Reklam Ajansı Klişeleri

0
480

Halkla ilişkiler veya reklam okuyorsanız ve biraz şansınız yaver giderse soluğu alacağınız yer reklam ajanslarıdır. Gerçi hiç bu bölümleri okumadan da buralara gelenler var ancak şimdi sıra eleştiri sırası değil. İş hayatı tabiatı gereği sıkıcı, soğuk ve korkutucu görünür. Her gün sakal traşı olmak, takım elbise giymek, kadınlar için makyajlar, topuklu ayakkabılar ve tabi mesai saatleri…

Bunlar ve daha sayamadığım pek çok üniversitede rahat yaşama alışmış bünyenin gözünü korkutan etmenler olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bir reklam ajansında çalışacaksanız muhtemelen bu tarz kaygılarınız olmayacak. Ajans ortamı nasıldır, esprili bir dille klişelerine değinerek gelin bir göz atalım.

 

1-Kedi ! İstanbul için Kız Kulesi, kuru fasulye için pilav, metrobüs için kalabalık ne anlam ifade ediyorsa ajans için kedi de aynı anlamı ifade eder. Kedisiz bir reklam ajansı düşünülemez, düşünülmesi teklif dahi edilemez.

kedi
tombili

2- Rahat çalışma ortamı için masa tenisi, hamak yahut aklınıza gelebilecek farklı bir aktivitenin mutlaka bulunması. Peki çalışma ortamı rahat mı yoksa bu sadece reklamdan mı ibaret ?

ofis ortamı

3-Revize, brief, viral, account, cache gibi kelimelerin havada uçuşması ve Türk Dil Kurumu başkanının köşesine çekilip kalp krizi geçirmesi…

tdk

4- Fikrinizi yerden yere vurup sizi ağlatacak kıvama getiren ardından sesli düşünüyorum yahut sadece şeytanın avukatlığını yapıyorum diye konuyu bağlayan bir üstünüz kesinlikle vardır.

mülakat

5-Amacı iş yapmak değil ödül almak olan değişik iş arkadaşları olmazsa olmazdır. Sanki ajansa çalışmaya değil yarışmaya girmiştir. O ödülü aldıktan sonra hayatının merkezine koyar ve ömrünce onunla övünür.

kristal elma

6- Çalışma masalarının üzerin bulunan ufak tefek süper kahraman figürleri vb hayati önem taşır. Sizi ziyarete gelen arkadaş, eş, dost falan mutlaka alır kurcalar tabi.

süper kahraman

7- Duvarları kaplayan unutulmaz filmlerin afişlerini es geçmek olmaz. Hatta Maslak civarında anlatılan bir efsaneye göre bu posterleri asmayan ajanslar 3 vakte kalmaz batıyormuş.

star wars afiş

Tabi bütün bu klişelerin haricinde esnek çalışma saatleri,düzensiz maaş ödemeleri, mobbing, derdini anlatamayan müşteri, imkansızı isteyen ajans başkanı,sorunlu iş arkadaşları, ofis ortamında çalışmaktan kronik bel ağrısı gibi ufak klişeler bulunmakta. Bizim görevimiz ise bütün zorlukları geçerek finalde evimize gidip yatabilmek…

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin