TÜHİD Ne İş Yapar ?

0
643

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği kısa ismiyle TÜHİD ne iş yapar ? Sorumuz oldukça açık ve net. Dernek 1972 yılında, bugün mesleğimizin duayeni olarak kabul ettiğimiz kişiler tarafından kurulmuştur. Yine kendi web sitelerinden aktardıkları bilgiye göre mesleğin sorunlarının çözülmesini ve gelişmesini amaçlıyorlar(mış). Misyonları mesleğin itibarını yükseltmek ve bir bilim disiplini olarak görülmesini sağlamak(mış). Buraya kadar gerçekten çok güzel geldik. Yani sınavda TÜHİD ne iş yapar sorusu çıksa bu cevabı verebiliriz. Peki bütün halkla ilişkiler öğrencileri adına sormak istiyorum :

MESLEĞİN GELİŞİMİ İÇİN HALKLA İLİŞKİLER ÖĞRENCİLERİNİN YANİ BU İŞİN TEMELİNİN DESTEKLENMESİ GEREKMEZ Mİ ?

GEREKİR !

PEKİ DESTEKLENİYOR MU ?

Gelin cevabı birlikte arayalım. Sivil toplum örgütleri ülkelerin gelişmesi, toplumda birlik ve dayanışmanın artması amaçlı olarak oldukça elzem ve gerekli bir örgütlenme biçimidir. İstanbul’un herhangi bir yerinde Tokatlılar derneği, Rizeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gibi sivil toplum kuruluşları görebilirsiniz. Bu dernekler toplanma amaçları doğrultusunda memleketlisi olan gençlere burs verir, düğün ve cenazelere araba kaldırır, lokalde toplanıp sohbet eder ve o şehirden gelenler arasında bağı canlı tutarlar. Ayrıca o şehirden olan herkese kapıları açıktır, çoğu zaman 1 tl gibi sembolik üyelik aidatları olur.

komik-dernek-isimleri

Şimdi diyeceksiniz halkla ilişkilerden girip konuyu nasıl Bingöllüler derneğine bağladın ancak biraz sabır. Mesleğimizin ülkemizde tam olarak anlaşılıp kabul görmediği hepimizin malumudur. Ancak bizim ağlamamızın aksine meslek örgütümüz bu yıl tam 46 yaşında ! Kişilerin ve şirketlerin itibarlarını yükseltmeyi vaat eden bir mesleğin mensupları 46 yıldır örgütlü durumdalar (bu çok güzel bir durum) ama hala elle tutulur bir iş ortaya koyulabilmiş değil.

TÜHİD mesleğimizi ve mesleğe olan bakışı değiştirmeyi ve kaliteli meslek mensupları yetiştirmeyi hedefliyor ama gençlere ulaşma konusunda koca bir sıfır ! TÜHİD’in kendi sitesine girip üşenmeden saydım. KKTC ile birlikte ülkemizde tam 66 tane iletişim fakültesi bulunuyor. Yani potansiyelin büyüklüğü konusuna fazla kafa yormaya gerek yok. Peki bir halkla ilişkiler öğrencisi hayatı boyunca fakültesinde kaç defa TÜHİD yetkilisi görür ? Eminim bu dernekten haberi bile olmayan öğrenci arkadaşlarımız vardır.

Siyasi partilerden tutun iş adamı derneklerine kadar hepsinin gençlik teşkilatları bulunuyor. Peki en değerli kaynağı yetişmiş insan olan mesleğimizi ülkemizde ve dünyada en yüksek seviyede temsil eden bu kuruluşun neden gençlik teşkilatları yok ? Genç iletişimciler diye senede bir defa yarışma düzenlemek gençlere önem vermek olarak adlandırılabilir mi ?

tuhid e açık mektup

Bu yazıyı yazma sebeplerimden birisi geçen gün TÜHİD’in web sitesini ziyaret etmiş olmamdır. Siteye girince beni kocaman “TÜHİD 30 YAŞ ALTI GENÇ İLETİŞİMCİLERİ ÜYELİĞE DAVET EDİYOR” yazısıyla karşılaştım. İnanın çok mutlu oldum. Ben mesleğimin en büyük çatı kuruluşunun üyesi olmak, yapılacak faaliyetlerde çalışmak, en azından meslek duayenleri ile sık sık birlikte bulunma şansı istemez miyim ? Üstelik üyelik ücretini gençlerden istemiyorlarmış hemen üye olmak istedim ancak şartlar pek uygun değilmiş.

Aslında ilk şart olan 18 yaşını doldurmuş olmak ibaresini görünce mutlu oldum. Ancak devamında gelen 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmak kısmı beni benden aldı. Aranızda 18 yaşından önce lisans eğitimini tamamlayan varsa bilemem. Bunlarla bitmiyor tabi:

-İletişim alanında faaliyet yürütüyor olmak.

-İletişim alanında yüksek lisans yapanların 1 yıl diğer alanlarda yüksek lisans yapanların 2 yıllık mesleki tecrübeye sahip olması.

-En az iki dernek üyesince tavsiye edilmiş olmak. (Bu kısımda artık iyice dalgaya vurmuşlar işi)

Yani 18 yaşında lisans eğitimine başladık. Hiç sene kaybetmeden 4 yıl sonra bitirdik. Duruma göre yüksek lisans kovaladık yahut özel sektörde 2 senelik tecrübe sağladık. (Bütün bunları yaparken aralarda asla zaman kaybı yok biri bitip diğeri başlıyor tabi) Olduk sana 24 yaşında. Artık 2 tane referans bulmayı başardık mı TÜHİD üyesi olabiliriz. Ben sabırlı insanım enerjimin tümünü bu işe harcarım diyenler için daha çok kazandıracak bir dernek tavsiyemi aşağıya bırakıyorum.

hürmason

Peki TÜHİD’in her sene yahut 2 senede bir seçimle belirleyeceği bütün iletişim fakültelerinden temsilcisi bulunsaydı bu arkadaşlar etkinlik, kampanya vb yaparken arkalarında derneğin desteğini hissetselerdi nasıl olurdu? Bu temsilciler senede bir defa toplansaydı onların markalar ve şirketler ile tanışmasına yardımcı olsaydı güzel olmaz mıydı? Halkla ilişkilerin imajını düzeltecek projelere fakültelerden başlanılsa yapılacak kampanya süreçlerine sosyal sorumluluk hareketlerine hevesli gençlerde dahil edilse incileriniz dökülür müydü? Full makyaj ve topuklu ayakkabıları kuşanıp takım elbiseli beylerin boy gösterdiği PR törenleri yerine alt yapıya önem versek bizden Barcelona ayarında PİYARCI çıkmaz mıydı ?

Çok soru sordum farkındayım. Benim bahsettiklerim sadece ütopik birer öneriden ibaret. Üzerine çokça düşünülüp tartışılabilir. Ama eminim pek çok öğrenci arkadaşımız TÜHİD üyesiyim demeyi ister. Belki bir çoğu için bu ilk sivil toplum üyeliği olacaktır. Twitter sayfamızdan yaptığımız anketin sonuçlanmasına kısa bir süre kaldı. Ben yinede sonuç belli olduğu için sizler ile paylaşayım.

pr

Bakın Ali Koç bile seçimi bu kadar farkla kazanmadı. Yapılan daha doğrusu yapılamayan çalışmalar gençleri tatmin etmiyor. Geleceğin iletişimcilerinin sizlerden beklentileri var. Eğer siz bir adım atarsanız eminim öğrenciler sizlere koşacaktır. Geçtiğimiz aylarda başlayan TÜHİD Kampüs etkinliğini örnek olarak vermek isteyen arkadaşlara laflar hazırladım. Gerek sosyal medyasından gördüğüm gerek diğer iletişimci arkadaşlardan edindiklerim, güzel olabilecek bir projenin daha ölü doğduğunu bana gösterdi.

Bizi Starbucks’ta beklemeyin mümkünse ofislerinize davet edin, derneğinize üye yapın. Yok ofis müsait değilse fakülte kantinlerimizde çay 75 kuruş buyurun PR nedir nasıl geliştiririz birlikte sohbet edelim…

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin