Kore Savaşı Propaganda Posterleri

0
516

Japonya 1905 yılında Çarlık Rusya ile yapılan savaşı kazanarak Kore yarımadasını ele geçirmiştir. 1945 yılında Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı mağlubiyetini kabul etmesi ve teslim olmasıyla Kore, kazanan devletler tarafından paylaşılmıştır.  Amerika güneyde kendine bağımlı bir devlet kurarken, Sovyetler Birliği’de kuzeyde kendine bağımlı bir devlet kurmuştur. İdare yerel hükümetlere bırakılarak iki devlette Kore’den çekilmiştir. Ancak 25 Haziran 1950’de Kuzey Kore birlikleri iki devlet arasında sınır kabul edilen 38. enlemi ihlal ederek Güney Kore’ye saldırmış ve fiili olarak savaş başlamıştır. Kuzeylilere Birleşmiş

GİF: Wikipedia

Milletler tarafından saldırıların durdurulması için defalarca ihtar yapılmış ancak Kuzey Kore birlikleri buna aldırış etmemiştir. Kuzey Kore birlikleri hızla ilerlemiş ve neredeyse bütün Güney Kore topraklarını ele geçirmiştir. Amerika ve müttefikler derhal harekete geçerek saldırıları durdurmak için Kore’ye intikal etmiştir. Aralarında Türk askerlerinde bulunduğu birlikler büyük bir hızla Güney Kore’yi temizleyerek Kuzey Kore’ye girmişler ve Pyongyang’ı ele geçirerek Mançurya sınırına kadar dayanmışlardır.  En başından beri Kuzey Kore’yi saldırıya kışkırtan Çin Halk Cumhuriyeti durumun ciddiyetini görerek büyük bir kuvvet ile Kuzey Kore’yi desteklemiş ve tekrar saldırıya geçilmesini sağlamıştır. Yaklaşık 3 milyon insanın ölümüyle sonuçlanan bu savaşın etkileri günümüzde hala sürmektedir.

 

Bu savaşı bizim için önemli hale getiren ise Kuzey Kore’nin savaş sırasında yaptığı inanılmaz propaganda posterleridir. Her zaman propaganda konusunda adından söz ettirten Kuzey Kore, propagandanın aşırılığı ve sertliği konularında örnekler barındıran sayılı ülkelerdendir. Savaşı kazanmak üzereyken Amerika önderliğinde savaşa katılan ülkeler tarafından püskürtülen Kuzey Kore, bu olayları halkına büyük bir nefretle aktarmıştır. Dünyadaki Amerikan karşıtlığının belli başlı merkezlerinden olan ülke, nefret dolu söylemlerini etkileyici posterlerle halka göstermeyi planlamıştır. Nazilerde Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı, İngilizlerde ise Enformasyon Bakanlığı olarak geçen propaganda kaynağı, Kuzey Kore’de ülkenin yönetim şekliyle de alakalı olarak belirli değildir. Bu belirsizliğe rağmen bilinen bir şey varsa o da halkın ötekilerini yaratma fikridir. Kuzey Kore’de halkı sürekli ateşli ve heyecanlı tutmanın en makul yolu ise elbette Amerikan karşıtlığıdır. Bu durumda halkın ötekisi direkt olarak Amerika’dır.

Kaynak bu ötekileştirmeyi yaparken iki temsil türünden yararlanmaktadır. Birincisi “Fobik” temsillerdir. Fobik temsillerde korku ve nefret barındıran söylemlere rastlanılmaktadır. Amerika genel olarak bu afişlerde korku yayan ve öteki olması dolayısıyla nefret edilen konuma getirilmiştir. İkinci olarak ise “Patetik” temsil görülmektedir.  Acıma duygusu uyandırılması hedeflenir. Acı çeken Korelilerin yaşadığı trajik olaylar dramatize edilerek Kore halkında duyarlılık ve acıma duygusu uyandırılmak istenmiştir.

Aşağıdaki resimler dönem dönem Kuzey Kore’de Amerikan karşıtlığını canlı tutmak için yapılan posterlerden alınmıştır. Genelde Kore Savaşı zamanlarını anlatan bu afişler günümüzde Kuzey Kore’de halen kullanılmaktadır.

Kuzey Koreli bir kadına işkence eden Amerikalı askerlerin tasvir edildiği bu posterde asıl dikkat çekici olan şey ise Koreli bir askerinde onlara yardımcı oluyor olmasıdır.

Çeşitli şekillerde işkencelere maruz kalan Koreliler detaylı bir şekilde resmedilmiştir. Bu resimlerde Amerikalı askerleri temsil eden figürlerin suratındaki nefret ve acımasızlık oldukça açık şekilde görülebilmektedir.

Ayrıca bu afişler serisinde kadınlarda oldukça sık kullanılmıştır.

Resimlerde de görüldüğü gibi halk önünde infazı gerçekleştirilen bir Koreliyi acı içinde izleyen halk olduğu gibi yaşlı ve çocuklarda ön planda tutulmuştur. Bir çukura canlı gömülen insanlar ise Kore halkının kin ve nefretini canlı tutmaya yetecek cinsten.

Sonuç olarak anti-Amerikacılığın temelinin oluştuğu bu topraklar savaşlarla alakalı propagandalarda Amerikalılara karşı olan duruşu en radikal şekilde tasvir edilmiştir. Bu posterler, Amerikan askerlerinin insanlık dışı hareketlerinin yarattığı mağduriyeti inanılmaz güçlü şekilde işlemiştir. İşkence resimleriyle yaratılan bu mağduriyet yalnızca askerlere karşı değil kadın, çocuk ve yaşlılara yönelikte kullanılmıştır. Bu mağduriyet teması günümüzde Kuzey Kore’nin saldırganlığının da altında yatmaktadır.

 

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin