Sosyal Medya Ajansları ve Seçimi

0
565

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi her alanda gözle görülür bir değişime sebep oldu. Tabi ki tüketim alışkanlıkları da bu değişim silsilesinden nasibini aldı. Bundan yirmi yıl önce bir şirketin müşterisiyle en ileri ilişkisi aradığında telefonu açıp ona cevap vermekti. Bu davranış yeterli hatta çok bile görülüyordu. Günümüzde ise sosyal medya yönetimi şirketler için hayati bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Müşteriler karşısında muhatap bulmak ve ona en çok kullandığı kanal olan sosyal medya üzerinden ulaşmak istiyor. Satış, müşteri iletişimi, kampanya, reklam, kriz yönetimi ve marka imajı gibi pek çok konu için sosyal medyada bulunmak zorunlu hale geldi. Ancak sosyal medya yönetimi hizmeti almak daha doğrusu hizmet verecek ajansı seçmek pek kolay değil.

Büyük şirketler devasa bütçelere ve ilişki ağlarına sahip oldukları için bu tarz dertleri yok ancak küçük ve orta ölçekli işletmelerin tercih ettikleri ajanslar da yine bu bütçelere hitap eden küçük ajanslar oluyor.  Bir kobi patronu olduğunuzu düşünün sosyal medya yönetiminizi profesyonel ellere teslim etmek istiyorsunuz. İlk iş arama motoruna sosyal medya yönetimi hizmeti yazdınız. Pek çok sonuç çıkıyor.

Görmüş olduğunuz resim arama yapınca ilk sayfada çıkan ajanslardan ikisinin twitter hesaplarından alındı. İsim vermek istemediğim için sadece bize lazım olan kısmın görselini kesip koydum. Pek tabi bütün ajanslar böyle değil ancak sizlere etkili bir sosyal medya yönetimi hizmeti vereceğini iddia eden ajansların kendi sosyal medya hesaplarının bu durumda olması en hafif tabir ile ironiktir.

Takipçi sayıları yerlerde, sosyal medya etkileşimleri düşük ve bu mecraları kullanışları pek profesyonel olduğu söylenemez. Hal böyleyken zaten pek çok patronun ne gerek var gözüyle baktığı bu hizmeti nasıl satmayı düşünüyorlar bilemiyorum doğrusu. Dijital reklam ajanslarının tanıtım faaliyetlerini kendi hesapları üzerinden yapmadıklarını biliyorum ancak bu durum kilolu bir diyetisyene gitmek gibi ilk anda müşterinin kafasında soru işareti bırakacak önemli bir eksik.

Bu bir nevi imaj meselesidir. İnsanlara bu mecra çok önemli eğer satış yapmak istiyorsanız sosyal ağlarda aktif olmalısınız. Burası müşterilere açılan pencereniz, dünya artık bu yöne hareket ediyor gibi süslü laflar söylemek kolay ancak bunları söyleyip kendiniz uygulamazsanız samimiyetiniz sorgulanır.

Sosyal medya yönetimi ciddi bir hizmettir. Doğru şekilde uygulandığında geleneksel medya kanalları olan televizyon, gazete gibi mecralara göre oldukça az bir maliyetle büyük kitlelere ulaşma imkanı tanır. Yeni müşteriler kazanmakla kalmaz şirketinizi yerelden önce bölgesele ardından ulusal ve uluslararası arenaya taşımanıza yardımcı olur.

Bu hizmeti almadan önce detaylı bir araştırma yapmak ve size gerçek manada çözüm ortağı olabilecek sosyal medya ajansları ile çalışmak sizlerin faydasına olacaktır.

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin