalışmasını gerçekleştirmektir. Esnek bir çalışma şekli vardır.
 • Sinsi Pazarlama: İlişkisel pazarlamanın bir türüdür. Dikkat, iyi niyet kullanılarak yapılan çalışmalardır. Marka doğrudan etkinliğin sponsoru olmaz, etkinliğe değer katmaya çalışır.
 • Gizli Pazarlama: Planlanmış bir pazarlama çalışmasını sinsice, gizlice yönetmek olarak kabul edilir.
 • Viral Pazarlama: Pazarlanacak mesajın veya ögenin bir kişiden başka bir kişiye yayılacak şekilde planlanmış pazarlama çalışmalarıdır. Mesaj yayıldıkça markanın bilinirliği artar.
 • Sokak Pazarlama: Önceliği hareketliliktir. Ürünler sokakta dağıtılabilir ve denenebilir.

Gerilla Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları

Gerilla Pazarlamanın Ajantajları

 • Geleneksel pazarlamaya oranla çok ucuzdur.
 • Temelinde hayal gücü ve emek vardır.
 • Pazarlama yöntemi etkileyici bulunarak büyüyebilir.

Gerilla Pazarlamanın Dezavantajları

 • Verilen mesajlar her zaman doğru anlaşılmayabilir.
 • Bazı yöntemleri yasal izinlere takılabilir.
 • Hava durumu sebebiyle hazırlanan reklam zarar görebilir.
 • Bazı kişiler reklamlar yüzünden markaya yönelik tavır alabilirler.

AXE markasının yapmış olduğu bir gerilla pazarlama çalışmasını görüyorsunuz. Bir çıkış tabelasını ne kadar yaratıcı kullanmışlar öyle değil mi?

Duracell markasının yapmış olduğu reklamda oldukça yaratıcı olmuş.

14 Mayıs 1998 yılında Üsküdar'da doğdum. Üniversiteye kadar olan eğitim sürecimi Maltepe ilçesinde tamamladım. 2017 yılında Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde okumaktayım. Reklamcılık, pazarlama, dijitalleşme ve daha birçok konuda kitaplar okuyup araştırma yapmaya çalışıyorum.Aynı zamanda online pazarlama alanında dersler alarak kendimi bu konuda geliştirmekteyim. Anatolian Pr sitesinde yazılarımı yazmaya devam ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin