Jenerik Marka Nedir?

0
677

Bütün reklam ve pazarlama faaliyetlerinin temelinde işletmelerin önce marka haline gelme çabası bunu başardıktan sonra da mevcut imajlarını sürekli yükseltme gayesi vardır. Markalaşmak oldukça yorucu ve uzun bir süreçtir. Ancak piyasada yer tutmak, rakiplerden ayrışmak, fiyatları belirlerken özgür davranabilmek gibi avantajları vardır.

Hiç kimse x marka ayakkabıya 500 lira vermez ama aynı ayakkabı Nike marka olursa kimse verdiği parayı sorgulamaz. Bunu sağlayan şey markanın tüketici zihninde bulunan konumudur. Bazen günlük kullanımdan, bazen fazla örneği bulunmamasından bazen ise piyasanın öncüsü olmak sebebiyle markalar ürünün adı halini alır bu duruma jenerik marka denilir.

Bir markanın ürünün yerini alması halk arasında başka marka bile olsa ürüne onun adıyla seslenilmesi ilk etapta olumlu gibi gözükse bile genel manada olumsuzdur. Bu durum marka kaybına ve oluşturulmak istenen ayrıcalığın bozulmasına sebep olur. Ancak diğer taraftan reklam maliyetlerinizi düşürme potansiyeli taşır çünkü herkes sizin potansiyel olarak reklamınızı yapmaya müsait konumdadır.

Kısaca bu durumu açıkladıktan sonra en bilinen jenerik markalara bir göz atalım.

1- PİMAPEN Aslında bu bir marka adıdır. Ürünün ismi pvc doğrama penceredir. Ancak sokaktan yüz kişi çevirseniz yüzü de eve pimapen yaptırmıştır 🙂

2- SELPAK Büfeye gidip bir kağıt mendil alabilir miyim diyen yoktur. Usulca yaklaşır bir selpak deriz ve markasına bile bakmadan çantaya atarız.

3- BANKAMATİK İlla ürün olmak zorunda değil hizmetlerde jenerikleşebilir. Örneğin para çekmek için kullandığımız bu güzide yapıların asıl adı Atm’dir. Bankamatik İş Bankasının verdiği bir isimdir.

4-GİLETTE   Traş bıçağı diyelim mi ?

 

 

 

 

 

 

5- NESCAFE Herhalde jenerik olarak en çok kullanılan markalardan birisi budur.

 

 

 

 

 

 

6-DUŞAKABİN  Aslında bir marka olduğunu ama halk arasında duş kabini demek için kullanıldığını duyduğumda bende bir nebze şaşırdım.

7- ASPRİN Sende mi Brütüs ?

8- KOT Aslında jean’dir. Kot ismi ülkemize bu tarz pantolonları ilk kez getiren Muhteşem Kot beyefendinin soy ismidir. (Adamın adı soyadı reklam sloganı gibi)

9-GOOGLE Yeni nesil mevzuyu bilse bile çoğu 30 yaş ve üzeri için internet Google’dan ibaret.

10- VİLEDA Tüm anneler temizlik yaparken vileda kullanır markası başka olsa bile…

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin