Survivor ve Pazarlama

0
2565
acun ılıcalı survivor

Türk televizyon tarihinin en çok ilgi gören formatlarından biri olan Survivor bu akşam başlıyor. Bizi asıl ilgilendirense yarışmanın içeriğinden ve yarışmacılardan önce bu yarışmaya gösterilen büyük ilgi olmalı. Pek çok yarışma formatı bir kaç sezon ilgi görüp unutuluyor bazı istisna yapımlar ise uzun yıllar devam etse bile küçük bir kitleyle stabil şekilde yayın yapıyor. Ancak Survivor her sene adından söz ettirmeyi başarıyor. İnsanlar bu programı sadece televizyonda izlemiyor aynı zamanda günlük hayatlarında konuşuyor, karakterleri tartışıyor ve kendilerince bir şampiyon adayı belirleyip onu cansiperane savunuyorlar.

Peki Survivor’un bu derece pazarlama harikası bir yarışma olmasının sebepleri neler olabilir ? Gelin iyi bir pazarlamacı ve reklamcının kullanabileceği bu yöntemleri birlikte inceleyelim.

1- Beklenti oluşturma; daha yarışma başlamadan hatta fragmanlar bile dönmeden yarışma gündeme getiriliyor. Bu sene ne olacak, nasıl olacak gibi sorular ile insanların bu konuya ilgi göstermesi sağlanıyor.

survivor all star 2018

2- Sosyal medya trolleri; trol deyince hemen kötü düşünmeyin. Twitter hastaglerine bakarsanız pek çok dizi ve yarışma bu sahte hesapları kullanıyor. Henüz yarışma başlamadan Ayşeciler Fatmacılar gibi hesaplar açılıp ortalık kızıştırılıyor. Anketler yapılıyor, finalist tahminleri sorularak çift yönlü iletişime izleyiciler davet ediliyor.

sosyal medya trolleri

3- Kendini geliştirme; Acun Ilıcalı asla yerinde saymıyor. Çünkü durmak demek gerilemenin başladığı anlamına gelir. Acun bu sene sizi ödüle uçakla götürdüyse seneye daha ne yapayım demiyor hemen olaya bir yenili getirip sizleri paraşütle aşağı atıyor. İzleyici bu tarz şovlardan etkileniyor ve bir sonraki aşamaya dair heyecanını canlı tutuyor.

acun ılıcalı kendini geliştirme

4-Samimiyet; Acun ve ekibi program hazırlayıp sınarken ciddiyet ve kurumsallıktan uzak. Ancak Türk insanı tam olarak bunu istiyor. Yani kasılmayacağı kendisi gibi olan insanlar görmek istiyor ekranında.

acun samimiyet

5-Kavga; yılların eskitemediği bir yöntemdir. Türk televizyonları gelin-kaynana kavgalarının izleyiciyi ekrana kilitlediğini fark ettiğinden beri müzik programından bilgi yarışmasına illa tartışma veya kavga sokmadan edemiyor.

survivor kavga çıktı

Peki bütün bunların pazarlamaya etkisi nerede ?

Yukarıda bahsettiğim üzere bu program insanların sadece televizyonda izleyip sonrada hayatlarına devam ettikleri bir program değil. Edilen kavgalar verilen mücadeleler, Acun’un büyük ödülleri, kişilerin takım tutar gibi tutup desteklediği şampiyon adayları hepsi ama hepsi kişilerin gündelik hayatlarında konuştukları konular oluyor. Survivor’u markalaştıran asıl güçte budur.

Uzun lafın kısası marka bilinirliği ve güçlü bir imaj için:

-Beklenti oluşturmalısınız

– Sosyal medya yönetiminiz çok iyi olmalı

-Kendinizi sürekli yenilemelisiniz ki insanlar sizden sıkılmasın

-Samimi olmalısınız insanlar karşılarında robot görmek istemiyor

-Gündem olmak için kavga dahil hiçbir fırsatı kaçırmamalısınız.

Yukarıda saydığım yöntemlerden kavgacılık satış odaklı işletmeler için doğru değildir. Sempatiklik ve samimiyet ürün satışı amacında olanların daha çok işine yarar. Kavga ancak medya yapımları dizi, film, şarkı vb ürünlerin gündem olmasında işe yarar bir yöntemdir.

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin