(Bu yazıda ürün yerleştirme uygulaması bulunmaktadır!)

Şaka bir yana son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve markaların artık daha çok ilgi göstermeye başladığı ürün yerleştirme uygulamaları TV kanallarında ve diğer yayın platformlarında kendilerine daha çok yer edinmeye başladı.

Peki, ürün yerleştirme nedir?

Ürün Yerleştirme kısaca bir programın veya yayının içinde ürünün veya markanın yer almasıdır.

Türkiye’deki televizyon kanallarının reklam kuşaklarına alternatif olarak yaygınlaşmaya başlamış ve yeni gelir kaynağı olmuştur.

Ürün yerleştirmenin reklamverenler için avantajları ise, tüketiciye ürünün gündelik yaşamda nasıl kullanıldığının gösterilmesi, ünlü ve popüler oyuncuların markayı kullanarak markanın imajını güçlendirmesi, reklamveren firmanın ürün satışlarını arttırması ve ayrıca ürünün yerleştirildiği programın farklı ülkelerde, farklı kanallarda, değişik zamanlarda tekrar gösterilmesi ile markanın görünürlük oranının artmasını sağlamaktadır. Ayrıca reklamverenler, reklamdan kaçma eğiliminde olan tüketicilere ulaşabilmektedirler.

Bir markanın akıllara kazınması için doğru zamanda doğru yerde olması gerekmektedir. Ürün yerleştirme hedef kitleye en doğru zamanda ulaşmayı ve bir reklam algısı oluşturmaktan çok o ürünün günlük hayatın bir parçası olarak gösterilerek ürünü kullanıcıların benimsemesini sağlıyor. Tabi markaların bunu yaparken çok aşırıya kaçmadan ürünü kullanıcının gözüne sokmadan yapabilmesi gerekiyor. Aksi takdirde kullanıcıda bir yapaylık hissi oluşturulmuş ve istenilen yerine tam tersi bir etki yaratılmış olur.

Son zamanlarda reklamların izlenilmemesi ve TV ve internet dizilerine olan rağbet nedeni ile dizi sahnelerinin arasına serpiştirilmiş ürün yerleştirme reklamları göze çarpıyor telefonla konuşma sahnelerinde telefonun logosunun gözümüze sokulması, kullanılan araçların markalarına odaklanan sahnelere eminim sizlerde rastlamışsınızdır.

Gelin şimdi hem çok izlenen hem de dikkat çeken ürün yerleştirme reklamları yapan güncel birkaç dizi üzerinden ürün yerleştirme uygulamalarının örneklerine bakalım.

İlk olarak “Çukur” dizisini ele alalım.

Lassa’nın Çukur dizisinde yapmış olduğu ürün yerleştirmesinde dizinin fenomen karakteri Vartolu Sadettin’in Medet karakteri ile birlikte yer aldığı sahnede hiçbir şeyden korkmayan ikilinin kışın gelmesiyle birlikte kardan ve buzdan çekinerek kar lastiği taktırdığı vurgulanıyor.

Medet’in “Sağlamız Alimallah” diyerek Lassa’nın “Sağlamsa Lassa” sloganını hatırlattığı sahnede ayrıca Vartolu yaptığı lastik seçiminden bahsediyor ve sahne sonunda yapılan yakın çekimle araçta Lassa lastiklerinin kullanıldığı görülüyor.

“Fi” dizisi

Fi dizisi internet üzerinden yayın yaptığı için dizi içinde çok fazla ürün yerleştirme uygulamasına rastlamak mümkün. Bunlardan birkaçına bakacak olursak:

Dizinin ana karakterlerinden ” Can Manay” bir sahnede sabah koşusu sırasında Adidas’ın tüm ürünlerini üzerinde taşırken aynı zamanda geçtiği yolun üzerinde bulunan billboardlardaki Adidas reklamlarıyla birlikte gösterilerek bir bütün halinde ürün yerleştirme uygulaması yapılmıştır.

 

Samsung’ da  “Fi” dizisinde ürün yerleştirme yapan bir diğer marka. Telefon ve tabletlerinin pek çok sahnede net bir şekilde yer aldığı görülüyor.

Tv ve diğer yayın platformlarında firmaların ürün ve marka yerleştirmelerinin daha çok yer alacağını düşünüyorum. Ancak yapılan işin yaratıcı bir çalışmayla abartıya kaçmadan yapaylıktan uzak bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde izleyicilerin tepkisi ile karşılaşılacağı gibi ürün veya markanın hakkında olumsuz bir algı oluşturulmuş olur. Bu nedenle yapılacak olan ürün yerleştirme uygulamaları doğru ve etkili bir şekilde hedef kitleye aktarılmalıdır.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Halkla İlişkiler, Dijital ve Sosyal Medya, Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim sektörü alanında yazılar yazmaktayım. Sosyal sorumluluk, girişimcilik ve teknoloji odaklı projeler ile “Vestel”, “Kalder”, gibi önemli şirket ve derneklerle beraber çalışarak çeşitli kazanımlar ve deneyimler elde ettim. Kurucusu olduğum İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü’nün başkan yardımcısıyım ve “Sosyal Girişimcilik” üzerine çalışmalar yürütüyorum. Güncel olarak iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarıma ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin