Reklam Mecrası Nasıl Seçilmeli?

0
878

Günümüz toplumunda gelişen teknolojiyle birlikte ve çoklu üretim sayesinde bir çok marka, bir çok ürün ortaya çıkmış oldu. Markalar kendi farklarını ortaya koymak ve satış yapmak için reklamlara başvurdu. Reklamlar bildiğimiz gibi hayatımızın her köşesinde; televizyon, internet, gazete, dergi, outdoor(billboard, araç giydirmesi, bina giydirmesi, kiosk, ışıklı pano), radyoda…

Günlük hayatımızda reklamdan daha fazla gördüğümüz başka bir imge yoktur.

Reklamlar her yerde, metroda kafamızı kaldırdığımızda, aldığımız içeceğin kapağında, trafikte beklerken mecburen bakmak zorunda kaldığımız billboardlarda…

Reklamlar bu kadar “her yerdeyken” doğru hedef kitleye ulaştığından emin olmalıyız. Eğer ulaşmamışsa bizi maddi açıdan zarara sokabilir ve boşuna reklam yapmış oluruz. Doğru reklam mecrasını seçmek için en önemli şey hedef kitlemizi ne kadar tanıdığımızdır. Hedef kitlemizin öncelikli kimler olduğunu bilirsek, onların zaman geçirdiği yerlerde reklam yaparsak doğru bir mecra seçimi olmuş olur ve hedef kitleye mesaj ulaşır. Mesela kadınlar için tasarlanan bir ürünün reklamını kadınların çokça tercih ettiği Gratis, Watsons gibi mağazaların özellikle indirim zamanlarında (Müşteri sayısı 3 katına çıkmaktadır.) kullanırsak reklamın başarı şansını artırmış oluruz.

Reklamlar bu kadar hayatımızın içindeyken markalar doğru reklam mecrası seçebiliyor mu?

Ya da yanlış reklam mecrasıyla bir sonuç elde edilebilir mi?

Reklam mecrası seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle hedef kitleyi belirlemeliyiz: Doğru hedef kitleyi belirlersek uygun mecrayı daha kolay seçebiliriz. Mesela erkeklerin kullandığı bir ürünü berber ya da playstation salonlarını reklam mecrası olarak kullanırsak hedef kitleyi doğru yerde yakalamış oluruz.

Amacımıza uygun araçlara sahip mecrayı araştırmalıyız: Örneğin bir otobüsün dış tarafına vereceğiniz bir reklam o otobüs hattının geçtiği semtlerde yaşayanların özelliklerine uygun ise (burada yine hedef kitle önemli) reklamın etkisi artar.

Mecranın hedef kitle tarafından erişebilir olduğundan emin olmalıyız: Kolay erişilebilir olması ve reklamın ulaşacağı kişi sayısının artmasında belirleyicidir.

Mecranın güvenirliğini araştırın: Mecranın güvenirliği hedef kitlenin zihninde de reklamı yapılan ürün-hizmete karşı güven duyulmasını sağlar.

Bütçe planlamanızı fiyat araştırmanızdan sonra yapın: Bu sayede fiyat piyasasını araştırmış oluruz ve bütçe belirlerken sıkıntı yaşamayız.

Teknoloji ile birlikte geleneksel reklam mecralarının yanına geleneksel olmayan alternatif reklam mecraları eklendi bunlar; youtube, facebook, instagram…

Eskiden geleneksel reklam mecraları daha çok etki ediyorken  günümüzde bu etki yarıya düştü ve yerini alternatif medyaya bıraktı.

Yapacağınız reklamın nerede yayınlanacağına karar verdikten sonra yaratıcı düşünceniz ön planda olacaktır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

1999 yılında İstanbul’da doğdum. 2017 yılında Beyoğlu’nda bir liseden birincilikle mezun oldum ve 9 ay gibi bir süre boyunca stajımı Beyoğlu Belediyesi Halkla İlişkiler biriminde tamamladım. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. İletişim Fakültesi ajansı olan Ajans İstanbul İletişimde çalışıyorum. TRT Haber - Akıllı Tercih programında organizasyon kısmında görev aldım. Sosyal Girişimcilik Kulübü yönetim kurulunda yer almaktayım. Fotoğraf çekmek ve mesleki açıdan kendimi geliştirecek kitaplar okumakla ilgileniyorum. Anatolian Pr'da halkla ilişkiler ve reklamcılık alanlarında yazılar yazmaktayım.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin