İnternet ve teknolojinin, gelişmesiyle bireyler arasındaki iletişim de küresel boyutlara ulaştı. Küçük bir mesajın saniyeler içerisinde çok büyük kitlelere ulaşabileceği çağa geldik. Bu yüksek hız ve etkiyi yakalamak isteyen firmalar geleneksel pazarlamanın insanlar üzerindeki etkisinin azaldığını görerek viral pazarlamaya yöneldi. Viral pazarlamanın, tüketicilere ulaşarak marka bilinirliğini artırmanın en kolay yolu olduğunu kabul etmek gerekir ki bu pazarlama stratejisi, hızla büyüyen firmaların da en etkili silahıdır. Peki, nedir bu viral pazarlama?

Viral pazarlama adını, kendisi küçük ama etkisi büyük olan “virüs”ten alan bir pazarlama çeşididir. Geleneksel pazarlama stratejilerinden ayrılarak mesajı firmanın değil de müşterinin kendisinin yaymasını sağlar. Benzer şekilde sosyal bir salgınla ağızdan ağıza (word of mouth) pazarlamanın daha teknolojik boyutu ve dolayısıyla en büyük etkiye sahip bir alt kategorisidir.

Viral pazarlama özellikle sosyal medya kavramıyla zirveye yerleşmiş pazarlama teknik ve stratejilerinden biridir. Standart reklamları hazırlamak ve bunları büyük kitlelere duyurmak için hem ciddi manada bütçeler hem de zorlu çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekir. Oysa Viral reklamlar oldukça amatördür ve sizin etki etmenize gerek kalmaksızın bir kullanıcıdan diğerine şeklinde kısa süre içerisinde yayılırlar.

Viral pazarlama iki şekilde gerçekleşir;

1-Kendiliğinden Oluşan Viral Reklamlar: Bu tür Viral reklamlar internet kullanıcıları tarafından bilinçsizce hazırlanır. Kendiliğinden oluşturulan Viral reklamlarda doğallık ön planda olduğu gibi aynı zamanda gelir gütme kaygısı bulunmamaktadır. İnsanların ilgisini çeken ve ağızdan ağıza yayılarak trend haline gelen bu reklamlar daha sonradan genellikle firmalar tarafından satın alınır. Uzunca süre gündemden düşmeyen ve kolayca yayılabilen kendiliğinden oluşan Viral reklam örneği olarak ise Tablet Reyiz olarak da bilinen eğlenceli Tablet kutu açılış videosunu gösterebiliriz. Bu reklamda markanın içeriği üretene etkisi olmadığı gibi yayılması üzerinde de etkisi yoktur. Verdiğimiz örnek kendiliğinden oluşan Viral reklamlar için en iyi örnektir.

2-Marka Tarafından Oluşturulan Viral Reklamlar: Viral reklamlar her zaman kendiliğinden ortaya çıkmaz. Bazen kendiliğinden ortaya çıkmış imajı verilerek oluşturulan Viral reklamlar tamamen birer pazarlama stratejisidir. Marka tarafından oluşturulan Viral reklamlarda marka herhangi bir ekip veya kişiyle çalışarak tamamen doğal görünümlü, ilgi çeken ve paylaşma potansiyeli yüksek reklam üretir. Daha sonra bu içerik belli medya kuruluşları ve bloglar üzerinden kullanıcılara servis edilerek beğenilerine sunulur. Bazı reklamlar o doğal tadı ve ilgiyi çekmeyi başardığında fenomen olup başarılı birer viral reklama dönüşürken bazı reklamlarsa başarısız viral reklam örneği olarak tarihe gömülür. Marka tarafından oluşturulan viral içerik içinse örnek olarak yine zamanında büyük ilgi uyandıran Allianz’ın “ Allianz Yolda” servisi için Pure New Media ajansına yaptırdığı ” Berke araba gidyor.” adlı viral reklamını izleyebilirsiniz.

Viral Pazarlama Kampanyaları

Viral pazarlama kampanyaları kısa süre içerisinde ürün veya hizmeti çok büyük kitlelere yaymak ve tanıtmak için tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden biri. Peki, sizce de bir viral reklam meydana getirmek bu kadar basit olabilir mi?

Viral başarının en önemli kriteri, akılda kalan ve yaratıcı bir konsept bulmaktır. Birçok durumda, kuvvetli bir müziğin eşlik etmesi de bir başka kilit etken olur. Amaç, film ne kadar uzun olursa olsun, öncelikle izleyicinin dikkatini çekmek ve elde tutmaktır. Bir reklam filmi eğer izlenmesi ve paylaşılması amaçlanıyorsa, (olumlu veya olumsuz) güçlü duygular uyandırmalıdır.

Viral pazarlama kampanyalarında bir diğer önemli kriter ise reklam kampanyasında kullanılacak içeriğin kendisidir. İçerik ne ölçüde doğal ve ne ölçüde yapay ögelerden uzak olursa yayılma potansiyeli de o kadar fazla olacaktır. Elbette meydana getirilecek Viral pazarlama kampanyasının ilgi çekiciliği ve doğru kanallar aracılığıyla doğru şekilde lanse edilmesi de en azından o kadar önemlidir. Örneğin Viral reklamların kısa internet videoları şeklinde çok daha kolay dağıldığı gerçek. Tabi, bu videonun kolayca dağılması için fenomen birilerinin yada haber siteleri gibi büyük yayınların dikkatini çekmesi de yapılacak Viral marketing kampanyasının başarısı üzerinde rol sahibidir.

Geleneksel pazarlama, artan teknoloji ve sosyal medya kullanımı sayesinde, günden güne etkisini yitirmeye devam ediyor. Az maliyetle kar maksimizasyonunu ve marka bilinirliğini artırmak isteyen firmalar ve kişiler ise viral pazarlamaya önem veriyor. Artık viral pazarlama, pazarlama stratejilerinin vazgeçilmezi haline geldi ve öyle görünüyor ki kullanımı daha da artacak.

BONUS: ICE BUCKET CHALLANGE( ALS)

Viral reklam ve pazarlama sadece ticari amaçlar için kullanılmaz kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar tarafından toplumsal fayda yaratmak için de kullanılabilir. Bunun en iyi örneği 2014 yılında Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına dikkat çekmek, destek ve bağış toplamak amacıyla “Corey Griffin” in başlatmış olduğu ” Ice Bucket Challenge” adlı viral çalışmaydı. “Bir kova buz” kampanyasında format basitti. ALS hastalarına destek olmak için yapılan bu aktivitede kişiler kafasından bir kova buzlu su döküyorlar. Kişi suyu döktüğünde 3 kişiye meydan okuyor. Eğer bu kişi 24 saat içinde karşılık vermezse 100 dolar bağışlamak zorunda kalıyordu. Buzlu suyu bir anda baştan aşağı dökmek ise kişide anlık kısmı felç hissi yaratıyor. Yani kampanyayla amaçlanan bir anlığına da olsa ALS hastalarıyla empati kurmak.

Bu aktivite, ALS hastalığı hakkında kitleler arasında farkındalık yaratmak için sosyal medya ağlarını sosyal yardım platformu haline getirme konusunda yardımcı oldu. Her yere yayılan #ALSIcebucketchallenge, viral pazarlamanın en geniş ve en iyi örneklerinden biri haline geldi. Bu aktivitenin başlatıldığı amaç gerçekten iyi sonuç verdi. Facebook güncellemelerinden, Tweet’lere YouTube’daki videolara kadar her yer başlarının üzerinden buzlu su kovaları boşaltan insanlara ait paylaşımlarla dolmuştu. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Barrack Obama, Cristiano Ronaldo, gibi birçok ünlü ismin de dâhil olduğu kampanya küresel ölçekli bir meydan okumaya dönüştü.

Kampanya çerçevesinde Facebook’a yaklaşık 2 milyon 400 bin video yüklendi. Fotoğraf ve video paylaşım sitesi Instagram’a da #ALSicebucketchallenge ve #icebucketchallenge adlı etiketlerle yaklaşık 3 milyon 700 bin video yüklendi. Sosyal Paylaşım sitelerinde yaklaşık 28 milyon kişi de ya video yükledi, ya kampanyayla ilgili yorum yaptı, ya da kampanyaya desteğini dile getirdi.

ALS dernekleri verilerine göre, 2013 yılına oranla aynı dönemde (Temmuz-Ağustos) yapılan bağışlarda % 750 ‘lik bir artış olmuştur. Halkla ilişkiler başarısının mükemmel bir örneği olarak ifade edilen #ALSIcebucketchallenge, sosyal medya taktiklerini gerçekten iyi bir şekilde kullanmış ve viral pazarlama kampanyası olarak çok büyük bir başarı elde etmiştir.

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Halkla İlişkiler, Dijital ve Sosyal Medya, Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim sektörü alanında yazılar yazmaktayım. Sosyal sorumluluk, girişimcilik ve teknoloji odaklı projeler ile “Vestel”, “Kalder”, gibi önemli şirket ve derneklerle beraber çalışarak çeşitli kazanımlar ve deneyimler elde ettim. Kurucusu olduğum İstanbul Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü’nün başkan yardımcısıyım ve “Sosyal Girişimcilik” üzerine çalışmalar yürütüyorum. Güncel olarak iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarıma ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin