Sosyal Girişimcilik Nedir ?

0
1341

Sosyal girişimcilik; kâr amacı gütmeyen, ticari veya kamusal sektörler içinde gerçekleşebilen sürdürülebilir, yenilikçi, sosyal değer yaratan faaliyetlerdir. Sosyal girişimcilik genellikle ticari girişimcilik ile karıştırılır. Bu iki girişimcilik türü birbirinden çıkar yönü ile ayrılır. Ticari girişimler de amaç kişisel fayda sağlamak iken sosyal girişimler de amaç toplumsal fayda sağlamaktır. Ticari girişimciler rekabetçi bir piyasanın içerisinde fikirlerinin özgünlüğünü korumaya çalışarak, kar elde ederler. Fakat sosyal girişimciler için fikirlerin kopyalanması ve farklı sosyal girişimlerin ortaya çıkması sorun teşkil etmez.Onlar için yeni sosyal girişimler demek toplumda çözüme kavuşacak sorunlar demektir. Nihai başarı ölçüleri de elde ettikleri kar değil, yarattıkları faydadır.

Sosyal girişimler, dezavantajlı kesimlerin yoksunluklarının giderilmesinden çevrenin korunmasına, insan hakları ihlalleriyle mücadele etmekten yok olan dillerin ve toplulukların yaşatılmasına kadar birçok alanda etkinlik gösterirler. Eğitim, sağlık, çevre, insan hakları, kalkınma gibi birçok alanda sosyal dönüşüm gerçekleştirmeyi amaçlarlar.

Sosyal girişimci kimdir?

Sosyal girişimci, sosyal konuları tutkulu ve derinlemesine önemseyen, farkındalık yaratmak, problemleri çözmek ve ihtiyaçları karşılamak için inovatif teknikleri kullanan, bu sosyal konuların değişikliği üzerine çalışan kişidir.

Sosyal değer yaratma ve sürdürme misyonuna sahip olan,

Söz konusu misyona hizmet edecek yeni fırsatları gören ve kararlılıkla takip eden,

Sürekli inovasyon, uyum ve öğrenme süreciyle meşgul olan,

Eldeki mevcut kaynaklarla sınırlı kalmadan faaliyetler gösteren,

Hizmet verilen paydaşlara ve yaratılan sonuçlara yönelik daha büyük bir sorumluluk duygusuna sahip olan kişiler Sosyal Girişimci olarak tanımlanır.                                  Sosyal girişimcilik alanında yapılan projeler incelendiğinde bu projelerden hiç gelir elde edilmediği düşünülür aslında bu yanlış bir algıdır. Bu projelerden belli bir kazanç elde edilir ve elde edilmek zorundadır. Elde edilen bu gelir ile sosyal girişimin giderleri karşılanacak ve sonrasında kalan kazanç toplumsal fayda sağlamak amacıyla kullanılacaktır. Sosyal girişim modelleri bu temel sistem üzerine kuruludur.

Günümüzde bir sosyal girişimcinin, girişimini oluştururken dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar var. İlk olarak toplumsal sorunlar ile ilgilenen pek çok kişinin yaptığı gibi sorun tespiti, daha sonra bu sorunu çözüme kavuşturmaya yönelik ortaya konulacak inovatif yani yenilikçi çözüm yolu. Ve son olarak bir sosyal girişimciyi diğer kişilerden sıyrılıp farklı olmasını sağlayacak olan bulduğu sorunu kökten çözülmesidir. Çünkü daha önce o sorun ile ilgili geçmişten günümüze pek çok çözüm yolu geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Fakat bu sorun günümüze kadar süregeldiğine göre, maalesef ki çözümler gerekli etkiyi yaratamamıştır. Bu nedenle sosyal girişimci geliştirdiği çözüm ile bu soruna dair olan durumu kökten değiştirmelidir.

Aslında tablonun geneline bakıldığında sosyal girişimcinin risk aldığını ve çalışmak için seçtiği alana yeni bir bakış açısı ile baktığını görüyoruz. Burada kullanılan risk alma tabiri genellikle insanların gözünü korkutan ve onları sosyal girişimcilik kavramına uzaktan bakmaya iten bir kavram olarak kabul edilebilir. Ama burada ki risk eğer bu girişim modeli daha önce kullanılmadıysa o noktada ortaya çıkar. Ve bu risk kişi eğer sosyal girişimciliğe ve geliştirdiği modele inanıyorsa göze almaya değerdir. Sonuç olarak sosyal girişimciler her geçen gün giderek artmakta ve toplumsal fayda için çalışmalar yürütmektedir. Kişiler bu modeller ile istihdama katkı, toplumsal sorunlara da çözümler üretmektedirler.

Son olarak dünyada ve ülkemizde başarılı olmuş bazı sosyal sosyal girişimcilik örnekleri:

Better World Books

Kullanılmayan kitapların internet üzerinden ekstra para için satışa çıkarılmasıyla başlayan, ardından okuma yazma oranını yükseltmeyi amaçlayarak kurulan Better World Books; 2002’den beri bağışladığı kitaplar, geri dönüşüme ve kütüphanelere katkısıyla tebrik edilesi bir platform haline geldi. Birçok yerde bulamadığınız, ikinci el kitapları uygun fiyata burada bulabilir ve Türkiye’ye ücretsiz kargo ile teslim alabilirsiniz. Ayrıca kitap satın aldığınız gibi kitap bağışı da yapabilirsiniz!

The Shoe That Grows

Kenton Lee, Kenya’da ayakkabısız veya kendisine küçük gelen ayakkabıları giyen çocukları gördükten sonra bu konuda bir şeyler yapmaya karar veriyor. Büyüyebilen ayakkabı projesine bu şekilde başlanıyor. Bu ayakkabının küçük boyu 5-10 yaş arası bir çocuğun 5 sene boyunca kullanabilmesi içinken, büyük boyu ise 10-15 yaş arası bir çocuğun 5 sene boyunca kullanabilmesi için tasarlanıyor. Dünyanın her yerinden gelen bağışlarla proje büyütülüyor ve 80 farklı ülkede 70 bin ayakkabı çocuklara ulaştırılıyor. Sizler de internet sitesi üzerinden isterseniz ayakkabı bağışı yapabilir veya isterseniz ayakkabı dağıtımına destek olabilirsiniz.

Givin

Kendisin kısaca “Modern Kahramanlar Topluluğu” olarak tanımlayan Givin, kullanmadığınız ama kullanılabilir eşyalarınızı sivil toplum kuruluşlarının projelerine fon yaratmak için satmanızı sağlayan sosyal etki odaklı bir pazaryeri uygulaması. Givin’le siz de kullanmadığınız eşyaları satışa çıkararak ya da hoşunuza giden bir şeyleri satın alarak eğitime destek olabilirsiniz.

Otsimo

Avrupa’nın en iyi ve Dünya’nın 4. en iyi sosyal girişimi seçilen Otsimo, otizmli çocuklar için ücretsiz eğitimler sunan bir platform. Otizmli çocukların öğrenme kabiliyetini arttırmayı amaçlayan Otsimo, eğitsel oyunlar içeren bir aile-çocuk uygulaması.

 

 

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Halkla İlişkiler, Dijital ve Sosyal Medya, Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim sektörü alanında yazılar yazmaktayım. Sosyal sorumluluk, girişimcilik ve teknoloji odaklı projeler ile “Vestel”, “Kalder”, gibi önemli şirket ve derneklerle beraber çalışarak çeşitli kazanımlar ve deneyimler elde ettim. Kurucusu olduğum İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü’nün başkan yardımcısıyım ve “Sosyal Girişimcilik” üzerine çalışmalar yürütüyorum. Güncel olarak iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarıma ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin