Medyanın Gücü

0
878
gazeteler

Haber almak insanlar için tarihin her döneminde önemli oldu. Habere ve bilgiye ulaşmada öncelik kişileri ve toplumları hep bir adım öne taşımıştır. Tarihi pek çok olayda olduğu gibi medyanın oluşmasında da ekonomik sebepler etkilidir. İlk gazeteler tüccarların bilgi alma çabası üzerine doğmuştur. Çünkü ne kadar çok bilirseniz o kadar doğru adımlar atarsınız. Örneğin bugün borsaya yatırım yapacak küçük bir yatırımcı ile büyük bir holdingin patronu aynı derecede şansa sahip değildir. Yatırım yapmayı planladığınız şirket büyük bir satış yapmak üzeredir bu durum ilgiyi onun üzerine çekecek ve hisseleri katlanacaktır. Ancak sizin küçük yatırımcı olarak bu durumdan erkenden haberdar olma şansınız yoktur. Büyük patronlar ise çoktan paralarını o hisseye yatırdılar bile..

medya ve gücü

Zaman geçip yüzyıllar ilerledikçe medya sadece gazete olmaktan çıkmış önce radyo ardından televizyon ve son olarak ta internet kullanıma girmiştir. Ancak değişmeyen tek şey medyanın gücü ve bu gücün toplumun dizaynında kullanılması olmuştur. Kitlelerin bir insanı sevmesinde, nefret etmesinde bir halka düşman olmasında yahut bir konuya ilgi göstermesinde hep medyanın rolü vardır.

medya gücü

Medyanın en büyük gücü ise gündemi belirlemesidir. İnternetin olmadığı dönemi düşünün. Çok değil bundan 20 sene önce internet diye bir yapıdan çok nadir söz edilebilirdi. Oda bugünkü manada kullanımına oldukça uzaktı. Gazetede okuduğumuzu, akşam televizyonda izlediğimizi yahut radyoda gelirken duyduğumuzu günlük hayatta konuşurduk. Yani ne konuşacağımıza ne üzerine yorum yapıp ne üzerine düşüneceğimize medyayı elinde tutanlar karar verirdi. Her ne kadar sosyal medyanın ortaya çıkışıyla artık kişilerinde gündem oluşturma gücü olmaya başlasa da henüz yolun çok başındayız.

media

Medyanın gündem oluşturma gücü faydalı kullanıldığında oldukça yararlıdır. Çünkü medya 4. güçtür. Siyasilere baskı yapabilir onları harekete geçirir. Örneğin kadınlara yönelik şiddeti basın sık sık işlerse toplumda bu konu hakkında bilinç oluşur. Tepkiler yükselir kamuoyundan yükselen bu tepkiler siyasi gücü elinde bulunduranlara ulaşır. Bu sayede şiddeti önleyecek yasalar hazırlanır yaptırımlar artar.

Ancak birde madalyonun diğer yüzü vardır. Mesela bir medya patronu farklı sektörlere açılsa ardından rakiplerini karalayacak haberler yapsa ? Yada kendi çıkarları için bazı haberleri görmezden gelirse ? Bütün bunlar tarih boyunca olmuş ve olmaya devam edecek olaylar. O halde sorumlu bir medya hem etik olarak hem de kamuoyunun çıkarı için zorunludur diyebiliriz. Çünkü basın ne yasayla tam olarak kontrol edebilirsiniz nede serbest bırakarak ona iyilik yapmış olursunuz. İki durumunda farklı zararları vardır. Yasalar basını çok kısıtlarsa halka haber alamaz. Serbest bırakma durumunda ise yukarıda bahsettiğim örnekler ve çok daha fazlası yaşanabilir.

doğan grubu

Açıkçası böyle bir yazı yazmayı düşünmüyordum ancak bugün gündeme bomba gibi düşen bir olay oldu ve Türkiye’nin en büyük medya grubu olan Doğan Medya Grubu Demirören Holdinge satıldı. Bu durum Türkiye’de bir devrin kapandığını gösteriyor. Kanallar, gazeteler, kitap zinciri vb pek çok işletme el değiştirdi. Ama bunlar ile beraber asıl el değiştiren şey büyük bir medya gücü. Medyanın tekelleşmesine temkinli yaklaşan bir insan olarak bu yaşananların ülkemiz için hayırlı olmasından başka bir şey temenni edemiyorum…

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin