Kariyere İlk Adım : Stajyerlik

0
176

İş yaşamına girişte ilk adım staj yapmaktır. (Alkış efekti) Büyük bir firma yahut önemli bir devlet kurumu hem yapacağınız işi hem de iş hayatının işleyişini sizlere öğretir. Bu sebeple üniversite hayatı boyunca staj yapmak, mümkünse bunu bir aylık zorunlu stajınızla sınırlı tutmamak oldukça mantıklı bir harekettir. Ancak günümüzde staj yeri bulmak öğrenciler için önemli bir sorun haline geldi. Mezuniyet sonrası kendi alanınızda iş bulmak kadar mezun olmadan önce o alanda staj yapabilmekte bir o kadar zor.

Bu yazımda elimden geldiğince şu konulara değineceğim :

-Staj yapmamanın eksileri

-Staj yapmanın artıları

-Staj yeri nasıl bulunur ?

-Staj yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Staj yapmamanın eksileri

Bazı öğrenciler okurken staj yapmayı gereksiz bir uğraş olarak görüyorlar. Stajın angarya işler bütünü olduğunu ve kendilerine artı bir değer katmayacağını düşünüyorlar. Ayrıca üşenip staj yapmaktan vazgeçenler de bir hayli fazla. Ancak bu düşünce tarzı yanlış. Eğer sağlam bir referansınız veya ailenizin hali hazırda kurulu bir şirketi yoksa mezuniyet sonrası kapı kapı iş aramaya başlayacaksınız. Staj yapmamanın acısını işte tam burada yaşarsınız. Özgeçmişinizi inceleyen İK uzmanının ilk dikkat edeceği yer üniversite yaşamınızı nasıl geçirdiğiniz olacaktır. Emin olun not ortalamanız absürt derecede düşük değilse işe girişte çok bir önemi olmayacaktır. Ancak yaptığınız stajlar sizin tecrübenizi ortaya koyacaktır.

staj görüşmesi

Şirket açısından baktığımızı düşünelim. Eğer çok büyük uzmanlık gerektiren bir alanda eğitim görmediyseniz muhtemelen gireceğiniz pozisyonun işini 6 ay içerisinde öğreneceksiniz. (Gerçekten her şey dışarıdan göründüğü kadar komplike değil) Ancak öğrencilik döneminde sadece okuldan teorik bilgi alıp pratiğe ve iş yaşamının işleyişine yönelik bir çabanız olmadıysa şirket sizi işe aldıktan sonra 6 ay boyunca bunları öğrenmeye çabalayacaksınız. Az veya çok 6 ay boyunca bir ücret alacaksınız ve iş bilmeyen hatta öğrenmeye çalışan kişiye ücret ödenmesi şirket için ekstra personel maliyeti olacaktır. Böyle bir durumda siz şirketin yetkilisi olsanız pazartesi işe başladığında az çok iş yeri dinamiklerini bilen ve tecrübeli sayılabilecek olan yeni mezunu mu yoksa işe ve iş yerine dair herhangi bir fikri olmayan bir yeni mezunu mu işe alırsınız ?

Staj yapmamanın en büyük eksisi budur. Bunun yanında stajın öğrenciye katacağı en büyük artı müfredat ile gerçek hayatın aynı olmadığını öğretmesidir. Maalesef üniversitelerimizde teorinin suyu çıkarılmakta. Öğrencimiz mezun olup iş hayatına atıldığında aslında sektörde hiçbir şeyin okulda anlatıldığı gibi işlemediğini görüp bir nevi sudan çıkmış balığa dönmektedir. Bu şoku olabildiğince erken atlatmak için sağlam bir işletmede staj yapmanız iş hayatının gerçeklerini öğrenmenizi sağlayacaktır.

Bu kadar olumsuz yönlerden bahsetmek yeter. Biraz bardağın dolu tarafından bakalım.

Staj yapmanın artıları

staj yapmak

Yukarıda uzun uzun açıkladığım en büyük eksi yönün tam tersidir. Staj yapmak mezuniyet sonrası yaptığınız iş başvurularında sizleri rakiplerinizden bir adım öne geçirir. Staj yapılan yerin kalitesi ve yaptığınız staj sayısı arttıkça bu adımlar çoğalır.

Staj yaparak iş yaşamının gerçekte nasıl işlediğini öğrenirsiniz. Ülkemizde hiçbir şey kağıt üzerinde anlatıldığı şekliyle yürümemektedir. Bunu ne kadar erken  kendi gözünüzle görüp kavrarsanız o kadar iyidir.

Staj yaparak mesleğinizin hangi alanında uzmanlaşmak istediğinize daha erken karar verirsiniz. Bir iletişim öğrencisisiniz, okul bittiğinde kendi alanınızda çalışmak istiyorsunuz. Ancak ufak bir sorun var hangi kulvarda ve hangi pozisyonda çalışmak size göre ?

Anlamadınız mı ?

Biraz daha açık konuşayım. Bir halkla ilişkiler ve reklam mezunu kabaca 3 farklı kulvarda çalışabilir. Bunlar :

1-Kamu kurumlarının ilgili departmanları

2-Ajanslar

3-Kurumsal şirketlerin ilgili departmanları

Özellikle ajanslarda pek çok farklı çalışma pozisyonu vardır. Tasarım mı yoksa fikir mi yoksa müşteri ilişkileri mi yoksa.. Liste uzar gider. Staj yaparsanız ortamı öğrencilik döneminde gözler ve kendinize yol çizersiniz. Hatta bu yol çizme işini ileri götürüp bu meslek bana göre değil deyip okulu bırakanlar bile olabilir.

Staj yapmak sizlere çevre kazandıracaktır. Günümüzde sık sık network diye bahsettiğimiz insan ilişkileri ağı ülkemizde oldukça önemlidir. Bizim kültürümüzde hatır gönül için iş yapılır, kapı açılır, yardım edilir. Bahsettiğim şey kesinlikle torpil yaptırmak değildir. Bir işletmede staj yapıyorsunuz ve orada başarılı olduğunuz izlenimini üstlerinize gösteriyorsunuz. Mezun olduğunuzda o işletmede işe başlama şansınız yükselir. Sizi severlerse kendi şirketlerinde gereken pozisyon yoksa bile başka yerlere önerebilirler. Sizlere referans olup hakkınızda olumlu enformasyon yayabilirler. Hatta çok farklı bir iş yerine başvuru yapıp staj sırasındaki müdürünüzün orada işe başladığını görebilirsiniz. Bu durumda rakiplerinize çokta çelmeyi taktınız demektir.

Komik bir durumda olsa bu işi sevip sevmediğinizi ve ileride yapmak isteyip istemeyeceğinizi yine staj sayesinde anlayabilirsiniz.

Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa staj yaptığınız işletmede işi mutfağında görüp inceliklerini öğrenirsiniz. Müşteriye nasıl ulaşılacağını ürün veya hizmetin nasıl satılacağını birinci elden gözlemlersiniz.

Yeni insanlar tanıyıp üniversite yaşamınızı daha keyifli ve dolu geçirme şansını yakalarsınız.

Staj yeri nasıl bulunur ?

Tanıdık bulmak

İşte dananın kuyruğunun koptuğu yere geldik. İyi güzel anlattın ama biz henüz staj yeri bulamıyoruz diyenleriniz olabilir. Staj bulmanın ilk şartı tanıdığınızın olmasıdır. Burada bahsettiğim şey birilerinin yeğeni olmak değil kesinlikle. Komşunuzun bir akrabası sizin sektörünüzde iş yapıyordur staj aradığınızı söylediğinizde ona sizden bahseder o da gelsin bir konuşalım der vs.

Hocalardan yardım istemek

Aranızın iyi olduğu bir hocanızdan yardım istemeniz işi kolaylaştırabilir. Muhtemelen hocanızın sektörde bazı tanıdıkları vardır. Burada kilit nokta hoca tarafından sevilmeniz ve hocanızın sektörde tanıdıklarının çok olmasıdır.

Üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmalara katılmak

Hoca işi tutmadıysa ihtimali düşük olsa bile çok kazançlı bir yol daha var. Öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmalara katılmak. Tasarım, mimarlık ve iletişim öğrencileri bu konularda çok şanslı. Çünkü bu tarz yarışmalar en çok bahsettiğim bölümlerin öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Pek çok yarışma maddi ödülün yanında bir de staj ödülü veriyor. Eğer derece almayı başarırsanız nerede staj yapacağım derdiniz ortadan kalkar. Normalde kapısının önünden geçemeyeceğiniz şirketlerde staj hakkı kazanabilirsiniz.

Start Up’lara başvurmak

Çoğunluğu üniversitelerin teknokentlerinde faaliyet gösteren küçük girişimler olan bu şirketler diğerlerine nazaran sizi kabul etmeye daha yakındır. Ancak buralardan bütçe vb beklemek hayal olur. Lakin kuruluş aşamasında bir şirket olmaları sizin her an her işi yapmak zorunda kalmanıza ve beklediğinizden daha çok tecrübe kazanmanıza yarayacaktır.

Staj programlarına başvurmak

Şirketler uzun dönem çalışacakları kişileri belirlemek için staj programları açarlar. Uzun soluklu ve gerçekten zorlu süreçler olan bu programları tamamlarsanız önce stajyer ardından çalışanları olabilirsiniz. Ancak başta dil bilmek olmak üzere çok fazla şartları bulunduğu için kazanmak zordur.

Alanınızda faaliyet gösteren şirketlere mail atmak

Evet çok marjinal bir yöntem değil. Ancak denize düşen yılana sarılır misali güzel bir CV hazırlayıp önünüze gelen tüm şirketlere mail atın. Yeterince fazla şirkete atarsanız mutlaka görüşmeye çağıran olacaktır. Görüşme kısmında işi bağlamak size kalmış.

Belediye, Valilik, Bakanlık vb kurumlara başvurmak

Bu tarz kurumlar yılın belli dönemlerinde ihtiyaçları dahilinde stajyer alımı yaparlar. Eğer başvuru dönemini yakalayabilirseniz zorunlu stajınızı bir devlet kurumunda yapabilirsiniz. Yapacağınız yer ve birime göre gerçekten önemli kişilerle tanışma imkanı yakalayabilirsiniz. Ancak alanınızda görevlendirilmeme şansıda mevcut.

Staj yaparken dikkat edilmesi gerekenler

staj yaparken

Staj yapacak yeri aradık ve bulduk. Sıra geldi staj yaparken neler yapmamız nelerden kaçınmamız gerektiğini öğrenmeye. Öncelikle pek çok kurum ve işletme stajyerlere kasabasına yabancı gelmiş vahşi batılı gibi bakarlar. (Olur mu ya beni çok seviyorlar, sen istisnasın) Unutmayın vahşi batıda yabancıları sevmezler ancak içlerine girdikçe göreceksiniz ki yerlileri hiç sevmezler.

Stajyerlik sadece çay- kahve getirmek ve fotokopi çekmekten ibaret değildir. Oturayım masaya kös kös akşam çıkış saatini bekleyeyim hiç değildir. Muhtemelen burada bahsedilen benzer durumlar ve diğer angarya işler sizden beklenecek. Açıkçası şahsi işleri hariç diğer angaryaları yapmaktan gocunmayın derim. Ancak kendinizi bunlar ile sınırlamayın. Onlar size öğretmek için can atmazlar. Ama siz öğrenmek için can atar peşlerinden koşarsanız mutlaka içlerinden bir kaç tanesinin dikkatini çeker ve yaptığı işi öğrenirsiniz.

Staj yaptığınız yerde yalaka olmayın ancak kendinizi sevdirin. Dünya küçük ve kimin size nerede faydasının dokunacağını bilemezsiniz.

Stajınız biterken güzel ayrılın. Kimseyle kötü ayrılmamaya çalışın. Yarın sizlere referans olmaları gerekebilir.

Sorumluluk almaktan çekinmeyin. Staj yaptığınız birimle kendinizi sınırlamayın diğer birimlerden özellikle işinize yarayacaklardan insanlar ile tanışmaya çalışın.

Kabul edilmeyip kestirilip atılacak bile olsa sizde bir fikir, proje vb önerisinde bulunun. O an için olmasa bile karşınızdakinin aklına ilerleyen dönemler için bu çocuk hevesli ve çalışkan imajı bırakırsınız.

İletişimi koparmamaya çalışın. Staj bittikten sonra özel bir gün olur sıradan bir gün olur gidip uğrayın, çay için sohbet edin. Sohbet arasına bizde ne yapalım işte okul bitiyor 2 ay sonra iş arayacağız vb gibi cümleler sıkıştırın. İlişkileri canlı tutmak her daim kazandırır.

 

 

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin