Bir sabah uyandığımızda twitter tt listesinde hiç adını duymadığınız bir yazarın en üstte olduğunu görebilirsiniz. Yahut Facebook veya İnstagram’da x günü kutlu olsun diye paylaşılan binlerce resmin arasına uyanabilirsiniz. Bundan on sene öncesine kadar Türk insanı 2 dini bayram ve 5 milli gün haricinde bir şey hatırlama ihtiyacı hissetmezdi. Günümüzde ise durum tam tersi.Her an bir kitle veya grup için özel olan gün, hafta, yazar, şair, oyuncu vb olay kutlanabilir yada anılabilir. İşte böylesi bir ortamda markaların bu günleri asla boş geçmemesi gerekir. Aksi durum hedef kitlenizde size karşı oluşacak antipatiye sebep olabilir.

edward bernays sigara

Özel gün iletişiminin amacıda tıpkı reklam gibi satış ve imaj olarak iki ana kategoriye ayrılır. İmaj iletişimi  satış yapılması mümkün olmayan günlerde markanın bu günü hatırladığını göstermesi şeklinde olur. Örneğin bir markanın sosyal medya takipçilerinin Kadir Gecesini tebrik etmesi yahut 10 Kasımda Atatürk’ü anma üzerine post paylaşması imaj açısından olumlu bir çalışmadır. Bunları yapmak marka ile tüketici arasında güzel ve duygusal bir bağ kurar. Yapılmaması hedef kitlenizin tümünde olmasa bile bir kısmında ciddi rahatsızlık oluşturabilir.

koç holding reklam

Kitleniz için önemli bir günü anmaz veya kutlamazsanız sizleri bekleyen bir diğer tehlike ise rakiplerinizin bu fırsatı kaçırmamış olmasıdır. Bu olayın en güncel örneği 8 mart dünya kadınlar günü ve Filli boya reklamıdır. Hatırlarsınız geçtiğimiz yıl Filli boya prime time’da pek çok ulusal kanalda ekranları aynı anda kiralamış ve kadınlar günüyle alakalı çok güzel bir reklam yayınlamıştı. Bu durum sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve satış amacı taşımamasına rağmen pek çok kişinin hem Filli boyaya sempati duymasını hem de alışverişlerini bu markadan yapmasını sağladı. B durum diğer boya markaları açısından oldukça büyük bir sıkıntıdır.

filli boya kadınlar günü reklamı

İmaj amacını bu şekilde özetledik. Birde bazı özel günler vardır ve bu günlerde eğer güzel bir sosyal medya çalışması yapmayı başarabilirseniz satışlarınız yükselecektir. Örneğin bayram tatilinin dokuz güne uzatıldığını ve sosyal medyanın bu konuyla çalkalandığını düşünün bu haber yayınlanıp gündem olduğunda ve bayramdan bir gün önce tatil paketlerinizi viral bir şekilde tanıtmanız sizlere oldukça güzel geri dönüşler kazandıracaktır. Günümüzden örnek vermek gerekirse bugün büyük yazar Sabahattin Ali’nin 111. doğum günü.

sabahattin ali

İnternet üzerinden kitaplarını satan bir kitapçı olsam tt listesinde bu durumu gördüğüm ilk anda yapacağım iş 12 saat içerisinde bu twiti rt edip hesabımızı takip eden 5 kişiye yazarın kitaplarını hediye etmek olurdu. Bu sayede kitapçımın  marka bilinirliği artar, takipçi sayım artar (buda bir satıştır) ve son olarak kitapseverlerin sipariş verirken tercihleri arasına girerim. 5 kitap hediye etmenin kitabın maliyeti kargosu vs bana maliyeti 100 lirayı geçmez ancak televizyona reklam versem alamayacağım geri dönüşü alırım.

Özetlemek gerekirse sosyal medyanın hayatımızı bu denli ele geçirdiği ve insanların satınalma davranışları üzerine güçlü etkisi kanıtlandığı şu günlerde aklını kullanan markalar özel gün iletişimine önem vermelidir. Bu hem marka bilinirliklerini hem satışlarını oldukça küçük bütçeler ile arttırmalarını sağlar.

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin