Unutulmayan Türk Reklamları

0
1315

Son dönemde reklam sektörümüz vasat bir hal aldı. Eski bir şarkıya söz uydurmak yada sosyal medya üzerinden yapılmış esprileri çalmaktan daha öte işler çıkmıyor. Halbuki Türk reklamcılığı seksenler, doksanlar özellikle de iki binli yılların başlarında takdire şayan işler ortaya koymuştu. Çocukluğumuzda izlediğimiz ve hala gülümseyerek hatırladığımız bazı reklamları sizler için derledik.

 

1- Çakar çakmaz çakan çakmak tokai ! Açıkçası reklam filmini bilmem ama bu slogan ile unutulması mümkün olmayan reklamlardan birisi olmuştur.

2-On yüzbin milyon baloncuk yuttum – Fruko reklamı 1986

3-Audi’de asla bulamayacağınız özellikler ! 1996 yılında yaşanan Susurluk kazasına karışan araç Mercedes markaydı. Audi bu olaydan yola çıkarak henüz yeni yeni tutunmaya çalıştığı Türkiye pazarına çok sağlam bir giriş yaptı.

4-İçince kolanın turkalısınıııı, Feridun Bitir misali her işe giren milletimizin tutunamadığı bir başka sektör. Ancak reklamları hala gülmek için açılıp izlenebilir, Cola Turka ciddi manada güzel iş çıkartmış.

5-Doktor bu ne ? İnsan yiyecek bunları küçük yapın. Hijyen benim göbek adım ! Cem Yılmaz’ın unutulmaz Doritos reklamları serisinden..

cem yılmaz doritos reklamı

6-Cem Yılmaz’dan devam edelim. Opet’in reklamı, asfalt ağladı be !

opet asfalt ağladı be

7-Çok eski bir reklam, sloganı ise alt kattakiler yanmıyor üst kattakiler donmuyor, sağolasın İzocam.

alt kattakiler yanmıyor üst kattakiler donmuyor sağolasın

8-OMO kirlenmek güzeldir, Türkiye’nin en bilinen reklam sloganlarından birisidir sanırım.

kirlenmek güzeldir

9-Boyacı çocuk reklamı Telsim. Yılmaz Erdoğan’ı işleten sevimli bir ayakkabı boyacısı çocuk vardı reklamda hem çocuğun oyunculuk yeteneği hem de reklamın senaryosu gerçekten muazzam.

telsim reklamı yılmaz Bonus olarak benim ilk öğrendiğimde çok şaşırdığım bir reklam var. Ülkemizin en büyük mizah oyuncularından Kemal Sunal’ın bir internet sitesi olan ekolay.net’in reklam filmlerinde oynamış olduğunu biliyor muydunuz ?

e kolay reklamı kemal sunal

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin