Komedyenli Banka Reklamları

0
951

Tüketici reklamlarda tanıdık yüzler görmeyi sever. Sporcu, sanatçı, oyuncu, uzayıp gider. Ünlü olduğu gibi sevilmesi de oldukça önemlidir. Daha önceki yazılarda da belirtmiştim, bir kez daha belirtiyorum. Dünyanın en iyi reklamcılarından biri olan Jacques Seguela reklamda oynatılacak ünlüyü şöyle tanımlamaktadır: “Ünlü beğenilir, bu onun için doğaldır. Kendini gösterdiği zaman peşinden gideriz. O aynı zamanda satış yapar. Çok yönlü satabilir, o doğru maldır. Onun görüntüsü, sesi hatta anıları bile para eder. Her kullanıldığında eksilmez artar. Daha çok istenilir. O, tek kurumayan, tükenmeyen enerjidir.”

Bu doğrultuda, reklamda ünlü kullanımını başlık kabul ederek komedyenlerin oynadığı banka reklamlarını ele alacağız. Burada kimleri mi göreceğiz? Engin Günaydın, Gülse Birsel, Olgun Şimşek, Tolga Çevik, Şahan Gökbakar, Beyazıt Öztürk, Cem Yılmaz, İlker Ayrık, Şafak Sezer, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Yılmaz Erdoğan. Kadro hayli kalabalık haydi başlayalım.

İlk olarak Avrupa Yakası ekibiyle başlayalım. Birçok reklamda eğlenceli karakteriyle ön planda olan Engin Günaydın, banka reklamlarına da yabancı değil. “100 yap şunu” repliği ile hafızalarda yer edinen ve molalı kredi hizmetini keyifli bir dille anlattığı TEB reklamlarının yanı sıra TEB’in kobiler için verdiği hizmetlerin anlatıldığı “Engin oldu Zengin” reklam filmleri, Engin Günaydın’ın banka reklamlarından başlıcalarındandır. Ayrıca son dönemde “Hepimize Teknolojiyi Sevdiren Banka” sloganıyla yayınlanan Garanti Bankası reklamlarında üretim müdürü “Ayhan Bey” karakterini canlandırmaktadır. Şuan TV’de döndüğü için örneği eskilerden vermek istiyorum.

Avrupa Yakası’nın bir diğer eğlenceli ismi Olgun Şimşek ile devam ediyoruz. Dizide canlandırdığı Selahattin rolünü reklama direkt geçirmiştir. TEB ise dizinin oyuncularına fazlaca takılmış görünüyor.

Avrupa Yakası’nın senarist ve oyuncusu Gülse Birsel ise bir dizi Garanti Bonus reklamında oynamıştır.

Ünlü oyuncu ve komedyen Tolga Çevik (yine) Avrupa Yakası dizisinde Sacit Kıral karakterini canlandırmış, Komedi Dükkanı, Arkadaşım Hoşgeldin ve son olarak Tolgshow ile komedi dünyasında yer edinmiştir. Oynadığı Hopi reklamında hayat verdiği 30 farklı karakter ile başarılı bir iş çıkarmıştır.

Sırada dillere pelesenk olmuş Şahan Gökbakar’ın (Hopi Reklamına benzer şekilde) farklı karakterleri canlandırdığı Halkbank reklamı var. Ali yeni dükkanı açar…

Listeye birde eskilerden bir reklam sıkıştıralım. Komedyenlerin oynadığı banka reklamlarına verilebilecek ilk örnek olan Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın oynadığı Ziraat Bankası reklamı, bankaların komedyenlere yönelişinin yeni olmadığını kanıtlamaktadır.

Birçok komedyen olmasına rağmen listenin fazla uzamaması adına Cem Yılmaz ile örneklere son veriyorum. Cem Yılmaz yer aldığı birçok proje ile başarıya ulaşmış, el attığı her yeri yeşillendirmiş ve zekasıyla projelere renk katmış bir isimdir. Opet ve Alaturka reklamları hala aklımızda olmalı. Banka reklamlarında ise Cem Yılmaz, İş Bankası ile uzun yıllardır birlikte çalışmaktadır. Son dönemde yayınlanan “Başınıza İyi Şeyler Gelebilir Hazırlıklı Olun” sloganıyla sunulan Vadeli Hesap reklamı bu konuda verilebilecek en güzel örneklerdendir.

Beyazıt Öztürk’ün oynadığı Deniz Bank reklamı, Şafak Sezer ve Yılmaz Erdoğan’ın  Finansbank reklamı ve İlker Ayrık’ın Akbank reklamı da bu konuda verilebilecek örneklerdendir.

Günümüzde insanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan en önemli şey paradır. Para ise giderek değişen, kanal değiştiren bir araç haline gelmiştir. Eskiden bizzat yanımızda taşıdığımız para, önce bir kartın içine daha sonra ise tamamen sanal bir ortama girmiştir. Teknolojik gelişmelerle beraber tek tıkla yönetilebilir hale gelmiştir.

Bankalar, insanların bir nevi paralarını emanet ettiği yerlerdir. Para gibi hayati bir aracın emanet edilebilmesi tüketicinin güvenine bağlıdır. Reklamda ünlü kullanımında en önemli artı, tüketicinin referans alacağı bir kaynak olmasıdır. Tanıdık isimler görüldükçe markaya güven ve aidiyet artar.

Finans sektörü ise hiçbir zaman tüketici tarafından sevilen bir alan olmamıştır. Kredi kartı borçları yüzünden hayatına son veren insanları, yüksek faiz oranlarının mağduru olup iflas edenleri, çektiği krediyi ödeyemeyip evine haciz gelenleri duymuşuzdur. Sürekli kredi kartı vermeye çalışan bankacılar, günde defalarca arayan müşteri hizmetleri de cabası. Tüm bu kötü durumlar karşısında reklamda oynayan bir komedyen, bankaların bu kötü izleniminin düzeltilmesinde yeterli olur mu? Bence bankaların reklam çalışmalarını komedyenlerle yapıyor olması, onların sadece ünlü oluşundan kaynaklamıyor.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin