İlk yayın hayatına vasat başlayan doksanlı yılların sonu ile iki binlerin başlarında muhteşem güzel içerikler üreten şu sıralar tekrar durağanlaşma evresine girmiş Türk reklamcılığının klişelerine göz atalım istedik. Hepimiz burun kıvırıp kötülesek bile klişeler çoğu zaman hayat kurtarır. Özellikle reklam yazarıysanız çoğu zaman bunlara sığınmak zorunda kalırsınız. Çünkü alışılmış ve kabullenilmiş yol her daim garantidir. Ama konu Türk reklamları olduğundan sanırım klişenin dozunu ayarlayamıyoruz.

1-Eşarp reklamlarında yabancı modellerin kullanılması. Pek dikkat edilmese de en büyük klişelerden birisi budur. (bu model yabancı mı inanın bilmiyorum 🙂

eşarp reklamı

2- Çantasında temizlik ürünü taşıyan kadınlar bulunan reklamlarda klişelerde zirveye oynar. Ayşe teyzenin ace’si beyazlara perwoll ise siyahlara oynardı.

reklam ace ayşe teyze

3- Ped reklamlarında kırmızı yerine mavi renk kullanılması. Aslında bunun amacı itici bir algı oluşturmamaktır. Yanlış hatırlamıyorsam bir marka geçtiğimiz dönemde ilk defa kırmızı rengi kullandı.

ped reklamları

4-İçecek reklamlarında kurulan devasa sofralar. Eskiden Cola reklamlarında bunu görsek bile günümüzde diğer soğuk içecek markaları da reklamlarında bu furyaya yer vermeye başladı.

coca cola reklamları

5- Diş fırçasının ulaşamadığı bölgeler ! Bu laf ağız bakım ürünü satmanın yegane dayanağıdır. Bu bölgeler öyle bölgelerdir ki kar yolları kapatmıştır ekipler asla istenilen yerlere ulaşamaz.

diş macunu

6-Mutluluktan uçuran çikolatalar ! Normalde 1-2 liraya alınan ürünün insanı böylesine kendin geçirmesi mümkün değil ama yedik bakalım…

çikolata

7- İsviçreli bilimadamları olabilir, diş hekimleri olabilir hatta Kara ambar Kamyoncular Derneği bile olabilir ancak uzmanların %95’i bunu öneriyor lafı en baba klişedir.

diş hekimleri

 

 

 

 

 

 

8- Kireçlenmiş rezistans ! Bu kelimeyi duyunca kulaklarımda “Makineniz uzun yaşar Calgonlaaaaa” diye bir çınlama olmuyor değil.

rezistans kireçlenmesi

9- İstanbul’un merkezinde ! Adam evi Beylikdüzü’ne yarım saat mesafeye yapmış hala merkez diyor. Söylediği mesafeden merkeze roketle 15 dakikada anca gidebilirsiniz.

kiralık daire

10- Gülümseyerek kargonuzu teslim eden kuryeler ! Belki klişenin ötesinde en büyük yalan budur. Ülkemizde insanların en büyük sorunu kargocunun gülmemesi değil eve gelip bulamamasıdır.

kargocu

Elbette bunlardan başka Türk reklamcılığının tonla klişesi vardır ama ilk akla gelen ve gülümseten klişelerimiz bunlar. İnsan yarın bende bu klişelerden beslenen bir insan olursam diye korkmadan edemiyor. Siz siz olun Calgon kullanın yoksa çok pis kireçlenirsiniz, haydi kalın sağlıcakla…

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Sabancı iştiraki AkçanSA şirketinin düzenlediği Betonik Fikirler yarışmasında 10 finalistten biri oldum. Okul uygulama birimi olan Ajans İstanbul İletişimde ve Küçükçekmece Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde staj yaptım. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin