Kanada’da Halkla İlişkiler

0
318

Geçtiğimiz Pazartesi günü (17 Eylül)  Kanada Halkla İlişkiler Derneği’nin-Canadian Public Relation Society (CPRS)- yıllık genel toplantısına davetli olarak katıldım. Güzel konuşmaların ve sunumların olduğu bir toplantı akşamıydı. Oraya ait izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle CPRS, 1948 yılında kurulmuş bütün kanada genelini kapsayan bir halkla ilişkiler derneği. Kanada’nın 14 farklı şehir ya da bölgesinde derneğin şubeleri bulunuyor ve bu şubeler asıl yönetime bağlı olarak çalışıyor. Dernek özellikle gönüllü çalışan bir sürü halkla ilişkiler öğrencisine kol kanat geriyor. Öğrenciler orada gönüllü çalışarak hem gerçekten çok şey öğreniyor hem de kendi meslek örgütüne katkı sağlıyor. Bizdeki Tühid’i düşünün şimdi. Düşündünüz mü? Hıhh işte arada dağlar kadar fark var. Aynı zamanda CPRS, sadece halkla ilişkiler sektörüne yönelik çalışmalar yapmıyor, iş dünyasına yönelik de çalışmalar yapıyor. Yani mantıken baktığınızda iş dünyasında bir şeyler ters gittiğinde doğrudan halkla ilişkiler sektörünün etkilendiğini gördüğümüz için bu yaklaşım oldukça yerinde. Keşke Tühid’de CPRS gibi olsa, meslek için onlar gibi çalışsa. Ancak Tühid’e rağmen sanıldığı gibi onlardan çok da geride değiliz, üstelik daha mesleğin herkes tarafından anlaşılmadığını düşünürsek hiç geride değiliz. Burada halkla ilişkiler demek bir hikaye ve duygu demek. Zor iş yani. Eğer markanın kendine ait bir hikayesi ve duygusu yoksa kolay kolay benimsenmiyor. Ne yaparsanız yapın yaptığınız şeyin hikayesi sizi gerçekçi kılıyor.

Toplantıda özellikle Hugh Macphine’in sunumunu dinlediğim zaman, “Evet, bizde bu konu üzerine konuşuyoruz. Evet, bizde sunumlarımızda görselliğe önem vererek ve örnek kampanyalara dayanarak güzelce anlatıyoruz” diyebildim. Bunu hem kendime hem de sohbet ettiğim sırada onlara da söyledim. Üniversitemizde düzenlediğimiz etkinliklerdeki sunumlar kadar güzel bir sunum dinlediğimi rahatça söyledim mesela.  Bu güzel tarafı. Ama CPRS gibi bir örgüt yapısına ve çalışmaya çok ihtiyacımız var. Ben inanıyorum, çok çalışkan gençler sayesinde bizde mesleki örgütlenme ve diğer konularda çok iyi seviyeye gelineceğine. Üstelik buna Tühid’e rağmen inanıyorum. Toplantıda Hugh Macphine’in sunumunu çok beğendim. Eğer bulabilirseniz kendisinin “Don’t Forget Your Cape! What Preschoolers Teach Us About Leadership & Life” adlı bir kitabı var, okuyabilirsiniz. Sunumda kendisinin üzerinde durduğu iki noktayı paylaşacağım. Bu iki soru günümüz halkla ilişkiler sisteminde bence önemli bir yere sahip ve düşündürücü:

  1. İnsanların zihninde senin ve ekibinin yaptıkları dünyayı değiştirmeye nasıl yardımcı oluyor?
  2. Tutkulu bir kültür şapkası inşa etmeyi telkin ederek derin bir inançla dünyayı değiştirmeyi nasıl yaparsın?

Gördüğünüz gibi dünyayı değiştirmek için bir kurum ya da marka olarak ne yaptığınız, nasıl yardımcı olduğunuz oldukça önemli. Çünkü artık değişime ayak uydurmak yetmiyor. Bu değişimde olumlu anlamda bir payınızın olması gerekiyor. Bunu görmemek ya da görmezden gelmek halkla ilişkiler sektöründe aslında ne kadar tecrübesiz ve sistemsiz çalışıldığını, dünyadan bir haber olduğunu gösterir. Bu iki soruyu herkes kendi içinde sorgulamalı, çünkü yeni fikirlere dünyanın ihtiyacı var.

CPRS hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için: https://www.cprs.ca/ 

1995 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümüne 2014 senesinde başladım. Çalışma hayatına 2014 yılında Sınav Dersanesi’nde haftanın belli günleri okula belli günleri de işe giderek başladım. İÜ Yeni Nesil İletişim Kulübü’nde bir süre yönetim kurulu başkanı olarak çalıştım. İÜ Fotoğraf Kulübü’nde başkan yardımcısı olarak yer aldım. Kulüpten sonra fakültemizin Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrenci uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişim’de bir yıla yakın bir süre çalıştım. Ajansta çalışırken aynı zamanda Yaşamartı’da kampüs marka temsilcisi olarak çalıştım. 2016 yılında Kurumsal İletişimciler Derneği tarafından, 11 Ekim-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Kurumsal İletişim Sertifika Programı’na katıldım. 2017 yılında Halkla İlişkiler Personeli olarak Nirvana Plus’ta çalıştım. Mayıs 2017’de düzenlenen Yaşam Kalitesi Yarışması’nda projemle Bireysel Yaşam Kalitesi kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldüm. Yine Mayıs ayında Ortak Değerler Hareketi’nin etkinliğine katılarak hareketin gönüllüsü oldum. Temmuz 2017’de Zorlu Enerji Grubu’nun Kurumsal İletişim Departmanı’nda Kurumsal İletişim Stajyeri olarak çalıştım. Aynı yıl Eylül ayında ise Tekfen Holding’in Kurumsal İletişim Direktörlüğü’nde Kurumsal İletişim Stajyeri olarak yıl sonuna kadar çalıştım. Tekfen’de çalışırken bazı markalara da sosyal medya yönetimi konusunda destek verdim. Sorunları anlamaya ve çözmeye yönelik mesleki ve sosyal konularda yazılar yazıyorum

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin