Markalardan Yeni Akım ”GO” Hareketi

0
383

Rekabetin zirve noktaya ulaştığı günümüzde markalar ürünlerini pazarlarken pazarlama sürecinin her aşamasında yenilikçi ve inovatif davranmak zorundalar. Bu nedenle ürünün adından, ambalajından, reklam ve satışına kadar her alanda yaratıcı bir strateji izlemesi gerekiyor.

İşte tam da bu noktada markaların yeni bir akım başlattığını söyleyebiliriz. Bu akımı başlatan ve bu kadar popüler hale getiren ilk marka hiç şüphesiz Nitendo ve onun tüm dünyayı kasıp kavuran oyunu “ Pokemon GO “. Ünlü çizgi film adının yanına ” GO “ kelimesini ekleyerek hem inovatif hem de kullanıcıları harekete geçiren bir isim yaratmış oldular.

“PokemonGO” ile başlayan serüveni “Ferrero” markası daha önce bu isimde bir ürünü olmasına rağmen bu kategoriye “Nutella GO” yu da ekleyebiliriz. Nutella’ nın mini paketli ve yanınızda taşıyabileceğiniz inovatif ürünü olan” Nutella GO “ tüketicilerin hem adıyla hem de ambalajıyla çok sevdiği bir ürün olmayı başarmış.

Yerli olarak bu akıma kapılan markalara bakarsak:

“PınarGO “  minimalist bir anlayışla küçük paketli pratik ve yolda yenebilecek tarzda ürünlerine markadan sonra “GO” eki getirerek bu akıma uymuş ve hem popüler kültüre uygun, sosyal medyada daha aktif olarak kullanabilecekleri hem de kullanıcıyı harekete geçirecek bir ürün adı oluşturmuş oldular.

“İçimGO” ya ek olarak “DimesGO” ve Şölen markasının “OzmoGO” adlı ürünü bu akıma dâhil olan diğer yerli markalarımız.

Örnekler bu şekilde daha da çoğaltılabilir. Kısaca özetleyecek olursam markalar ” GO” kelimesi ile bir nevi komut niteliği kazandırdığı ürünleri ile kullanıcıyı, tüketiciyi harekete geçirmeyi ve onları bu pazarlama süreci içine dahil etmeyi hedefliyor.

Oyun alanında:” Pokemon GO “ve “CsGO” gibi yiyecek alanında ; “Pınar GO” , “Nutella GO”, “Ozmo GO”, ,İçecek alanında; “Dimes GO” bu hareketin temsilcileri olarak yer alıyor.

Ayrıca şu sıralar Google ‘da giriş seviyesi cihazlara yönelik ” Android Oreo Go Edition “ sürümü ile birlikte birçok varsayılan uygulamasını yenileyerek, daha düşük kaynak ve veri tüketimine sahip versiyonlarını yayınlayacağını duyurdu. Bu yeni hafifletilmiş uygulamaların sonunda “GO “ ibaresi bulunacak. Örnek verecek olursak yeni hafifletilmiş uygulamaları “Google Maps GO”  ve  Google Files GO” ile Google’ de bu harekete dahil olan markalar arasına yerini almış oldu.

Bakalım bu akıma olan ilgi artacak mı azalacak mı?  Hep birlikte takip ediyor olacağız.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Halkla İlişkiler, Dijital ve Sosyal Medya, Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim sektörü alanında yazılar yazmaktayım. Sosyal sorumluluk, girişimcilik ve teknoloji odaklı projeler ile “Vestel”, “Kalder”, gibi önemli şirket ve derneklerle beraber çalışarak çeşitli kazanımlar ve deneyimler elde ettim. Kurucusu olduğum İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü’nün başkan yardımcısıyım ve “Sosyal Girişimcilik” üzerine çalışmalar yürütüyorum. Güncel olarak iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarıma ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin