zeytin dalı

Meşruiyet sözcüğü hukuka uygun, kabul edilen, başka otoriteler tarafından da onaylanan anlamına gelir. Bir olayın yada eylemin meşru kabul edilebilmesi için otoriteler tarafından onaylanması gerekir. Lakin dünya üzerinde tek otorite olmadığı için birinin meşru kabul ettiğini diğeri gayri meşru sayabilir. Örneğin Çeçenistan savaşında Çeçen mücahitler Türkiye tarafından meşru kabul edilirken Rus devleti tarafından terörist olarak adlandırılıyorlardı. Yada bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim tarafımızdan tanınırken dünyanın neredeyse tamamı tarafından tanınmıyor. Herhangi bir ülkeden Kuzey Kıbrıs’a posta yollamak istediğinizde gönderiniz Mersin’e gelir. Buradan gemiyle Kıbrıs’a nakledilir. Yani Kuzey Kıbrıs dünya üzerinde meşru bir ülke değildir.

Ülkeler uluslararası arenada bir adım atarken bu adımın meşru olarak kabul edilmesine ve iç kamuoyu kadar dış kamuoyununda desteklemesine dikkat ederler. Bu durum yaşanacak diplomatik, siyasi, ekonomik ve hukuki krizlerin önüne geçmek için oldukça önem taşır. Güncel bir örnek olması sebebiyle geçtiğimiz ay başlattığımız zeytin dalı harekatını ele alalım.

kilise roket atıldı

Türkiye sınıra yuvalanan terör örgütlerinin şehirlerine roket yağdırdığını ve sivil halkın bundan zarar gördüğünü dünyaya duyurarak zeytin dalı harekatını başlattı. Bu hamlenin asıl amacı harekatın meşruluğunu ve kendimizi savunma hakkımız olduğunu göstermekti.

ingiltereden harekata destek

İstediğimiz gibi de oldu ilk ve en sağlam destek açıklamaları İngiltere tarafından geldi. Diğer ülkeler ile de devam etti. Bu durum Türkiye’nin dışarıya harekatın haklılığını güzel yansıttığını gösterdi. Nato müttefiki bir ülke olarak sınırlarımıza yapılan tacize cevap verme hakkımız olduğunu herkes kabul etti.

avrupa protesto

Lakin beklenen oldu ve terörist gruplar algı operasyonları için düğmeye bastı. Avrupa’nın pek çok yerinde harekata karşı protestolar düzenledi terör yandaşları. Peki bundan bize ne diyebilir miyiz ? Asla diyemeyiz çünkü bu tarz eylemler bulundukları ülkelerin kamuoyunu etkilemede oldukça önemli etkenlerdir.

alman kamuoyu

Hükümetler asla oy kaybetmek istemezler. Haliyle Almanya’da Türkiye’ye karşı yapılan kara propaganda Alman halkının kendi hükümeti üzerine baskı kurmasını sağlar. Bu durumda bizim ulusal çıkarlarımızı ters yönde etkiler. Çünkü Almanya Türkiye için vazgeçilmez bir müttefik ve dünyada sözü geçen ülkelerden birisidir.

İşin halkla ilişkiler kısmı tam olarak burada başlıyor. Sahada başarılı olmak kadar medya gücüyle de saha dışında düşmanı etkisiz hale getirmelisiniz. Ne diyordu Ivy Lee, kamuyu siz bilgilendirmezseniz gider başkası bilgilendirir. Üstelik sizin hiç duymak istemeyeceğiniz söyler ve sizi karalar.

sivilleri bombalıyor

Uluslararası arenada tepki çeken en önemli şeylerden birisi sivil ölümleridir. Terörist yandaşları kara propaganda yaparken ilk taşı bu yoldan atarlar. Yukarıdaki örnek Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün geçtiğimiz günlerde sekiz dilde hazırladığı ve kara propagandayı çürüttüğü bir kitapçıktan alındı. Farklı yerlerde olmuş olayları sosyal medya üzerinden Türk ordusu yapmış gibi lanse ederek harekatın meşruiyetine gölge düşürmek ve Türkiye’ye karşı uluslararası kamuoyu oluşturma gayreti içerisindeler. Geçmişte başka bir ülkede kendi lehinize kamuoyu oluşturmak ve insanları etkilemek çok zordu. Geleneksel medya kanalları hem pahalı hemde belli tekellerin yönetimindeydi. Günümüzdeyse sosyal medya yoluyla kitlelere ulaşmak ve onları isteğiniz doğrultusunda yönlendirmek çok daha kolay. Yapılan kara propagandalara cevap verebilmek için dünyanın en çok konuşulan dillerinde 7/24 sosyal medya yayınları yapmalı gerekirse makul bütçeler ayırarak hedef ülkelerde yayılması kolay viral paylaşımlarda bulunmalıyız.

sivil görünümlü teröristler

Sadece kendimizi savunmak ile kalmayıp aynı zamanda düşmanın yaptıklarını dünyaya en net biçimde sunmalıyız. Yanlı yayınlar yapan geleneksel medya yerine yine sosyal medya kanallarıyla uluslararası kamuoyuna ulaşmak en doğru yoldur. Geçtiğimiz günlerde insansız hava araçlarıyla çekilen sivil görünümlü teröristler bu tarz propagandalar için oldukça güzel malzemelerdir.

Toplumları etkilemeyi başardıkça yaptığımız harekat sonucunda herhangi bir kriz ile karşı karşıya kalmayız. Ayrıca batılı devletlerin silahlandırdıkları teröristlerin işlediği insanlık suçları batı toplumlarına yeterli şekilde empoze edilirse teröristlere gönderilen silahlar duracak ve batı hükümetleri baskı altında kalacaktır.

meşruiyet

Halkla ilişkiler sadece ülke içinde yahut ticarette değil aynı zamanda uluslararası arenada ve siyasi olaylarda da oldukça etkili ve önem verilmesi gereken bir disiplindir. Aksi takdirde dünyaya kendinizi anlatamaz ve haklıyken suçlu konuma düşebilirsiniz. Dünyanın bilgi ve iletişim çağını yaşadığı 21. yüzyılda enformasyon akışını kontrol eden ve süreci yönetecek kalifiye elemanlara sahip olan taraf her zaman kazançlı çıkacaktır.

 

 

 

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin