Girişimcileri Köşklere Layık Gören Bir İlçe : ÜSKÜDAR

0
377

Altunizade metrobüs durağına yaklaşık on dakikalık yürüme mesafesinde Burhan Felek Köşkü. Üsküdar belediyesinin çalışmaları ile girişimciler için bir kuluçka merkezi haline dönüştürülmüş. İsmi Üsküdar Fikir ve Sanat Merkezi. Aslında son dönemde belediyeler, vakıflar, üniversiteler ve daha nice kuruluşlar girişimciler için merkezler oluşturuyor. Bu merkezlerde açık ofis, mentor desteği, belli programlara ücretsiz ulaşım, yatırımcılar ile tanışma gibi imkanların bazılarını yahut hepsini girişimcilere sunuyorlar. Üsküdar Fikir Sanatı diğer örneklerden ayıran ise merkezin kurulmuş olduğu alan.

Bugün hem merkezi yerinde görmek hem bilgiyi birinci ağızdan almak için Üsküdar Fikir Sanat Merkezindeydik. Yeşil güzel bir bahçe, ortada süs havuzu ve kamelyası ile çok şık bir dış görünümü var. 300 yıllık bir köşk ve içerisinde girişimciler için çalışma alanları, toplantı odaları, etkinlik alanı gibi ortamlar oluşturulmuş. İç dekorasyon ise muazzam. Çay-kahve tarzı girişimcinin yol arkadaşı ürünler bu merkezde ücretsiz.

Üsküdar Fikir Sanat Merkezinde şuan itibariyle 80 civarı girişim bulunuyor. Burası yaklaşık 2 yıldır hizmet veriyor ve sistem gayet oturmuş ancak hala kendilerini geliştirmek için işlerini sıkı tutuyorlar. Girişimcilerin buraya girmesi için öncelikle bir iş fikri hazırlayıp başvurmaları bekleniyor. Daha sonra kendisinde gerçekçi ayakları yere basan bir sunum bekliyorlar. Bu kısım mülakattan çok sizi ve fikrinizi tanıma aşaması olarak görülebilir. Ardından fikriniz iş potansiyeli, gerçekçilik, fayda, uygulanabilirlik gibi açılardan değerlendirilip en geç 3 gün içerisinde sizlere olumlu yada olumsuz bir dönüş yapıyorlar. Olumsuz olması durumunda ise girişimcilere kapılarını kapatmıyor eksik yönlerini bildiren bir rapor sunarak kendinizi geliştirmenize önayak olup gelecek dönemde tekrar beklediklerini bildiriyorlar. Kısaca süreç bu şekilde ilerliyor.

Yemexpress adında bir girişimci üyeleri var ki 16 yaşında genç bir kardeşimiz. Kendisi Üsküdar Fikir Sanatın en geç girişimci üyesi. Muhtemelen ülkemizdeki girişimcilik merkezlerininde en geç üyesi kendisidir.

Burada uygulanan yöntem tıpkı ABD’de bulunan ekosistemi andırıyor. Sizler çok iyi bir reklamcısınız ve karşı masada çok iyi bir yazılımcı var, işte bu durumda atik davranmayı başarabilirseniz gerçekten güzel bir sinerji yakalama ve mevcut girişiminizi daha ilerilere taşıma şansı yakalıyorsunuz. Bu sebeple kaliteye çok önem veriyorlar ve içeriye sadece laf olsun diye girişim fikri doldurmuyorlar.

Girişimcilere sağladıklarının yanında düzenli aralıklar ile sektörel eğitimler veriyorlar ve bu eğitimler herkese açık. Üsküdar Fikir Sanat Merkezi haftanın 7 günü sabah 09:00 akşam 21:00 arası açık olarak hizmet vermekte. Ayrıca bahçesinde Tebessüm kahvesi isimli kafe bulunuyor. Tam bir sosyal sorumluluk örneği olan bu kafe down sendromlu çalışanlara sahip ve fazlasıyla rağbet görüyor. Girişimcilik merkezinin bahçesine böyle bir girişimde bulunarak Üsküdar Belediyesi gerçekten çok doğru bir adım atmış.

Gerçekten güzel bir fikriniz varsa yahut henüz kendinizden emin değilseniz ancak hevesiniz varsa kapıları sizlere sonuna kadar açık. Gidin konuşun merak ettiklerinizi sorun, köşkü gezin. İnsanların merak etmesini ve sadece gerçekten hevesli olanların ulaşmasını istedikleri için çok fazla detay paylaşmıyorlar ki çok mantıklı bir hareket. Bu sayede değerini gerçekten bilenlerin ulaşacağı bir merkez haline gelmişler. Verdikleri bilgiler ve ağırlamaları için kendilerine buradan da çok teşekkür ediyoruz.

Down Sendromluların çalıştığı Tebessüm Kahvesiyle alakalı kısa bir tanıtım videosu

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin