İnternet Reklamcılığı

0
606

Kişisel olarak kendimi geliştirmeye en çok çalıştığım alan olan internet reklamcılığı konusunda yazı dizisi şeklinde bir şeyler karalamaya karar verdim. Sürekli olarak iletişim fakültelerinin ve buradan mezun olan gençlerin işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalmasından bahsettik. Ancak bu duruma düşmemenin birkaç yolu var. Bunlardan biriside niş bir alan üzerine profesyonelleşmek. Halkla ilişkiler yolundan gidecek arkadaşlara sağlık iletişimini ısrarla tavsiye ederim. Yok ben reklamcı olmak istiyorum diyorsanız artık geleneksel reklamcılıktan uzak durmalısınız.

Ülkemizde bulunan reklam ajanslarının sayısı belli her yıl düzenli olarak alabilecekleri kişi sayısının bir sınırı var. Buna mukabil olarak Türkiye’de yetmişin üzerinde iletişim fakültesi var. Örgün öğretimler, ikinci öğretimler, açık ve uzaktan okuyanlar derken mezun olacak iletişimci sayısı Çin ordusunu andırıyor. Belediye kursları, özel kurslar ve iletişimci olmamasına rağmen iktisat vb alanlardan bizim sektöre tebelleş olanlar ile birlikte sektör kurtlar vadisi olma yolunda hızla ilerliyor.

çin ordusu

Bu durumda bizlere düşen bunca rakibin arasında sıyrılıp aranılan adam olmak. 21. yüzyılda bunun yolu dijitalden geçiyor. Gazete ve radyonun ömrü çok kısıtlı bu mecralarda iş bulsanız bile iş hayatı 40 yıllık bir süreç peki bu mecralar 40 yıl daha ayakta kalabilir mi ? Televizyonlar için ise süreç biraz daha uzayacak gibi duruyor. Dijital reklamcılık ise hem bugünün hemde yarının mesleği.

Türkiye’de dijital reklama ayrılan para 2015 yılı itibariyle 1,6 milyar tl oldu. Bu rakam 3 sene öncesinin verisi. Güncel dolar kuruyla hesaplarsak 400 milyon doları aşkın bir bütçe ayrılmış. Eminim 2018 yılı itibariyle bu meblağ çok daha artmıştır. Sizler mezun olduğunuzda ve mesleğinizde ilk 5 yılı doldurduğunuzda dijital reklama ayrılan bütçe çok daha yüksek hale gelecektir. Bunu görmek için müneccim olmaya gerek yok. Şuan büyük şirketler ve küçük işletmeler dijital reklama göre hala televizyonu avantajlı görerek parayı oraya akıtıyorlar.

türkiye dijital reklam

ABD’de ise 2017 yılının ilk altı ayında dijital reklam yatırımları 40 milyar doları buldu. Rakama dikkat ederseniz ülkemizin daha yolun çok başında olduğunu ve dijital dönüşüm tamamlandığında geleneksel reklamcılığın pek albenisinin kalmayacağını rahatlıkla görebilirsiniz.

abd dijital reklamcılık

Dijital reklamcılığı geleneksel reklamdan ayıran özellikler neler ?

Dijital reklamın en önemli avantajı nokta atışı yapmasıdır. Reklam ve halkla ilişkiler öğrencilerine öğretilen en önemli şey hedef kitlenin doğru belirlenmesidir. 1 milyon yanlış kişiye reklam yapmak yerine 10 bin doğru kişiye reklam yaparsanız kazanan taraf olursunuz. Daha somut örneklemek gerekirse asgari ücretle çalışan 1 milyon kişiye Ferrari reklamı yaparsanız alacağınız tek şey havanız olur. Ancak yüksek gelir grubundan 100 ceo’ya tanıtım yapma şansınız olursa muhtemelen bir kaç araç satarsınız yahut potansiyel müşteri kazanırsınız. İşte internet size hedef kitlenizin sınırlarını kesin olarak çizme şansı veriyor.

yanlış hedef kitle

Bir spor ayakkabı üreticisi olduğumuzu düşünelim. Güzel bir koşu ayakkabısı piyasaya sürdük. 10 saniyelik bir reklam içinde TV8’e prime time’da üç bin lira civarı bayıldık. Sonuç ne olur ?

Bilemeyiz, evet geleneksel reklamcılıktaki en büyük sıkıntı bu sonucu bilemeyiz ve net olarak ölçümleyemeyiz.

O sırada TV8’i kaç kişi izliyordu ?

O sırada kanal açıkken kaç kişinin kafası o tarafa dönüktü ?

O sırada spor ayakkabı ihtiyacı olan kaç kişi ekran başındaydı ?

Sorular sabaha kadar çoğaltılabilir. Ancak internet böyle değildir. İnternet reklamcılığı denildiğinde akla ilk Google gelir. Google reklam ağının pek çok reklam türü vardır. Ben ilk yazımı fazla uzatmamak adına en çok kullanılan türlerden biri olan arama ağı reklamcılığını kısaca anlatacağım.

Arama Ağı Reklamcılığı

Arama ağı reklamcılığı sizlerin bir arama motoruna girip ilgilendiğiniz şeyi aratmanıza deniliyor. Google ile sınırlandırmaya gerek yok ancak dünyanın en meşhur arama motoru olduğu göz önüne alınırsa örnekleri onun üzerinden vermek daha doğru olur. Google’a girip paketlere bakmak için tatil köyü yazdınız, karşınıza sonuçlar çıkar arama kutusunun hemen altında köşesinde küçücük reklam yazan siteler arama ağı reklamcılığı hizmeti alanlara aittir.

arama ağı reklamı

Peki bu reklam türünün en büyük avantajı nedir ? Tahmin ettiğiniz üzere sadece arayanın karşısına çıkar. Bu sebeple satış ihtimali çok daha yüksektir. Düşünün hiç tatil niyeti olmayan birine mi tatil köyü paketi satarsınız yoksa internetin başına oturup araştırma yapan fiyatları ve otelleri inceleyen birine mi ? Cevap elbette ikinci şık. Arama ağı reklamcılığında sadece reklama tıklandığında para öderseniz. Bu sayede sizinle hiç ilgilenmeyen kitlelere reklam göstermek ve ekstra maliyetin altına girmek zorunda kalmazsınız.

İstediğiniz kelimelerde çıkabilir istediğiniz kelimeleri ise yasaklayabilirsiniz. Bu sayede reklamı kimin göreceğine siz karar verirsiniz. Günün istediğiniz saatlerinde reklam verebilir istediğiniz saatte reklamı durdurabilirsiniz. İşler istediğiniz gibi gitmezse reklam kampanyanızı durdurabilir ve revize edebilirsiniz.

adwords

Yaş, cinsiyet, bölge, ilgi alanı gibi pek çok bilgiyi arama motorları size sunar. Kelimelerin arama hacimleriyle beraber bu özelliklere göre reklam planınızı çok rahat oluşturursunuz. Hedef kitleniz çok nettir. Spor ayakkabı satıyorsanız spora ve özellikle koşuya ilgi duyan kişileri hedeflemeniz tek tıkladır. Tıklama başı ücretlendirme açık arttırma usulüdür. Bazı kelimeler değerlidir. Örneğin saç ekimi kelimesinde rekabet yüksektir. Ancak halkla ilişkiler adına reklam vermek isterseniz çok fazla ücret ödemenize gerek yok.

Bütçeyi siz belirlersiniz. Bu durum küçük işletmeler için internet reklamcılığının en önemli özelliğidir. Düşünün 300 tl aylık reklam bütçesi olan yerel bayan çantası satıcısı olduğunuzu. Ulusal kanal ve gazetelere reklam verme şansınız var mı ? Yada ihtiyacınız var mı ? Yok, çünkü zaten bir şubeniz var ve sadece belli bir çevredeki insanlar sizden alışveriş yapabilir. Günlük 10 lira bütçe ayırarak bu çevrede bulunan insanlara bir ay boyunca reklam yapma şansını sizlere dijital reklamcılık verir.

reklam-butcesi

Alışveriş reklamcılığı, görüntülü reklam ağı, mobil reklamcılık, you tube reklamları vb daha pek çok dijital reklam ağı var. Birde sosyal medya sitelerinin kendilerine özel reklam ağları var. Peki bu alanlarda yeteri kadar uzman var mı ? Aslında reklam uzmanı olarak piyasada gezinen çok kişi var ancak bunların çoğu webmaster dediğimiz alaylı olarak internet piyasasına hakkında bilgiler edinmiş ardından bu alanlara girmiş insanlar. Yani hayatlarını reklamdan kazanmaya çalışıyorlar vs ama reklamcılığın ne olduğunu bilmiyorlar.

Dijital reklamcılığın avantajları saymakla bitmez. Geleceği ise parlak. Bu anlattıklarım aslında işin fragmanı umarım kafanızda bir şeyler canlanmasına yardımcı olabilmişimdir. Eğer bu sektörde tutunmak ve okuduğunuz mesleği yapmak istiyorsanız kendinizi dijital reklamcılık alanında geliştirmek sizler için faydalı olacaktır. Önümüzdeki günlerde devam yazıları gelecek, takipte kalın…

 

 

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin