sosyal medya

Sosyal medya üzerinden reklam ve tanıtım yapmak günümüzün en etkili iletişim yöntemi haline geldi. Sosyal medyanın eğlence, haber alma, iletişim kurma, hayatını paylaşma gibi işlevleri var. Bunların yanında insan topluluğunun olduğu her yerde olduğu gibi reklam işlevi de mevcut. Reklam vermek geçmişten günümüze maliyeti yüksek bir olay olarak görülmüştür. Aslında reklam ek bir maliyet değil bir yatırımdır. Tıpkı dükkanı büyütmeniz, ürün çeşidini geliştirmeniz gibi ticarethanenize yaptığınız bir yatırımdır. Doğru kullanıldığında mutlaka karşılığını alırsınız.

Bunun yanında işe yaramazlık algısı da Türk insanının aklına işlemiştir. Bu durumun oluşmasında en temel sebepler yanlış mecra seçimi, etkisiz reklam kullanımı, doğru dilin oluşturulamaması, sürekliliğin sağlanmaması, vaat edilen ile sunulanın aynı olmaması gibi sebepler etkili olmuştur. Kısaca reklamın gücünü göremeyen küçük işletme sahipleri onu sadece büyük firmaların ihtiyacı olan, işe yaramaz ve gereksiz pahalı bir yatırım aracı olarak görür.

Küçük işletmelerin dijitalin gücünün farkına varması, yeni mezun dijitale gönül vermiş iletişimciler içinde elzemdir. Ülkemizde reklam ve halkla ilişkiler ajanslarının sayısı ve nitelikleri malum. Bunun yanında ajanslar ile çalışan şirketlerin büyüklükleri ve sayıları da herkesçe biliniyor. Yani mevcut piyasa bu kadar çok iletişimciyi istihdam edemez. Zaten ortada bulunan pasta hepimizin bölüşebileceği kadar büyük değil. Bu durumda bize düşen pastayı büyütmek oluyor. Bu konu ayrıca incelenmesi gerektiği için fazla uzatmadan devam ediyorum.

KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta ölçekli işletmeler için dijital reklam ve sosyal medya kullanımı oldukça büyük önem taşır. Peki doğru sosyal medya yönetimi için atılması gereken adımlar nelerdir ?

1- Özel günler için kampanyalar oluşturmak hedef kitle ile aranızda bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin bir ayakkabı satıcısısınız ve 23 nisanda çocuk ayakkabılarında %20 indirim diye post paylaşabilirsiniz. Bu sayede satışlarınız artacaktır. Sadece satışla kalmayıp sosyal medya takipçileriniz ve takipçilerin sizlere olan bağlılığı da artacaktır.

özel gün iletişimi

2-Çekilişler düzenlemek sizleri rakiplerinizin bir adım önüne geçirecektir. Ayrıca çekilişler işletme bilinirliğinizin ve sosyal medya takipçi sayınızın artmasına yarayacaktır. İnsanlar yeni çekiliş ve kampanyaları kaçırmamak için sizleri takip edecektir. Sosyal medyada hitap ettiğiniz kitle ne kadar büyük olursa reklama ve tanıtıma o kadar az para harcarsınız. En çok tercih edilen ve işe yarayan yöntem paylaşım ve hesabı takip etmenizi talep eden çekiliş türüdür. Bu sayede attığınız post kar tanesinden çığ haline gelir. Sizlerde 2-3 kişiye ürününüze yollayıp binlerce kişiye işletmenizin reklamını yapmış olursunuz.

bu twiti rt eden

3- Sosyal sorumluluk sahibi olmak işletmenizin bilinirliğini, tüketicilerin gözünde imajını ve sizlere olan bağlılığı arttıracaktır. Askıda yemek, giysi vb gibi çalışmalar son dönemin popüler uygulamalarındandır. Özellikle genç kitleye yönelik yapılacak askıda x çalışmaları sosyal medya üzerinde oldukça güzel ses getirecektir.

askıda yemek

4-Mizah ! Sosyal medya komikli kedi videoları ve capsler paylaşmak üzerine kurulmuştur bunu asla unutmayın. Kimse sizlerin sıkıcı reklam mesajlarınızı yahut tanıtım bombardımanınızı dört gözle beklemiyor. İnsanlar gülmek eğlenmek istiyor. Gerçekten mizahi bir paylaşım yaparsanız bunun karşılığını da paylaşıp yayarak fazlasıyla veriyor. Binlerce kişiye ulaşmak için reklama tonla para harcamaktansa zeka kırıntısı gösteren tek bir post işinizi görecektir. Resimdeki örneğin yerel bir markete ait olduğunu düşünün bilinirliği ne kadar artacaktı değil mi ?

migros reklamı

Tabi bütün bunların yapılabilmesi için öncelikle işletmenizin incelenmesi, hitap ettiğinizin kitlenin belirlenmesi, size uygun sosyal mecraların araştırılması ve belirlenmesi gerekir. Ardından uygun görülen mecralarda hesapların oluşturulması, takipçilerin kasılması, sosyal medya dilinin oluşturulması, düzenli olarak paylaşımda bulunulması ve takipçiler ile etkileşime girilmesi gerekir. Bütün bu yapılanların ardından birde raporlama yaparak oluşturulan stratejinin başarısı ölçülmesi.

3-5 akrabanın takip ettiği 4 ayda bir post atılan özensiz sosyal medya hesapları ile bir yere varmak pek mümkün değildir. Sosyal medya yönetimi oldukça ciddi bir iştir. Büyük markalar bu iş için ajanslara hatırı sayılır meblağlar öder ve sürekli olarak sosyal medya iletişimlerini canlı tutarlar. Peki yukarıda saydığım analizlerin yapılması, stratejinin belirlenmesi, uygun dilin bulunması ve kullanılması düzenli olarak sonuçların ölçülmesi gibi işleri yapabilecek niteliğe sahip kaç tane kobi vardır ülkemizde ? Bence pek yoktur. O zaman devreye yardımcı olacak birileri giriyor.

Görmüş olduğunuz paket bir adet sosyal medya hesabının yönetilmesini bu hesaptan ayda 20 civarı paylaşım yapılmasını ve gelen mesajlara cevap verilmesini içeriyor. Eğer az çok photoshop kullanabiliyorsanız paket içeriğini bir iletişim öğrencisi olarak çok rahat yapabilirsiniz. Ancak ajans bu iş için aylık bin tl istemiş. Yıla vurduğumuzda 12 bin tl+kdv ile kobi sahibine 14 bin liralık bir maliyeti olacak demektir bu işin. Kaldı ki tek mecradan iletişim yürütmek çok sağlıklı bir hamle değildir. Minimum 2 sosyal medya mecrasında aktif olmak işletmeler açısında elzemdir.

sosyal medya danışmanlık fiyatları

Bir diğer sosyal medya yönetim hizmetini incelediğimizde bizleri çok farklı bir sonuç beklemiyor. Bu sefer yönetilen hesap sayısı üçe çıkmış. Paylaşılan post sayısı ise 25’e yükselmiş. Ancak bu pakette ay sonu raporlama hizmetini göremiyoruz. Ayrıca paylaşılacak içeriklerin görsel olup olmayacağı konusunda açıklama yok. Yani photoshop bilmeyen arkadaşlara gün doğdu. Bu paketin yıllık maliyeti 12×1400 lira=16800 liradır. sosyal medya danışmanlığı 2

Sizler için koyduğum örnekler sadece aklınızda piyasaya dair bir şeylerin oluşması içindi. Bu rakamların çok daha üzerinde fiyatlar isteniyor gerçek bir sosyal medya yönetimi için. Peki en basit sosyal medya yönetimi için kobiler yıllık 15-20 bin lira ayırabilir mi ? Yahut biraz daha gelişmiş ve kaliteli yönetim için yıllık 30-40 bin lira ayırmak mantıklı mı ?

Peki, kobi patronlarında sosyal medya yönetimi yapacak vizyon, yetenek ve birikim yok. Ajanslar ile çalışmak muazzam derecede pahalı bu durumda ne yapılması gerekiyor ? İşte pastayı büyütmemiz gerekiyor derken anlatmak istediğim şey tam olarak buydu. İletişimci arkadaşlar ajans dediğiniz şey bir masa iki sandalyeden ibaret. Birde bilgisayar bulup komşunun internetine bağlandınız mı sizden kralı yoktur bunu unutmayın. Asıl mevzu müşteri bulabilmekte. Özellikle Anadolu şehirlerinde iletişim okuyan arkadaşlar önce yerel işletmelere bu konunun önemini kavratmalı ardından girişimci olmaktan çekinmemeli. İster bireysel olarak ister birkaç arkadaş dijital ajans girişimi yaparak bu hizmeti vermeli ve pazarı daha geniş hale getirmelisiniz. Birilerine kendinizi bedava stajyer diye kabul ettirmeye çalışmak yerine yeteneklerinizi sergilemekten çekinmeyin.

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin