Uber ve Marka Bilinirliği

0
605
uber

Marka bilinirliği sağlamak pek çok işletmenin öncelikli hedefidir. Bu konuyu ele alırken anlattıklarımın havada kalmaması için son dönemde gündemi oldukça meşgul eden Uber uygulaması üzerinden örneklemeyi uygun buldum. İster mal ister hizmet satın öncelikli amacınız markanızın bilinirliğini arttırmak ve buna paralel olarak kazançlarınızı yükseltmektir. Ancak bu durum kağıt üzerinde anlatıldığı kadar kolay bir iş değil. Öncelikle sıkı bir iletişim çalışması, güçlü bir ekip ve yeterli bütçe gerektiriyor.

Bu üç faktör her zaman yeterli derecede sağlanamayabilir. Peki yok mu bu işin kısa yoldan bir çözümü derseniz var derim. Sansasyonel bir eylemde bulunmak sizi gündeme taşıyabilir. Barnum’u hatırlayın insanların ilgisini sirkine çekmek için neler uyduruyordu. Böylece insanların merak duygusunu kaşıyıp bir defada olsa sirke gelip para vermelerini sağlıyordu. Gündem olmanın pek çok yolu var. Bunlardan birisi karşınıza bir rakip yahut günah keçisi konumlandırarak ona saldırmak. Bu durum kitlenin günah keçisine bakış açısına göre başarı yada başarısızlık getirecektir.

Daha somut konuşalım. Uber hizmeti 2014 yılından beri İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Ancak bütün ülkenin Uber’i duyması 9 Ekim taksicilerin Uber protestosu ile başladı. Aslında burada yanlışı yapan taksiciler oldu. Adeta bedavaya bu taşımacılık uygulamasının reklamını bütün ülkeye yaptılar. Haber kanalları bu olayı haberleştirdi. Gazeteler çarşaf çarşaf bu olayı yazdı. İnsanlar taksilerin arkasında Uber yazısı görünce internetten aratıp haberdar oldular.

9 ekim uber

İşte gündem çalışmasının başarısını burada günah keçisi olarak konumlandırılan tarafa olan olumsuz bakış yükseltiyor. İnsanlar sarı taksilerden bıkmış. Ben Uber’in bu tepkileri sosyal medya üzerinden çok iyi yönlendirdiğini düşünüyorum. Zaten halkta hali hazırda varolan tepkiyi daha da köpürterek internet üzerinden milyonlarca kişinin okuduğu mecralar (örneğin ekşi sözlük) üzerinden bilinirliklerini arttırdığını fikri kulağa hiçte anlamsız gelmiyor.

Tabi bu süreçte Uber’ e en büyük iyiliği taksiciler yapıyor. Son bir ayda çıkan haberler insanları sarı taksilerden soğutup bu uygulamanın tarafını seçmeye çağırıyor.

uber Taksiciler, korkutarak Uber şoförlerini sindirmeyi ya da insanların kendilerini tercih etmesini sağlayacaklarını düşünüyorlarsa fena halde yanılıyorlar. İletişim çağına adapte olmak yerine karşı çıkmaya kalkarsanız en fazla matbaanın gelişini geciktirirsiniz. Ama asla engelleyemezsiniz.

uber saldırı2

Uber sarı taksiden çok mu ucuz ya da çok mu kolay bulunuyor ?

Hayır !

Ama karşı tarafa olan nefret o kadar büyük ve Uber bu nefreti o kadar güzel kendisi için sempatiye dönüştürdü ki insanlar 5 dakika geç olsun Uber olsun demekten kendini alamıyor.

Yasal olarak önü kesilmediği sürece Uber yolcu sayısını katlamaya devam edecektir. Çünkü çıkan haberler sayesinde hayatı boyunca hiç böyle uygulamalar kullanmamış birisinin bile aklına ilk Uber gelecektir. İyi haber yahut saldırı haberleri hiç farketmez kamuoyunda bu konuların gündeme gelmesi medyanın yazıp çizmesi insanların günlük hayatta sohbetlerinde bu konulardan bahsetmesi her daim markanın işine yarayacaktır.

uber 4 e

Şuana kadar anlattıklarım karışık gelmiş olabilir. Daha açık ifade etmek gerekirse bir uygulamanız var yahut bir ürün satmaya karar verdiniz. Mutlaka rakipleriniz olacaktır. Pazara yeni girdiğiniz için rekabet şansınız düşük ve onlara karşı cılız görünebilirsiniz ancak markanızı doğru konumlandırır ve insanların aklında bilinirliğinizi olumlu şekilde sağlayabilirseniz rakiplerinize sağlam bir darbe indirmiş olursunuz.

Bunu yapmak için rakibinizin eksiklerini analiz edip hedef kitlenizde onun kötü olduğu algısını yayacaksınız. ( Harbiden kötü olurlarsa ne ala) Bu durumda otomatik olarak sizler kurtarıcı konumuna yükseliyorsunuz. Eğer rakibiniz saldırganlaşırsa bu sizin daha çok işinize gelir. Siz daha çok haber olursunuz ve her dakika insanlar sizi konuşur. Bu hizmete ilk ihtiyaçları oldukları anda akla gelen marka yine siz olursunuz.

Gündeme gelmeye çalışmak yıllardır değişmeyen bir olaydır. Bazen üçüncü sınıf ünlülerin sırf medyada yer alabilmek için saçma sapan şeyler yaptıklarını görürüz. Ya da yeni vizyona girecek aşk filminin başrol oyuncuları bir mekanda el ele görüntülenir. İşte bunların hepsi gündeme gelme çabasının bir parçasıdır. Uber ise şuanda hayatımızı meşgul eden en güncel parçası…

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin