Reklamın Külkedileri

0
179

Külkedisi “Bir zamanlar güzeller güzeli bir kız varmış” diye başlayan hepimizin beyinlerine kazınan klasik masal kahramanı. Üvey annesi ve üvey kız kardeşleri ile  yaşayan, bin bir eziyet gören, deyim yerindeyse “acıların kadını”. Tabi etrafa ışık saçarak ortaya çıkan kurtarıcı peri. Masalımızın olmazsa olmazı yakışıklı ve nazik prensimizi de unutmuyoruz tabi. Presin sadece bir ayakkabı ile hayatının aşkını bularak  onu sefaletten kurtarmasından bahsetmiyorum bile.

Gel gelelim reklamın “külkedilerine”… Özellikle de Mr.Muscle, Pril, Fairy, Cif gibi temizlik markaları bu konuda kurtarıcılık görevi üstleniyor. Metin yazarının en sevdiği  masal bu herhalde diye ara sıra düşünmüyor değilim. Gelin reklamın kurtarıcı prenslerini yakından inceleyelim.

Mutfak işlerine kendini adamış bulaşıklarla ve sürekli gelen misafirlerle başı dertte olan “çilekeş”  kadın oyuncumuzun tabi ki kurtarıcı prensi Mr. Muscle. Kaslı, güçlü, belki bir ayakkabısı yok ama yağ tabakası oluşmuş ocağı tek hamlede silip temizleyecek güce sahip.

Bi çare külkedimizi baloya yetiştirecek sihirli değneğe sahip olan peri annemiz “Cif”. Baloya geç mi kaldın? Bulaşıklar sana engel mi oluyor? Cif her zaman yanında. İşte  size mutlu ve ışıltılı son!

Ve işte size tek damlasıyla bulaşıkları dize getiren bir diğer kahramanımız “Fairy”. Üst üste binen bulaşıklardan artık korkmayın . Sizi gecenin yıldızı yapacak son bir dokunuş. Bütün misafirleri kendinize hayran bırakmak istiyorsanız “Pril” kullanın. Unutmayın hamarat külkedileri pril ile ışıldar!

Diğer tüm markalar kadınları bir meta olarak kullanıp, konumlandırmalar içerisine sokmayı bırakıp günümüzün kadın profilini daha güçlü–hakkettiği gibi–çizerken bu iki markanın külkedisine neden bu kadar bağlı kaldığını anlamıyorum.

Reklamın bilinçaltına inip düşünceleri şekillendirdiğini ya unutmuş olmalılar ya sa hiç bilmiyorlar ki bu en korkunç ihtimal. Kadını sürekli mutfakta,  “ben bunca bulaşıkla ne yapacağım” diye düşünürken ve ona kimsenin yardım etmediğini (eşi, çocukları) gören izleyici algısının “kadın sürekli mutfakta çalışan bir robot” yönünde olması kaçınılmazdır.

Ey çok sevgili Fairy, Mr. Muscle, Cif, Pril reklam verenleri çağımıza ayak uydurun!  Ürününüzü sadece kendini eşine ve çocuklarına adamış kadınlar değil,  çalışan, üreten, okuyan erkek–kadınlar da kullanıyor. Sadece belirli bir hedef kitleye reklam vermeniz mantıkla karşılanabilir. Ama hedef kitleyi daracık bir kutuya hapsetmeniz daha da kötüsü bu kadar “yalnız” göstermeniz pek takdire şayan değil. Bu yazıyı okuduktan sonra alt tarafı bir reklam diye  söyleniyorsanız reklamın tüketiciler üzerinde bıraktığı etkiler üzerine yapılan araştırmaları okumanızı tavsiye ederim.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin