Mavi Bankalar

0
498

Finans sektörü günümüzde insanların yaşantısında hayati bir konumda bulunmaktadır. Bu büyük pazarda bankalar hedef kitlelerinin dikkatini çekmek için çeşitli reklam ve tanıtım faaliyetileri yapmaktadır. Yeni müşteriler kazanmak ve mevcut müşterilerinin memnuniyetini sağlamak bankaların reklam ve tanıtım politikalarının başlıca stratejisidir.

Bankalar müşteriyi etkileme yöntemlerini çok ince detaylarına kadar dikkatle ele alır. Bankacının kıyafetlerinden, bankanın iç dekorasyonuna hatta bankacının mimiklerine kadar her şey müşteriyi etkilemektedir. Bu ince detayların müşteriler tarafından dikkate değer bulunmasının sebebi ise insanların hayatlarını idame ettirmekte kullandıkları yegâne şey olan paralarının bankaya emanet edilmesi ve buradan işlemlerin yapılmasıdır.

Bankalar için bu detaylardan biride logo ve renkleridir. Bankalar simgesel olarak bu logo ile temsil edilirler. Ayrıca her bankanın adı söylendiğinde gözümüzün önüne gelen bir renk vardır. Her banka kendisine uygun güzel bir renk ve logo seçer.

Renklerin insan psikolojisi ve davranışları üzerindeki etkisini büyüktür. Renklerin insanların satın alma ve tüketme davranışlarını etkilediği deneysel olarak kanıtlanmıştır. Bu bölümde ülkemizde ve yurtdışında faaliyet gösteren bankaların logolarını ve ağırlıkla kullandıkları renkleri inceleyeceğiz.

Bankaların logoları ve renkleri incelendiğinde mavi rengin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi ise oldukça basittir. Mavi renk insanlara sakinliği, düzeni, dürüstlüğü ve bir banka için en önemli şey olan güveni sağlar. İşte mavi rengi logo ve şube iç dizaynlarında kullanan bankalar:

 

Bank of America ABD merkezli bir bankadır. Dünyada sermaye olarak en büyük 10 banka arasındadır.

CitiBank ABD merkezli bir bankadır.6 kıtada 200 milyondan fazla müşterisi bulunmaktadır.

ABD merkezli bir bankadır. Türkiye’de finans sektöründe 188 bin çalışan vardır. JPMorgan Bank’ın ise sadece ABD de 265 bin çalışanı vardır.(Amerika bankalarının büyüklüğünü kavramamız açısından önemlidir.)

İngiltere merkezli bir bankadır. Kuruluşu 1690 a dayanan köklü bir bankadır. İngiltere dahil bazı büyük futbol liglerinin isim sponsoru olarak adından söz ettirmiştir.

Almanya merkezli bir bankadır. Almanya’nın en büyük bankasıdır.

Dünyada bu örneklerin dışında Çin bankası ICBC, İngiliz bankası Royal Bank of Scotland, İngiliz bankası HBOS, Çin bankası China Construction Bank Corporation, Japon bankası Mizuho Financial, ABD bankası Wachovia Corporation, Hollanda bankası Rabobank logosunu ve rengini mavi olarak seçmiştir.

Yukarıdaki örnekler dünyanın en büyük bankaları sıralamasında ilk 20 sırayı paylaşan bankalar arasından seçilmiştir ve gördüğünüz gibi dünyanın en büyük 20 bankasından 12’si mavi rengi kullanmaktadır.

Gelelim ülkemizde mavi rengi kullanan bankalara.

Tam adı Türkiye İş Bankası dır.1924 yılında Atatürk tarafından kurulan bankanın 1348 şubesi 24 bini aşkın çalışanı vardır.

1944 yılında bireylerin daha kolay konut almasını sağlamak için kredi veren bir banka olarak kurulmuştur. Türkiye’nin ilk özel bankasıdır.

1933 yılında esnaf ve sanayicilerin daha kolay kredi alması için kurulmuştur.

1938 yılında gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlamak üzere bir devlet bankası olarak kurulmuştur.1997 yılında özelleştirilmiştir.

1987 de özel bir banka olarak kurulmuştur. Geçen yıllarda birçok yabancı girişim tarafından satın alınmıştır.

Görüldüğü gibi ülkemizde ve dünyada birçok banka ana renk olarak logolarında, reklam ve tanıtımlarında, tabelalarında, şubelerin iç dekorasyonunda ve ATM tasarımlarında mavi rengini seçmiştir. Tüm bunlar bankaların müşterilerinin zihninde olumlu bir iz bırakabilmek için yapılmış ince çalışmalardır. Mavi renginin insan zihninde bıraktığı dürüstlük ve güven gibi duygular müşteri ilişkilerinde fark edilmese de psikolojik etkileriyle bankaların işlerini kolaylaştırıcı bir detay olacaktır.

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin