Kuzey Kore Devlet Televizyonu

0
840

Kuzey Kore resmi olarak 1948 yılında kurulmuşsa da Kuzey olarak adlandırılması Kore Savaşı sonrasında görülmektedir. Totaliter, tek partili, diktatör bir rejim ile yönetilen Kuzey Kore’de yönetim, her alanda baskı uygulamaktadır. Kuzey Kore’de hali hazırda sosyal alanda yapılan baskılar hepimizin bir şekilde ilgisini çekmiştir. Kılık kıyafetten saç kesimine kadar her şeye karışılan bu ülkede medyanın etik değerlerinden elbette ki bahsedilemez. “Basın Özgürlük Endeksi” araştırmalarına göre Kuzey Kore dünyada son sırada bulunmaktadır.

Kuzey Kore’de devlet tarafından açılmış dört kanal vardır. Bunlar; Korean Central TV, Mansudae TV, Ryongnamsan TV ve Sport TV’dir. Korean Central TV haricinde hiçbiriyle alakalı net bir bilgi bulunmamaktadır. Korean Central Television ya da Central Television of DPRK adıyla da anılmakta olan Kuzey Kore Devlet Televizyonu günün belirli saatlerinde yayın yapmaktadır. Yayın politikası demek istesem de bundan bahsetmek pek mümkün değil. Televizyonda her an Kim ailesinin ve ülke politikalarının propagandası yapılmaktadır. Politik bazı kararlar dizi şeklinde çekilmekte ve verilen kararların haklılığına vurgu yapılmaktadır. Belgeseller de yapılan füzelerin ve askeri teçhizatın yapım aşamaları gösterilmekte ya da Kim ailesinin hayat hikâyeleri anlatılmaktadır. Ülkede yapılan Tv ve radyolar özel olarak üretilmekte ve devlet kanalları haricinde başka kanalların frekansları çekmemektedir. Ülkede Güney Kore veya başka ülkelerin kanallarını izlemek büyük bir suçtur. Kuzey Kore’de bu suç yüzünden yüzlerce insan idam edilmiştir.

Yönetim şeklinden de kaynaklanmakla beraber Kuzey Kore Devlet Televizyonunda yapılan propaganda sınırlarını aşmıştır. Bu işin ne kadar abartılabileceği konusunda Kuzey Kore bizim için en uç örnektir.

Aşağıdaki görsel Kuzey Kore Devlet Televizyonunda yayınlanan bir haberden alınan görseli görmekteyiz. Haberde Kuzey Kore askerlerinin atış taliminden kareler verilmekte. Bu karede dikkat çekici olan şey ise askerlerin Amerikan askeri olarak resmedilen hedef üzerine atış yapıyor olmasıdır. Bu ve bunun gibi örnekleri kanalda her an görmek mümkün.

Sırada ise “kara” propagandanın Kuzey Kore’de hangi düzeyde olduğunu anlayacağımız bir haber videosu bulunmaktadır. Bu haberde Kuzey Kore Milli Takımının Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya kupasındaki üstün başarısı anlatılmaktadır.

İlk olarak spiker haberi sunmaya başlamasıyla Brezilyadan bir stat gösterilmektedir. Stadın içerisindeki taraftarlar ve atılan goller tamamen farklı maçlara aittir. Ardından Brezilyada bir meydanda toplanmış futbolseverlerin maçta atılan gol sonrası sevinç görüntüleri Kim Jong-Un’nun selamlaması ile montajlanıp yayınlanmıştır. Habere göre Kuzey Kore, Japonya’ya 7, Amerika’ya 4 ve Çin’e 2 gol atarak hiç gol yememiştir. Böylece finalde Ronaldo’lu Portekiz’e rakip olunmuştur. Daha sonradan yayınlanan başka haberlerde finalde Kuzey Kore’nin Portekiz’i 6-0 yendiği ve kupayı kazandığına dair habere yer verilmiştir.

Kanalda yapılan programlar haricinde en dikkat çekici olan şey haber spikeri Ri Chun-Hee’dir. Kendisi 74 yaşındadır ve aslen Güney Korelidir. Hidrojen bombası denemeleriyle alakalı yaptığı iştahlı anlatım akıllarımızda yer edinmiştir.

Duygusal ve ateşli konuşmaları kanal için büyük öneme sahiptir. Yaptığı bu konuşmalar haberlerin etkileyiciliğini muazzam şekilde artırmaktadır.

Haber sunarken giydiği geleneksel kıyafetleri izleyicinin zihninde anne figürü olarak algılanmaktadır. 2011 yılında Kim Jong-Un’un babası Kim Jong-Il’in ölüm haberini sunarkenki hali onu en iyi gösterebileceğimiz örnektir.

Kuzey Kore Devlet Televizyonu kısa süre önceye kadar YouTube’dan canlı yayın yapmaktaydı. Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi sonrasında oluşan tepkiler nedeniyle canlı yayın engellenmiştir. Yine de haberleri, Ri Chun Hee’yi ve yapılan propagandayı merak ederseniz aşağıdaki link Kuzey Kore Devlet Televizyonunun YouTube kanalına aittir.

https://www.youtube.com/channel/UCJ7i-yFvuzn9FbUdU77WKcA

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin