Birçok insan, aldıkları kararlar konusunda mantıklı olmaya büyük önem vermektedir.  Ancak, bizler birer makine değiliz dolayısıyla her insan kararı, duygudan etkilenir. Bu yüzden hikâyeler satıyor. Hikayeler mesajları oldukça spesifik ve duygusal olarak etkili yollarla iletir. Hikâyeler unutulmazlar ve bize tanımlamak, anlamlandırmak, tutunmak için bir şeyler veriyorlar. İstatistikler bize gerçeğin ne olduğunu hikâyeler ise neden önemli olduğunu ve neden umursamamız gerektiğini anlatır. Hikâye anlatma, iyi bir pazarlama kampanyasının önemli bir parçasıdır. Bunu akılda tutarak, neden hikâye anlatıcılığına ve reklamda hikâye anlatımını etkin bir şekilde kullanmaya ihtiyacımız var bunların üzerinde duralım.

Reklamda hikâye anlatımı söz konusu olduğunda, odaklanılması gereken iki önemli konu vardır; duygusal etki ve duyumsama. Başka bir deyişle, markanızın hikâyesini anlatırken, bunu hedef kitlenizle bağlantı kuracak şekilde aktarmanız gerekir. Ne kadar fazla insan anlattığınız hikâye ile bağlantı kurar, ne kadar çok hatırlarsa, öykülerinizle müşterileriniz ve işletmeniz arasında o kadar kalıcı bağlar oluşturur ve bağlılık yaratırsınız. Bir hikâye ne kadar özel, ayrıntılı ve kişiselleştirilmiş olarak oluşturulursa o hikâyenin hitap ettiği kitlede bir o kadar geniş olur. Bu ayrıntılar hikâyenin hayatınızın bir parçası olduğunu, hikâyeyi gerçekle ilişkilendirmenizi ve kendinizle özdeşleştirmenizi sağlayan detaylardır.

Reklamda hikâye anlatmak için en iyi ortamlar;

Hikâye anlatımı her reklamı, kampanyayı ve sosyal medya içeriğini güçlendirebilir. Hikâye anlatımı için belki de en etkili medya türü videolardır. Videolar markanız, işletmeniz için sahip olduğunuz herhangi bir site veya platformda kolayca görülebilir ve paylaşılabilir. Diğer medya türleri, blog yayınları, basın bültenleri ve hatta sosyal medya yayınları da dâhil olmak üzere hikâyenizi anlatmak için mükemmel platformlardır. Tüm bu platformlarda oluşturduğunuz, özgün içerikleri reklam olarak kullanabilir, marka bilinirliği ve bağlılığı oluşturabilirsiniz.

Hikâye anlatma konusunda başarılı reklam örnekleri;

Hikâyeleri reklam ve pazarlama stratejinize nasıl dahil edeceğinizi merak ediyorsanız, ilham almak için başarılı bir hikaye anlatımı olan Allianz markasının reklam filmlerine bir göz atalım;

Hikâyeler hedef kitlenizle duygusal bağ kurmanın en iyi yoludur. Akılda kalıcı ve etkilidirler. Markanızın hikâyesini anlamanız, sizi rakiplerinizden ayırmanıza yardımcı olacaktır.   Hikâyeniz sizi farklı kılan şeydir ve potansiyel müşterilerin size güvenmelerine ve yatırım yapmasına yardımcı olabilir. Markanızın hikâyesini bir video, blog yazısı veya sosyal medya yayını aracılığıyla anlatıyor olsanız da, hikâye anlatma işinizi geliştirmenize yardımcı olma konusunda fark yaratabilir.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Halkla İlişkiler, Dijital ve Sosyal Medya, Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim sektörü alanında yazılar yazmaktayım. Sosyal sorumluluk, girişimcilik ve teknoloji odaklı projeler ile “Vestel”, “Kalder”, gibi önemli şirket ve derneklerle beraber çalışarak çeşitli kazanımlar ve deneyimler elde ettim. Kurucusu olduğum İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü’nün başkan yardımcısıyım ve “Sosyal Girişimcilik” üzerine çalışmalar yürütüyorum. Güncel olarak iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarıma ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin