Seçimlere bugün itibari ile 45 gün kaldı. Seçime katılacak tüm siyasi partiler bütün güçleriyle 24 Haziran için çalışıyor. Bu çalışmalar elbette ki büyük bir organizasyon gerektirmektedir. Seçim hazırlıkları yalnızca propaganda faaliyetlerinden ibaret değildir. En başında partilerin varlıklarını sürdürebilmeleri için kendi içlerinde yönetimsel olarak bölünmeleri vardır. Birçok alt kategoriye ayrılan bu bölümlerden biri de Merkez Yürütme Kurulu’dur. Bu kurul tüm partilerde bulunur ve olağan işleyişin ana taşıdır. Merkez yürütme kurulları (MYK) genel olarak şu başkanlıklardan oluşur: Genel Başkanvekili, Siyasi ve Hukuki İşler, Teşkilat Sorumlusu, Seçim İşleri, Tanıtım ve Medya, Dış İlişkiler, Sosyal Politikalar, Yerel Yönetimler, Ekonomi İşleri, Sivil Toplum, İnsan Kaynakları, Mali ve İdari İşler ve Halkla İlişkiler Başkanlığı.

Peki, partilerin merkez yürütme kurullarında bulunan halkla ilişkiler başkanlığı ne iş yapar?

Parti tüzüklerinde halkla ilişkiler başkanlıklarının tanımı ve görevleri farklılık göstermektedir. Ancak bunları üç başlık altında toplayabiliriz. Bunlardan ilki halkla ilişkiler başkanlığının kutlama, taziye, ziyaret organizasyonu, dini ve milli bayramların tebrik mesajlarının gönderilmesi, dünyada yıl içinde idrak edilecek özel günler ile ilgili yapılacak etkinliklerin planlanması vb işlerle ilgilendiğini öne sürer.  İkinci görev tanımına göre ise halkla ilişkiler başkanlığı tamamen iletişimden sorumludur. Partiye ulaşan dilek ve şikâyetlerin cevaplandırılması, destek hatlarını arayanlarla ilgilenmesi yani call center görevini ifa eder. Üçüncü ve son tanımlamaya göre de halkla ilişkiler başkanlığı, halk ile doğru ve sağlıklı ilişkiler kurup parti faaliyetlerini halkla anlatmakla görevlidir. Halkta parti imajıyla ilgili olumlu izlenimler oluşturmayı amaçlar.

Gördüğünüz gibi her parti halkla ilişkileri kıyısından köşesinden biraz alarak kendine göre kurgulamıştır. Yapılan tanımlara, faaliyetleri sürdürenlerin ne kadar bağlı kaldığı tartışılabilir. Yani halkla ilişkiler departmanında görevli parti üyeleri yetkin halkla ilişkiler uygulayıcıları ise bu tanımlara pek takılmazlar. Görev tanımları halkla ilişkilerle pek uyuşmuyor peki uygulayıcılar ne kadar uyuşuyor? Tek tek tüm partileri ele alalım.

Ak Parti Halkla İlişkiler Başkanı Harun Karacan’dır. Karacan İşletme okuduktan sonra Uluslar Arası İlişkiler ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisan eğitimi almıştır. Uzun yıllardır enerji, gıda, nakliye ve sigorta sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi Halkla İlişkiler Başkanı Gamze Akkuş İlgezdi’dir. Diş Hekimliği mezunu olan Akkuş, uzun yıllar doktorluk görevini yaptı. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yapmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi Halkla İlişkiler Başkanı Mustafa Kalaycı’dır. Kalaycı Çalışma Ekonomisi eğitimi almıştır.

Hdp’de ise Halkla İlişkiler Başkanlığı bulunmamaktadır. Bunun yerine Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcılığı bulunmaktadır. Bu görevi ise makine mühendisi Hakkı Saruhan Oluç üstlenmektedir.

İyi  Parti Halkla İlişkiler Başkanı ise Ahmet Ersagun Yücel’dir. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Serigrafi eğitimi almıştır.

Saadet Partisi Halkla İlişkiler Başkanı Birol Aydın’dır. Eğitimini Tunus Zeytune Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bölümüyle alakalı kesin bir bilgiye ulaşılamamaktadır.

Büyük Birlik Partisi’nde ise bu departman Medya Tanıtımı ve Sosyal İlişkiler olarak isimlendirilmiştir. Görevi ise Ünsal Karabulut üstlenmektedir. Kendisi uzun yıllar gazetecilik yapmıştır.

Vatan Partisi’nde ise Halkla İlişkiler Başkanlığı,  Propaganda Başkanlığı olarak geçmektedir. Görevi inşaat mühendisi olan Serdar Üsküplü sürdürmektedir.

Diş hekimi, makine mühendisi, gazeteci ve inşaat mühendisi olarak Halkla İlişkiler departmanlarına başkan olunabiliyor. Şimdi soruyorum : Dünyada Halkla İlişkiler gibi, herkesin yapabildiği bir başka meslek var mı?

1997 yılında İstanbul’da doğdum. Atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduğum 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu üyesi olarak çeşitli faaliyetlerde görev alıyorum. 2017 yılında “Hayaller Renklensin Çocuklar Şenlensin” sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdim. Ayrıca 2018 yılında Kredi Kayıt Bürosu'nun düzenlemiş olduğu "Hayal Edin Gerçekleştirelim" yarışmasında hazırladığım proje ile dereceye girdim. Hali hazırda anatolianpr.com’da halkla ilişkiler, siyasal reklamcılık, propaganda ve sektörel konularda yazılar yazmaktayım.

1 Yorum

  1. Objektif bakalım.Halkla İlişkiler mesleğini bu bölümü okuyan kişiler harici yapan çok kişi var diyorsunuz.2 taraftan bakalım Birincisi bu kişilerin(İsletme,diş doktoru vs) gerçek anlamda bir zemine oturan bir şekilde halkla iliskiler yapamadıklarını düşünüyorum ikincisi ise,(şuan bu bölümü okuyan kişi olarak söylüyorum) bir halkla ilişkiler mezunu veya okuyanı gündemden,iç ve dış politikadan anlamaz şekilde yetişiyorsa o kısmıda sorgulamamız gerekir. Aslında tam olarak alaylı-mektepli çatışması olmasa da ona benzer bir durum görüyorum. Tabii bu demek değildir ki halkla iliskiler mezunları siyaset bilmez,ülkeden uzak…

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin