Türk Dizileri ve Kültür İhracatı

0
307

İhracat kavramı kısaca bir mal veya hizmeti yurtdışına satmak olarak tanımlanabilir. Kültür ihracatı halini alınca ise yurtdışına pazarlanan şey ürün veya hizmet olmaktan çıkar bir toplumun yaşayış, gelenek ve hayata bakış açısının başka bir topluma empoze edilmesi şeklini alır. Günümüz dünyasında sınırlar yavaş yavaş ortadan kalkıp uzaklar internet sayesinde yakın olmaya başlamışken kültür ihracatı kavramının önemi de git gide artmaktadır. Bu kavram yeni ortaya çıkmış basit bir argümandan ibaret değildir. Hatta bazılarınca kültür emperyalizmi olarak adlandırılır.

Özellikle Amerikan sinema endüstrisi bu kavrama verilebilecek en güzel örnektir. Öyle ki bu filmler sayesinde yetmiş ve seksenli yıllarda tüm dünyaya Amerikan rüyası pompalanmış ve insanlar akın akın Birleşik Devletler’e göç etmiştir. Sinema endüstrisinin başta tüketim alışkanlıkları olmak üzere yediğimiz yemekten günlük hayatta konuştuğumuz dile kadar pek çok şeyi etkilediği artık bilinen bir gerçek. Pizza ve Ninja Kaplumbağalar arasındaki bağ yahut pırlanta yüzüğün aşk ile özdeşleştirilmesi (bu konu hakkında ayrıca bir yazı hazırlamayı düşündüğüm için detaylara girmiyorum) konuları hakkında az çok bilgisi olanlar kültür ihracatının bizlerin üzerindeki etkilerini rahatlıkla kavrayabilir.

binbir gece güney amerika

Son on yılda diziler ve programlar yani televizyon endüstrisi aracılığıyla ülkemizde kültür ihracatının dünyada önemli bir faktörü halini aldı. Henüz sinema alanında Hollywood ve Bollywood gibi dünyaca tanınan bir güç oluşturamamış olsak bile dizilerimiz dünyanın pek çok bölgesinde izlenme rekorları kırıyor. 2008 yılında Türk dizilerinin ihracatından elde edilen gelir 10 milyon dolar iken 2016 yılında bu rakam 350 milyon dolara kadar yükselmiş. Türk dizileri dünyanın 140 ülkesine ihraç ediliyor. Beni çok şaşırtan bilgi ise ABD’den sonra bu alanda ikinci sırada geliyor olmamız.

türk dizi ihracatı

Körfez ülkeleri, Güney Amerika ve Avrupa kısacası dünyanın her köşesinde Türk dizileri izleniyor. Peki Türk dizilerinin dünyada çokça izlenmesi bize ne gibi katkılar sağlayabilir diye düşünüyorsanız bu konuyla alakalı yapılan bir röportajdan kısa bir kesiti sizlerin takdirine sunuyorum.

türk dizileri

Güney Amerika ülkeleri ( en çok ilgi gösteren ülkeler) Türk insanını ve kültürünü gördükçe merak ediyor ve ona dair kültürel ögelere ulaşmak istiyor. Örneğin kına gecesi vb geleneklerimizi pazarlamayı başarırsak bunlara ait ürünleri oralara satacak olanlar yine Türk şirketleri olacak. En önemli 2 kazanç ise ülkemize gelecek turist sayısının (buna bağlı olarak turizm gelirlerinin) artması ve ülkemizin dünyada olumlu bir imaja sahip olmasıdır. Bizim üzerinde fazla durmayacağımız bir olay, saldırı vb dünya ülkelerinde bize karşı olan imajı fazlasıyla bozabilir. Ayrıca ülkemiz her yıl uluslararası PR şirketlerine milyonlarca dolar ödeme yapıyor, eğer biz imajımızı kendi tv endüstrimiz sayesinde olumlu yönde pekiştirmeye devam edebilirsek bunlara gerek kalmayacaktır.

Ülkemizin en başarılı televizyoncularından biri olan Acun Ilıcalı bu yıl Romanya, Yunanistan, Kolombiya, Brezilya, Meksika ve ülkemizle beraber 6 ülkede Survivor tarzı program yaparak listeleri alt üst etti.

survivor dünya

Öyle ki mart ayına ait bu haberde 4 ülkede aynı anda liste birincisi olduğu söyleniyor. Bilindiği üzere Survivor yarışması hayatta kalma ve kazanılan oyunlardan sonra ödüllendirilme prensibi üzerine kurulmuş bir yarışma. Peki Acun elin Brezilyalısına ödül olarak iskender verse yahut Meksika takımından oyuncuları alıp Akdeniz tatili ile ödüllendirse ülke tanıtımı ve turizm açısından mükemmel olmaz mı ?

Yurtdışına giden Türklerin en çok şikayet ettiği konulardan birisi ülkemizin yeterince tanınmaması tanıyanların ise çoğu şeyi yanlış bilmesi. Kimileri İstanbul’u başkent sanıyor kimileri savaş içerisinde bir ülke olduğumuzu bazları çöl-deve esprisi bile yapabiliyor. Dilimizi Arapça sananlar ise hiç azımsanacak miktarda değil.

Kültürümüzü tanıtmak, imajımızı olumlu anlamda yükseltmek, turizm gelirlerimizi arttırmak ve dünya arenasında daha sağlam bir ülke konumuna gelebilmek için bir nevi Türk Rüyası için televizyon sektörü oldukça önemli. Umarım ilerleyen dönemde bu ivme hızlanarak devam eder.

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin