Halkla İlişkiler Bölümü

0
619

Tercih dönemi yaklaşırken çiçeği burnunda üniversite adaylarının hepsinin aklında hangi bölümü seçmeliyim sorusu var. Aslında akıllarında olan tek soru bu değil. Şuan hepsi ;

Hangi üniversiteyi tercih etmeliyim ?

Hangi bölümü tercih etmeliyim ?

Hangi şehirde okumalıyım ?

Yurtta mı yoksa evde mi kalmalıyım ?

Ailemin yanında mı yoksa uzakta mı okumalıyım ?

Özel üniversite mi devlet üniversitesi mi ?

Ve buna benzer daha pek çok sorunun cevabı aranıyor. Her bölüm için fikir beyan edecek bilgiye sahip değiliz. Ancak okumayı düşündüğünüz bölüm halkla ilişkiler ise doğru yerdesiniz. Bu yazımda sizlere :

Halkla İlişkiler nedir ?

Halkla İlişkiler bölümü hakkında bilmeniz gerekenler

Halkla İlişkiler mezunları ne iş yapar ? (istihdam alanları)

Halkla İlişkiler mezunları ne kadar maaş alır ?

Devlet vs Özel üniversite ?

Açıköğretim Halkla İlişkiler okunur mu ?

Halkla İlişkiler sektörünün sorunları 

sorularının cevabını vermeye çalışacağım.  Muhtemelen çevrenizde bu mesleğin ne olduğuna dair gerçekten fikir sahibi olan insan yoktur. Ayrıca internet üzerinden araştırma yaptığınızda bile yeterli bilgiye ulaşmanız mümkün değil. Bu yazı halkla ilişkiler bölümünü okumak isteyenler için bir rehber, benim için ise içimi dökeceğim bir anıt olacak.

Haydi başlayalım !

Halkla İlişkiler Nedir ?

halkla ilişkiler nedir

Sekreterlik değildir ! Bu cümleyi kurmak zorundayım dostlarım kusura bakmayın. Eğer olur da bu yıl halkla ilişkiler bölümünde okumaya başlarsanız neden bu kadar hızlı bir giriş yaptığımı yaşayarak öğreneceksiniz. Halkla ilişkilerin ingilizcesi “Public Relations”dır. Bilindiği üzere public kamu yahut halk gibi anlamlara gelir. Ancak kelimenin kendisine bakarak hayalinizde halk ile birebir diyaloğa girmek gelmesin. Halkla ilişkiler bir kişinin, kurumun, şirketin veya devletin herhangi bir şekilde hitap ettiği kitleyle ilişki kurması varsa mevcut olan ilişkiyi güçlendirmesini amaçlar. (Tanıma öyle bir girdim ki çıkamadım)

Büyük kurumlardan birisinin yaptığı tanıma göreyse halkla ilişkiler : “Kişi, şirket ya da bir kurumla halk arasındaki karşılıklı anlayış ve iyi niyeti geliştirme bilim ya da sanatıdır.”

Eminim kafanız karışmıştır hadi bırakalım bu akademik dili biraz sadeleşelim. İnsan en iyi örnekler üzerinden anlar, size halkla ilişkilerin ne olduğu ve ne olmadığıyla alakalı bir kaç örnek verirsem kafanızda net olarak mesleğimizin anlaşılacağını düşünüyorum.

*Siyasetçilerin seçim meydanlarına çıktıklarında bulundukları şehrin futbol kulübünün atkısını takmaları bir halkla ilişkiler hamlesidir.

*Yeni vizyona girecek bir aşk filminin başrol oyuncuları hakkında çıkan ilişki haberleri aslında halkla ilişkiler çalışmasıdır. Amaç yapılan işi gündeme getirmek ve insanların duymasını sağlamaktır.

*Bir şirketin çocuk okutması, burs vermesi, çevre korumaya yönelik adımlar atması sosyal sorumluluk gibi gözükse bile temelinde amaç halkla ilişkiler çalışmasıdır. İmajı güçlü tutup rakiplere ve gelebilecek eleştirilere karşı sağlam durabilmektir.

*Sanatçıların özel günlerde çok duyarlı paylaşımlar yapmaları birer halkla ilişkiler faaliyetidir.

*Volvo’nun zihinlerde en sağlam araba olarak yerleşmesi, mühendisleri kadar PR uzmanlarınında başarısıdır.

*Bir telefona 7 bin lira verip üstüne adamlar hak ediyor abi algısı oluşturmakta elmalı telefon markasının halkla ilişkiler uzmanlarının başarısıdır.

Buraya kadar halkla ilişkilerin ne olduğunu sanırım az çok anladık. Şimdi birazda halkla ilişkilerin ne olmadığını anlayalım ve öğrendiklerimiz pekişsin.

*Halkla İlişkiler patronun telefonlarını cevaplamak değildir. Bunun ismi sekreterliktir.

*Halkla İlişkiler binanın girişinde bulunan masaya oturup yol tarif etmek değildir. Buraya danışma denir.

*Halkla İlişkiler “halkla ilişkiye mi giriyorsunuz ehehehe” esprisinin yapılacağı bir meslek hiç değildir.

*Halkla İlişkiler uzmanı çağrı merkezi çalışanı değildir.

Gelelim En Çok Karıştırılan Konuya; Halkla İlişkiler ve Reklam Arasındaki Fark Nedir? 

halkla ilişkiler vs reklam

En bariz farkları Halkla İlişkiler uzun vadeli bir iletişim çalışmasıyken reklam hemen sonuç alma odaklıdır.

Halkla ilişkiler ürün satmaz mümkünse o ürün veya markaya karşı olumlu imaj oluşturur. Reklam ise al bu kirazdan kalmaz birazdan der ve satış yapmayı bekler.

Halkla İlişkiler sessiz ve derindendir. Reklam ise parasını verdik kardeşim gümbür gümbür geliyoruzdur.

Bir kızı etkilemek istiyorsunuz diyelim eğer gidip ona ne kadar yakışıklı, iyi kalpli, sevecen, cesur ve zengin olduğunuzu söylerseniz bu reklam olur. Günümüzde insanların reklamdan bıktıklarını bilmekte fayda var. Ancak samimi bir kız arkadaşınızı gönderip Berkecan geçen gün arabayla kedilere mama bırakmaya gittiğinde bana laf atan 3 çocuğun ağzını burnunu hukuk kuralları çerçevesinde kırdı derseniz bu halkla ilişkilerdir. Açık açık ben demek yerine karşı tarafın zihnine alt mesajla olumlu yönde yerleşmek bizim mesleğin esas amacıdır.

Bu iki disiplinde birbirini destekler. Gazetenin 2. sayfasında şapka takmanın kanserden koruduğuna dair bir araştırma haberi görürüz. İlerleyen sayfaların birinde ise oldukça güzel bir şapkanın reklamını. Parçaları birleştirince birinci haberin aslında PR amaçlı olduğunu çok net anlarız.

Halkla İlişkilerin ne olduğunu anladıysak ve yeterince sıkıldıysak asıl mevzuya gelelim.

Halkla İlişkiler Bölümü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Halkla İlişkiler sözel bir bölümdür. Haliyle sözel zekanızın gelişmiş olması bu bölüm için ilk şarttır. Genelde sözel alandan tercih yapacak ve öğretmenlik bölümlerini istemeyen adaylar iletişim fakültelerine yönelir. Ülkemizde iletişim fakültelerinin 3 ana bölümü vardır.

istanbul üniversitesi iletişim fakültesi

1-Halkla İlişkiler (ve reklam, ve tanıtım)

2-Gazetecilik

3-Sinema TV

Bunların dışında görsel iletişim tasarımında başlayarak bir çok bölüm son yıllarda açılmıştır. Ancak ana dallar bunlardır. Halkla İlişkiler bölümü olarak sınırlandırmadan söylemek gerekir ki iletişim okuyan kişi mutlaka bu kelimenin hakkını verecek seviyede olmalıdır.

*Yazım gücünüz çok iyi olmalı. Mesleğe dair en çok yapacağınız işlerden birisi basın bülteni yazmak olacak.

*Sözlü anlatım gücünüz yüksek olmalı. İsminden anlaşılacağı üzere sık sık birileriyle iletişim içerisinde olacaksınız ve ikna etmeniz beklenecek.

*Sunum yapmayı sevmelisiniz. Halkla İlişkiler bölümünü okuyacak kişi ben topluluğa karşı konuşamıyorum diyemez. Her sene 1-2 sunum yapacaksınız. (yer yer bu sayı artabilir)

*Bu bölümün net bir karşılığı yok. Yani bitirince polis, asker, doktor vb gibi net bir göreviniz bulunmuyor. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece şirketlerin ve devletin pek çok kademesinde iş bulma şansınız var.

*Geleceğin mesleği sözüne gıcık olurum ancak Halkla İlişkiler gerçekten önü açık bir meslektir. Şuan için ülkemizde net olarak anlaşılamasa da kamu ve özel sektör iletişim çağında olduğumuzu fark ettikçe daha da iş imkanları artacaktır.

*Dil bilmek mesleğin minimum yarısıdır. Avrupa ve Amerika’da oldukça ilgi gören bir meslektir. Zaten Halkla İlişkiler mesleğinin doğum yeri ABD’dir. Eğer dil bilirseniz yurtdışında çalışma şansınız yüksektir.

*Bölümü okumak zor değildir. Eğer gerçek bir sözelciyseniz Halkla İlişkiler bölümü sizi zorlamaz.

*Her alanda okumalar yapmalısınız. İnsan psikolojisi, toplum psikolojisi, ikna ve yeni gelişen teknolojiler başlıca ilgi kaynağınız olmalı.

*Bu bölümü seçerseniz ne okuyorsun diyen birinde alacağınız muhtemel 2 tepki var :

1- O ne oluyor evladım ?

2- Olsun, olsun hayırlısı…

Birinci seçenek mevzuya uzak olan büyüklerimiz diğer seçenek ise bu mesleği işsizlik yuvası ve sekreterlik olarak algılayanlardır.

Halkla İlişkiler Mezunları Ne İş Yapar ? (istihdam alanları)

halkla ilişkiler nerede çalışır

Bu kadar anlattın peki biz nerede çalışacağız dediğinizi duyar gibiyim. Halkla İlişkiler mezunlarının net bir karşılığı olmadığını söylemiştim. Yöneleceğiniz alana göre çalışabileceğiniz bazı yerler :

*Formasyon alarak Halkla İlişkiler ve organizasyon öğretmenliği yapabilirsiniz. ( atama sayısı çok komik)

*Akademik kariyer yapıp üniversitelerde görev yapabilirsiniz.

*Kaymakamlık, belediye, valilik, bakanlık gibi kurumların Halkla İlişkiler ve basın bürolarında görev alabilirsiniz.

*Özelde reklam ajanslarında, PR ajanslarında, yeni medya ajanslarında çalışabilirsiniz.

*Şirketlerin kurumsal iletişim departmanlarında görev alabilirsiniz.

*Basın-Yayın kurumlarında görev alabilirsiniz.

İlk akla gelen görevler bunlardır. Günümüzün internet ve girişimcilik çağı olduğunu düşünerek kendi işinizi de kurabilirsiniz.

Halkla İlişkiler günümüzde pek çok meslek gibi işsizliğe açılan bir kapıdır. Eğer 4 veya 2 yıl boyunca sadece okula gider gelir ve kendinize herhangi bir yetenek katmaz, staj yapmaz, çevre oluşturmazsanız korkunç sonuçtan kaçamazsınız. Hatta çoğu zaman çevre bu meslekte her şeyin önünde yer almaktadır. Sektöre ne kadar erken atılır ve çabuk kendiniz tanıtırsanız işiniz o kadar kolay olur. Aksi takdirde insanların diplomalı işsiz olarak gördüğü biri olursunuz.

Bu meslekte eğer ajanslarda çalışmayı seçerseniz muhtemelen ilk altı ay bir sene karın tokluğuna çalışırsınız. Şaşırtıcı gelmesin sakın. Herhangi bir firmada satış temsilcisi olsanız asgari ücret alırsınız ancak bu meslekte belli bir kıvama gelene kadar sadece yemek ücretinizi alırsınız.

Halkla İlişkiler Mezunları Ne Kadar Maaş Alır ?

Bir mesleği seçecek adayların en çok dikkat ettikleri konu o mesleğin ne kadar maaş aldığıdır. Halkla ilişkiler uzmanlığı polis, asker gibi direkt karşılığı olan ve maaşları belirli olan bir meslek grubu değildir.

halkla ilişkiler maaşları

Eğer bu işin öğretmenliğini yaparsanız başlangıç maaşınız 2018 yılı itibariyle 3 bin lira civarı olur. Aynı şekilde taşeron olarak belediye vb yerlerde halkla ilişkiler mesleğini yaparsanız maaşınız 2500 ila 3 bin lira arasında olacaktır. Kadrolu memur olmanız halinde bu maaş 3 ila 4 bin lira arasında değişir. Zaman ve kıdeme bağlı olarak artar.

Ancak özel sektörde halkla ilişkiler uzmanının ne kadar para alacağını kalitesi ve piyasa şartları belirler. Mezun olan biri ilk altı ay kendini kanıtlamaya çalışır eğer ajansta çalışıyorsa. Kurumsal ise biraz daha rahattır. En başta maaşınız yüksek olmasa bile haklarınız vb tamdır.

Bu mesleğin en güzel yanı gerçekten yükselmeyi başarırsanız yaptığınız danışmanlık vb işlerden bir memurun yılda aldığı parayı bir ayda alabilirsiniz. Önemli olan çok çalışıp meslekte iyi yerlere gelebilmekte saklı.

Devlet vs Özel Üniversite ?

Halkla ilişkiler okumaya karar verdiniz ancak devlet üniversitesi mi yoksa özel üniversiteleri mi tercih etmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Size direkt akıl veremem ama kararınızı vermeniz için birkaç şey paylaşabilirim.

İstanbul’da bulunan devlet üniversiteleri oldukça kalabalık. Açıkçası diğer şehirler hakkında fazla bilgim olmadığı için onları bu genellemeye dahil edemiyorum. Ancak sizler tercih yapmadan kontenjanları inceleyebilirsiniz. Kalabalık olmak bu tarz bölümler için oldukça sıkıntılı. Yeri geliyor hocanın verdiği sunum ödevi bir dönem içerisinde yetişmiyor bazı gruplar sunum yapmadan bitiriyor seneyi.

devlet vs özel üniversite

Ancak böylesi yeteneğe dayalı bir bölümde az kişinin olması hem akademisyenle iletişim hemde başarılı uygulamalar yapmak için önemli. Eğer %100 burslu olarak kazanıyorsanız iyi bir özel üniversite sizin için faydalı olacaktır. Hem fiziki olanakları hem akıl sağlığı açısından tavsiye ediyorum. Ancak yıllık 15-20 bin lira ödemeniz gerekiyorsa maalesef tavsiye edemem. Ülkemizin en çok işsiz mezun eden bölümlerinden birisini bitirmek için 4 yıl boyunca 70-80 bin lira masraf yapacağınıza devlet üniversitesine gitmeniz daha faydalı olacaktır.

Halkla ilişkiler mesleğinin nerede okunduğu çok önemlidir. Basın yayın organları ve sermayeye yakın olmalısınız. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya akla ilk  gelen şehirler. Peki Iğdır’da halkla ilişkiler okunamaz mı ? Elbette okunur ancak hem akademisyen kalitesi, hem staj vb yapacak yerlerin bulunmaması gibi etkenler sizi kalitesiz bir eğitim almanıza sebep olur. Bu mesleğe seçecek biri etkinlikleri, konferansları, yarışmaları, takip etmeli. Bütün bunlar için büyük bir şehirde okumak gerekir. Ayrıca halkla ilişkiler okurken yapmanız gereken en önemli şey sağlam bir çevre edinmektir. Her şeyden çok referansın konuştu bir meslek olduğunu unutmayın. Bu çevreyi küçük bir yerleşim biriminde maalesef edinemezsiniz.

Açıköğretim Halkla İlişkiler Okunur mu ?

Okunur ancak askerli erteletme gibi sebepler ile okunur. Kimseyle muhatap olmadan, kampüs havası solumadan, birebir yüz arkadaşının önünde sunum yapmadan iletişime dair bir mesleğin okunmasını ben doğru bulmuyorum.

Zaten örgün eğitim alan kişilerin bile işsiz kalabildiği bu mesleği açıktan okumanın sizlere mesleki anlamda pek bir katkısı olmayacaktır. Açıköğretim, belediye kursları gibi yerlere gidip kısa bir eğitimden geçerek PR uzmanı olunmaz.

Halkla İlişkiler Sektörünün Sorunları

Her mesleğin olduğu  gibi bizimde pek çok sorunumuz var. İşsizlik sıkıntısı zaten hepimizin malumu tekrar etmeye gerek yok.

Sektörün en büyük sorunu iletişimci olmayanların iletişim kadrolarına yerleşmesidir. Çoğunluğu iktisat, işletme mezunlarının oluşturduğu bu grup devlette bizlerin kadrolarını işgal eder.

Partilerin halkla ilişkiler başkanlıkları isimli yazımızı okursanız ne demek istediğimizi daha net anlarsınız.

Sektöre girmenin Mason Locasına girmek kadar zor olması. Eğer kıyısından köşesinden tanıdığınız yoksa reklam ve halkla ilişkiler sektörü sizi almamakta direnecektir.

Mezun ve piyasa talebi arasındaki farkın devasa boyutlara ulaşması.

En büyük umudumuz olan medya okuryazarlığı dersinin bir türlü zorunlu ders haline gelmemesi. (Bunun gerçekleşmesi halinde halkla ilişkiler mezunlarına öğretmenliğin kapıları ardına kadar açılacaktır)

Mesleki birliğin bulunmaması. Aslında bir çatı örgütümüz var ancak ne kadar işe yarar merak eden yeni meslektaşlarımız için : TÜHİD NE İŞ YAPAR ?

İşimiz algı oluşturmak olduğu halde mesleğimize yönelik olumsuz algıyı bir türlü kıramamak. Halkla ilişkiler ve PR sözcüklerinin halkın zihnine kötü manada yerleşmiş olması.

Aşağıda meşhur bir kariyer sitesinde halkla ilişkiler diye aratınca çıkan ilanlar gösteriliyor. Maalesef içlerinde gerçekten PR uzmanı arayan bir kişi bile yok. Hepsi kendi yaptıkları işin halkla ilişkiler olduğunu düşünüyor.

halkla ilişkiler iş ilanı

Her şeye rağmen mesleğimi ve bölümümü seviyorum. Kendimi geliştirdiğim sürece iyi yerlere gelebileceğime inanıyorum. Eğer bunca okumaya rağmen hala kafanda bir şeyler netleşmediyse bu blog üzerinden rastgele seçeceğin 3 yazıyı oku. Eğer okuduğun yazılar ilgini çekiyorsa çok düşünmene gerek yok. Ama eğer şüphen varsa sen bir daha düşün.

(İster mail adresimizden ister sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşarak bölüm hakkında bilgi alabilirsiniz. Özellikle Twitter ve İnstagram üzerinden en kısa sürede dönüş sağlıyoruz)

İnstagram Hesabını Buradan Takip Edebilirsiniz!

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin