Üniversiteli İşsiz Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

0
1990

İş bulmak hatta staj bulmak bile günümüzde çok zor bir hal aldı. Ben bu yazımda genel olarak bütün üniversite gençliğine özel olarak ise iletişim fakültesi öğrencilerine naçizane bazı tavsiyeler vermek istedim. Eskiden okumak kıymetli ve meşakkatli bir işti bu işi başaranların koltuğu ise mezun olmadan önce hazırdı. Büyüklerinizden mutlaka duymuşsunuzdur eskiden lise bitireni öğretmen yapıyorlardı şeklinde sözleri. Günümüzde ise atanamayan öğretmenlerin sayısı yüz binler ile ifade ediliyor. Yani dün lise bitiren iş sahibi olurken bugün 4 sene okul okuyup üstüne formasyon alıp üstüne sınava girip yine açıkta kalma şansınız var.

Bu durumun asıl sebebi mezun sayısı ile gerçek ihtiyacın örtüşmemesidir. Okul sayısı, bölüm sayısı ve kontenjanlar arttıkça hem kalite düştü hem talebin çok üzerinde arz sağlandı. Buda işsizliği beraberinde getirdi. 2018 yılı itibariyle ülkemizde yetmişten fazla iletişim fakültesi bulunuyor. Örgün öğretimler+ikinci öğretimler+açıköğretimler+meslek kursları vb şekilde eğitim alan insanları toplayınca devasa bir mezun kitlesi oluşuyor.

Peki ülkemizin çoğu şirketinde hala halkla ilişkiler departmanı bile bulunmazken, devlet iletişim mezunu yerine mühendis alırken bu kadar insana yetecek iş var mı ?

Tabi ki yok !

Lakin bu durum bir sistem ve politika sorunudur. Haliyle sizlerin bu sorunu çözmeniz beklenmiyor. Sizden beklenen kendinizi kurtarmanız ve 4 yılın sonunda ana babanızın yüzüne işsiz kaldım diye hüzünle bakmamaktır. Diplomanın artık herkesin elinde olan bir kağıt parçası işe veya staja kabul edilmek için farklı olmak zorundasınız. Bu tip durumlarda en dikkat edilen şey sizlerin okul hayatını aktif olarak geçirmiş olmanız. Yani yaptığınız ortalama pek kimsenin umurunda değil insanları etkileyen şey ürettikleriniz, başardıklarınız ve aldığınız sorumluluklardır. Etkileyici bir cv için yapmanız gerekenleri haydi sıralayalım.

1-Öğrenci Kulüplerine Üyelik

Taş atıp kolunuz yorulmadan, bugün karar verip yarın uygulayabileceğiniz en basit yoldur. Etkinlik yaparsınız, network oluşturursunuz, sponsor bulma, medya planlama, bütçe oluşturma ve daha pek çok aşamaya bizzat yaşayarak öğrenirsiniz.

2- Sivil Toplum Kuruluşlarında Görev Almak

Gönüllü olarak görev alacağınız ve özellikle okuduğunuz alanda faaliyet gösteren dernek vakıf gibi sivil toplum kuruluşları sizlere çok büyük katkılar sağlayacaktır. Hazırladığınız cv insan kaynaklarının gözünde daha değerli hale gelecektir. Bu tip üyelikler ve yapılan görevler sizlerin üniversite hayatı boyunca boş durmadığınızı ve aktif olduğunuzu gösterir.

3-Etkinlikleri Takip Etmek

Tabi konser, tiyatro gibi etkinlikleri değil başta sizin alanınız olmak üzere ilgili olduğunuz alanlarda yapılan etkinliklere katılmak sektörünüzü güncel olarak takip etmenizi ve konuşmacılardan yeni şeyler öğrenmenizi sağlar.

4- Network Oluşturmak

Herkes doğuştan dayı sahibi olamadığı için sizler kendi fırsatlarınızı kendiniz oluşturacaksınız. Etkinliklere, konuşmalara gideceksiniz, dernekler için gönüllü çalışacaksınız gerekirse mail atıp bir kahvenizi içmek istiyorum diyerek salça olacaksınız ve kendinizi sektörün önde gelenlerine ispatlayacaksınız.

5- Yarışmalara Katılmak

Özellikle iletişim ve mimarlık öğrencileri için kendilerini kanıtlayabilecekleri pek çok yarışma var. Bu yarışmalardan maddi ödüller elde edebilir, staj hakkı kazanabilir ayrıca cv hazırlarken oldukça şişkin gösterebilirsiniz.

6- Üretmek

Bana kalırsa en önemli madde üretmektir. Gazetecilik mi okuyorsunuz kendinize bir haber sitesi açın inanın maliyeti bin lirayı geçmeyecektir. İş veya staj aramak için gittiğiniz kuruma sitenizi gösterdiğinizde rakiplerinizin pek çoğunun önüne geçersiniz. Sinema okuyorsanız kısa filmleriniz için you tube kanalı. Halkla ilişkiler öğrencileri ile kesinlikle blog yazmalı.

7- Dünyayı tanımak

Belki Work and Travel belki Erasmus bilemiyorum ancak mutlaka yabancı bir ülkeyi görmek sizleri bir adım öne geçirecektir.

8- Dil Öğrenmek

Erasmus gibi projeler ile yapılması daha uygun olsa bile kurslar ve kendi çabanızla orta seviye dil öğrenmek mümkün. Özellikle bir iletişimcinin dil bilmesi elzem derecede önemli.

 

Burada sıralananlar sizleri iş mülakatında seçilen değil seçen konuma getirecektir. Rakip çok ve piyasa acımasız eğer okul hayatını boş geçirir yahut sadece ders çalışıp ortalama kasarsanız sizleri hiç güzel sürprizler beklemiyor olacak haberiniz olsun..

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin