Marka, rakip markalardan ayrılmasını sağlayacak, onların karşısında farklılık yaratacak bir semboller bütünü ya da isim olarak algılanmaktadır. Ancak marka kavramı sadece bir isim ya da logo gibi sembolik niteliklerle sınırlı değil, aynı zamanda soyut ve somut değerler toplamının yorumlanmasını içeren çok geniş bir perspektifi içine almaktadır. Bu nedenle hem marka kimliğinin sağlam bir şekilde akıllarda yer edinmesi için hem de markaların ürünlerini en iyi şekilde dijital medya ortamlarında tanıtabilmesi için online marka reklamcılığı çok önemli bir role sahiptir ve markalar için pek çok avantaj sağlar.          Online reklamcılık, genellikle bir kitleye diğer iletişim araçlarından daha doğru bir şekilde ulaşabilir. Marka iletişimi, medya ve pazarlama yöntemleri tercihi, itibar ve doğrudan getiri açısından daha verimli olanaklar sağlar.

Dijital medya platformları, markanızı ve mesajınızı, bir video reklam, bir yarışma, sitenin renklerinin grafik olarak değiştirilmesi, sanal gerçeklik uygulamaları vb. yoluyla göstermesi için çeşitli reklam biçimleri ve teknik seçenekler sunar. Online mecralarda yapabileceklerinizin sınırı yoktur ve markalar yaratıcılıklarına bağlı olarak bu tür özel içerikler üreterek markalarının bilinirliğini, prestijini ve kalitesini arttırarak pozitif bir marka tanımı oluşturur. Ayrıca amaç siteye daha fazla ziyaretçi getirmek değil, aynı zamanda bu ziyaretçilerin markayı benimsemesini, ürünler hakkında bilgi sahibi olmasını ve diğer kullanıcılara ulaşarak tavsiye etmesini sağlamak olmalıdır.Tutarlı bir medya planı ve iyi bir web iletişim kampanyası, hedef kitlelerinizin demografik yapısı, davranışları ve beklentileri hakkında size bol miktarda bilgi sağlayacaktır. Online marka reklamcılığının en büyük avantajı, başarıyı ölçme olanağıdır. Reklamınızın görülme sayısı, elde edilen satış miktarı, tüketicilerinizin eylemleri ve geri dönüşlerine kadar her şey ölçülebilir ve analiz edilebilir. Reklam kampanyalarını düzenli olarak değerlendirmek ve iyileştirmek, onları daha karlı hale getirebilir ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Online marka reklamcılığı:

  • Marka bilinirliğini arttırır.
  • Sadık müşteri kitlesi oluşturur.
  • Doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar.
  • Tutundurmaya yardımcı olur ve talep yaratmada etkilidir.
  • Satışlarınızın artmasını sağlar.

Geleneksel medya mecralarından hızla online medya mecralarına geçiş yapan markalar reklam kampanyalarını dijital medya platformlarına taşıyarak kullanıcılara doğrudan ulaşmayı ve onlarla etkileşim içinde olmayı hedefliyor. Bu nedenle geleneksel medyaya olan ilginin giderek azaldığını ve markaların dijital dünyayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Bu noktada online marka reklamcılığının önemi giderek artacak ve markaların reklamlarının büyük bir kısmını oluşturacağını söyleyebiliriz.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Halkla İlişkiler, Dijital ve Sosyal Medya, Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim sektörü alanında yazılar yazmaktayım. Sosyal sorumluluk, girişimcilik ve teknoloji odaklı projeler ile “Vestel”, “Kalder”, gibi önemli şirket ve derneklerle beraber çalışarak çeşitli kazanımlar ve deneyimler elde ettim. Kurucusu olduğum İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü’nün başkan yardımcısıyım ve “Sosyal Girişimcilik” üzerine çalışmalar yürütüyorum. Güncel olarak iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarıma ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin